Krzysztof M.

Krzysztof M. Optometrysta

Temat: Wypowiedzenie - co pracownik powinien wiedzieć

Witam

Właściciel salonu, w którym pracuję kończy działalność. Dokładniej: jest franczyzobiorcą i nie jest w stanie spłacić zadłużenia wobec dostawców (franczyzodawcy), i z tego tytułu planuje zamknąć salon z końcem lipca. Ja jestem na zwolnieniu lekarskim, ale część ekipy z 3-miesięcznymi okresami wypowiedzenia już je otrzymały.
Chciałbym być przygotowany i stąd wątek.
Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu w tej sytuacji jako przyczyna: upadłość, zamknięcie salonu, likwidacja stanowiska pracy? Z punktu widzenia pracownika co jest korzystniejsze i co jeśli pracodawca poda inną opcję? Czy wówczas mam prawo nie przyjąć druku?
To pytanie, które mi się nasunęło. Przygarnę jednak także inne porady :) Nie chciałbym dać złapać się na jakiś zabieg, który pozbawi mnie jakichś praw.
Z góry dziękuję za porady
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Wypowiedzenie - co pracownik powinien wiedzieć

jeśli jesteś na umowie na czas nieokreślony to na wypowiedzeniu pracodawca musi podać powód - prawdziwy i konkretny, a w tym wypadku to będzie z jego winy (bez względu jak to nazwie). Z wypowiedzeniem w Twoim wypadku czeka aż wrócisz zdrowy do pracy. Jeśli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników to należy Ci się odprawa. Na wypowiedzeniu też musi podać termin 7mio dniowy w ciągu którego możesz się odwołać do sądu.

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie - co pracownik powinien wiedzieć

Gdy pracodawca wręcza wypowiedzenie umowy, na wniosek pracownika przysługują dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy (2 lub 3 w zależności od długości okresu wypowiedzenia).
Ważne jest też to aby koniecznie pojawiła się w świadectwie pracy informacja, że była to upadłość, likwidacja albo inne przyczyny dotyczące pracodawcy - ma to wpływ na pobieranie zasiłku dla bezrobotnych

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie - co pracownik powinien wiedzieć

Małgorzata Z.: ...Z wypowiedzeniem w Twoim wypadku czeka aż wrócisz zdrowy do pracy.
Nic z tych rzeczy - Art. 411. § 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę
z przyczyn nie dotyczących pracowników
Pracodawca nie musi w tym wypadku czekać na powrót pracownika z chorobowego
Jeśli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników to należy Ci się odprawa. Na wypowiedzeniu też musi podać termin 7mio dniowy w ciągu którego możesz się odwołać do sądu.



Wyślij zaproszenie do