Temat: Wypowiedzenie błędnie napisanej umowy
jest kilka orzeczeń sądowych dotyczących okresów wypowiedzeń zmienianych zapisami umowy. Generalnie chodzi o okresy dłuższe niż ustawowe (np. zamiast 1 miesięcznego - 3 miesięczny, zamiasta 3 miesięcznego - 6 miesięczny). I rzeczywiście sądy idą w kierunku, że należy rozpatrywać takie zapisy z punktu widzenia korzyści pracownika. Tzn. zawsze dłuższe okresy wprowadzone umową mają obowiązywać pracodawcę - bo to działa na korzyść pracownika (pracownik ma więcej czasu na znalezienie pracy). Ale już w przypadku wypowiadania przez pracownika - dłuższy okres wypowiedzenia może być niekorzystny - i tu właśnie należy brać pod uwagę interes pracownika, tzn. korzystniejsze może być stosowanie ustawowych okresów wypowiedzenia niż wprowadzonych umową (jeżeli pracownik chce się rozstać z firmą wcześniej).
Ponieważ to pracodawca zrobił błąd - i gdyby to pracodawca wypowiadał umowę - ten zapis nie miałby mocy prawnej (obowiązywałby miesięczny okres wypowiedzenia), ale proponuję wykorzystać sytuację i ponieważ pracownikowi zależy na wcześniejszym rozstaniu z firmą - powołać się na ten zapis.
,,Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniać w sposób zobiektywizowany warunki istniejące w chwili zawierania umowy, odnosić się do całokształtu regulacji umownych, a przede wszystkim uwzględniać swoisty bilans korzyści i strat dla pracownika.
Wyrok SN z 10.1.2006 r., I PK 97/051"
ale też:
,,W wyroku z dnia 2 października 2003 r. (sygn. akt I PK 416/02) Sąd Najwyższy stwierdził zaś, że "zastrzeżenie dla obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego, niż przewidziany w Kodeksie pracy, nie jest uznane za niekorzystne dla pracownika, jeżeli w jego efekcie uzyskał dłuższy okres wypowiedzenia przez pracodawcę, a sytuacja na rynku pracy w konkretnych okolicznościach, przy uwzględnieniu miejsca wykonywania pracy oraz zapotrzebowania na pracę określonego rodzaju, mogła czynić nierealną możliwość wypowiedzenia przez pracownika."
Spróbować warto powalczyć o krótszy okres wypowiedzenia.