Temat: Wypowiedzenie a urlop wychowawczy
Ja tylko dodam, że wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć najpóźniej 2 tygodnie przed terminem rozpoczęcia. W innym wypadku pracodawca ma prawo do przesunięcia rozpoczęcia urlopu. Tak aby zaczął się 2 tygodnie po złożeniu wniosku przez pracownika.
Zgadzam się z Anną, że nie jeżeli chcesz pozostać ubezpieczon to nie ma sensu składać wypowiedzenia. Po prostu pozostawać w stosunku pracy z obecnym pracodawcą w trakcie urlopu wychowawczego.
Chyba, że planujesz nawiązać współpracę z innym pracodawcą. Wtedy będziesz ubezpieczona.
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, "osoby przebywające na urlopie wychowawczym nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu ani obowiązkowo, ani na zasadach dobrowolności oraz w myśl art. 12 ust. 2 wyłączono tę grupę osób z ubezpieczenia wypadkowego, to zgodnie z art. 8 pkt 19 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby korzystające z urlopu wychowawczego, nie podlegające ubezpieczeniu z innego tytułu."
Oznacza to, że sam fakt przebywania na urlopie wychowawczym warunkuje objęcie danej osoby obowiązkiem ubezpieczenia.
Poza tym, aby pracownik mógł w całości skorzystać z przysługującego mu urlopu wychowawczego, musi on pozostawać przez cały czas w zatrudnieniu. W twoim wypadku urlop wychowawczy trwać może najwyżej do zakończenia okresu, kiedy twoja umowa o pracę (jeżeli planujesz) ulegnie rozwiązaniu.
Po zakończeniu stosunku pracy, może rozglądnąć się za prywatnym ubezpoeczycielem, tj. zawrzeć umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ale to już inny temat.