Temat: wymiar urlopu przy zmianie pracodawcy na zakładkę -...
Za okres "na zakladkę" każdy udziela urlopu osobno. Nie ma znaczenia, ze na świadectwie pracy od poprzedniego pracodwacy będzie wpisany urlop w całości. Prosimy o oświadczenie pracownika, albo zaświadczenie z poprzediego zakładu z terminami, kiedy pracownik przebywał na urlopie.
PIP potwierdził ten sposób liczenia.
Porady prawne
Jak wyliczyć urlop dla pracownika w przypadku jednoczesnego zatrudnienia u dwóch pracodawców i rozwiązania umowy z jednym z nich?
Zatrudniliśmy pracownika na pełny etat od 14 lutego 2005 r. Ustaliliśmy mu urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Na początku marca pracownik dostarczył nam świadectwo pracy z innego zakładu, gdzie rozwiązał umowę z końcem lutego br. Wynikało z niego, że w bieżącym roku wykorzystał w tym zakładzie 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wobec tego powinniśmy udzielić mu urlopu w tym roku?
Gdyby u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego za 2005 r. przed podjęciem u Państwa zatrudnienia, nie przysługuje mu już prawo do urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym. Natomiast gdy urlop wypoczynkowy za 2005 r. został udzielony u dotychczasowego pracodawcy już po podjęciu przez pracownika zatrudnienia w Państwa firmie, jesteście Państwo zobowiązani do udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze 3 dni roboczych za luty.
Na dotychczasowym pracodawcy ciąży obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w roku ustania stosunku pracy. Z uwagi na to, że pracownik był zatrudniony do końca lutego 2005 r., przysługiwało mu 5 dni urlopu wypoczynkowego za 2005 r. u byłego pracodawcy (2/12 z 26 dni).
U kolejnego pracodawcy pracownikowi przysługuje w tych okolicznościach urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, jeżeli jest zatrudniony na czas nie krótszy niż do końca roku.
Ponieważ zatrudniliście Państwo pracownika od 14 lutego 2005 r., to wymiar urlopu wynosi w tej sytuacji 11/12 z 26, czyli 24 dni (zakładając, że umowa nie rozwiąże się przed końcem roku).
W taki sposób przedstawiałaby się sytuacja urlopowa nowo zatrudnionego pracownika, gdyby nie wykorzystał u byłego pracodawcy całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego za 2005 r. lub nie doręczył świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia.
W związku z tym, że w dniu zatrudnienia pracownika nie mieliście Państwo informacji o istniejącym równolegle stosunku pracy oraz o fakcie wykorzystania urlopu w pełnym wymiarze, postąpiliście prawidłowo ustalając mu wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego.
W opisanym stanie faktycznym nałożyły się dwa okresy zatrudnienia - u dotychczasowego i nowego pracodawcy. W związku z tym, jeżeli u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w pełnym przysługującym mu wymiarze przed podjęciem nowego zatrudnienia, nie macie Państwo obowiązku udzielenia mu urlopu wypoczynkowego.Jeżeli jednak część urlopu wypoczynkowego za 2005 r. została udzielona już po podjęciu przez pracownika zatrudnienia w nowej firmie, jesteście Państwo zobowiązani do udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze 3 dni (1/12 z 26 dni) za luty br., w którym pracownik pozostawał jednocześnie w zatrudnieniu u dwóch pracodawców.
WAŻNE!
Świadectwo pracy nie zawiera informacji o okresie, w jakim urlop wypoczynkowy jest udzielany, dlatego pracownik powinien złożyć w tym zakresie stosowne oświadczenie w formie pisemnej (złożenie oświadczenia zależy wyłącznie od woli pracownika).
• art. 14, art. 155.1 § 1 pkt 1, 2, § 2 Kodeksu pracy.
Renata Kuczewska-Łaguniak
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Alina M. edytował(a) ten post dnia 08.10.09 o godzinie 12:33