Sara K.

Sara K. Asystentka

Temat: Wymiar obliczenia zasiłku macierzyńskiego w trakcie...

Witam.
Od 1997 roku jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie na umowie jeśli pamiętam jest najniższe, ale faktyczne wynagrodzenie, które wypłacane mi było co miesiąc było znacznie większe i wiem na 100%, że od całości były odprowadzane składki ZUS i podatki. W 2010 roku urodziłam synka, a wcześniej byłam na chorobowym związanym z ciążą i otrzymywałam najpierw zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia, a potem 100% zasiłku macierzyńskiego, tj. zasiłki te były w wysokości faktycznego zarobku. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udałam się na urlop wychowawczy, na którym przebywam do dnia dzisiejszego. Ale w między czasie, tj. w czerwcu 2013 roku urodziłam drugiego synka. Wystąpiłam do pracodawcy o urlop macierzyński. Jednak dowiedziałam się, że urlop macierzyński mi się nie należy tylko wypłacany będzie w trakcie tego urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński.
Teraz pytanie moje brzmi: W jakiej wysokości pracodawca musi mi wypłacić ten zasiłek. Nie ukrywam, że pracodawca wypłacił mi już za pierwsze dwa miesiące, ale w wysokości 100% wynagrodzenia, które widnieje na umowie, czyli dużo niższej niż kwota mojej miesięcznej faktycznej pensji.
Bardzo proszę o poradę. Może ktoś jest w podobnej sytuacji. Dziekuję i pozdrawiam
Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: Wymiar obliczenia zasiłku macierzyńskiego w trakcie...

podstawa mac. to wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających datę porodu. Tutaj był to wychowawczy, więc podst. ustala się wg wynagrodzenia z miesiąca urodzenia dziecka (czyli wyn. z umowy o pracę). W 2010 podstawa była ustalona z faktycznego wynagrodzenia, teraz jest z wynagrodzenia z umowy o pracę
Sara K.

Sara K. Asystentka

Temat: Wymiar obliczenia zasiłku macierzyńskiego w trakcie...

Czy jest na poparcie tego jakaś wykładnia prawna?
Ewa P.

Ewa P. specjalista HR

Temat: Wymiar obliczenia zasiłku macierzyńskiego w trakcie...

Podstawa wymiaru
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie przyjmowane jest do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku:

wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy,
przyjmuje się - po uzupełnieniu - wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.
Jeżeli pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za wszystkie miesiące, uzupełnione do pełnej wysokości.

Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc. Kwartalne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku. Składniki te uwzględnia się jednak w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia.

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431
Sara K.

Sara K. Asystentka

Temat: Wymiar obliczenia zasiłku macierzyńskiego w trakcie...

Czyli z tego wynika, że powinni mi naliczać z wynagrodzeń, które pobierałam przed powstaniem niezdolności do pracy, czyli jest to okres przed urodzeniem pierwszego syna. Czy dobrze rozumiem?? Dziękuję
Agnieszka Łapińska

Agnieszka Łapińska Doradztwo personalne

Temat: Wymiar obliczenia zasiłku macierzyńskiego w trakcie...

tak jak już wcześniej padła odpowiedź, skoro wychowawczy trwał przez okres co najmniej 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka to podstawę zasiłku stanowi wynagrodzenie wynikające z umowy po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne.

Jest to tzw. zasada uzupełniania wynagrodzenia, w przypadku, gdy w okresie 12 miesięcy pracownik z przyczyn usprawiedliwionych był nieobecny w pracy.

Podstawa prawna art 37 i 38 Ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Pracodawca prawidłowo naliczył podstawę

Następna dyskusja:

Pakiet medyczny w czasie ch...




Wyślij zaproszenie do