Jacek Kamienski Specjalista
konto usunięte
Temat: Wydłużenie okresu rozliczeniowego
Rączka K.artykuł PiZS 2004/3/24 Nowe pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych. Teza 2
Art. 129. (112) § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144.
§ 2. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Art. 129 § 1 k.p. stanowi o maksymalnych normach podstawowego czasu pracy oraz - poprzez zawarte w nim odesłania - o maksymalnych normach czasu pracy w ramach szczególnych systemów czasu pracy.
Przywołana norma prawna wskazuje zatem zasadę stosowania czasu pracy.
Art. 129 par 2 stanowi wyjątek, wskazując na możliwości rozszerzenia okresu rozliczeniowego, dotyczącego różnych systemów pracy.
Art. 150. (118) § 1. Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, z zastrzeżeniem § 2-5 oraz art. 139 § 3 i 4.
Art. 150 par 3 kp dotyczy możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego ponad normy podstawowe, więc jeżeli w Pana zakładzie dąży się do ustalenia okresu rozliczeniowego 4 miesięcy i nie jest to praca o których mowa a art. 129 par. 2 kp i następne to należy uznać, że ta norma nie ma w tym przypadku zastosowania.
W tym zakresie pracodawca może dążyć do wprowadzenia 4 miesięcznego okresu rozliczeniowego z art. 129 par 1 kp poprzez zmiąnę regulaminu w tym samym trybie jak jego wprowadzenia tj. zgodnie art. 104 indeks 2 kp
WAŻNE!
Pracodawca może dokonać zmian w regulaminie pracy jednostronnie, jeśli nie osiągnie porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie wprowadzenia zmian do regulaminu pracy.
Jeżeli jednak wprowadzane zmiany pogarszają warunki pracy lub płacy, konieczne będzie uzyskanie na nie zgody pracownika - bądź to w drodze porozumienia stron, bądź - wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. W przypadku porozumienia pracownika i pracodawcy co do nowych warunków, zmiana regulaminu nastąpi najczęściej poprzez sporządzenie i podpisanie przez strony aneksu do umowy o pracę, w którym zawarte będą nowe postanowienia.
Bez zgody - wypowiedzenie zmieniające
Jeżeli jednak pracownik nie wyrazi zgody na pogorszenie warunków, pracodawcy pozostaje jedynie możliwość wręczenia mu tzw. wypowiedzenia zmieniającego, przedstawiającego propozycje nowych warunków zatrudnienia.
Wypowiedzenia takie musi zostać sporządzone na piśmie i to od dnia jego doręczenia zaczyna upływać indywidualny w zależności od stażu pracy termin wypowiedzenia. Pracownik może naturalnie w takiej sytuacji przyjąć nowe zasady pracy. Jeżeli jednak stanie się inaczej, to przed upływem połowy okresu wypowiedzenia może on złożyć oświadczenie o nieprzyjęci nowych warunków pracy. W takim przypadku, analogicznie jak przy zwyczajnym wypowiedzeniu, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. O ile zaś pracownik, który otrzymał wypowiedzenie, do połowy upływu jego okresu nie ustosunkuje się do kwestii nowych regulacji, zgodnie z k.p. przyjmuje się, że przyjął on nowe warunki zatrudnienia.
To jest moja interpretacja przepisów prawa, chętnie zaznajomię się z innymi opiniami.
konto usunięte
Temat: Wydłużenie okresu rozliczeniowego
Goździewicz G.artykuł Pr.Pracy 1996/6/19 Regulamin pracy w znowelizowanym kodeksie pracy. Teza 1
Pracodawca i związki zawodowe, przystępując do negocjacji dotyczących regulaminu pracy, powinni określić maksymalny czas ich trwania. Jeśli w wyznaczonym przez siebie terminie strony nie uzgodnią wspólnie treści regulaminu, pracodawca sam ustala jego treść.
Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Wypłata wynagrodzeń przed końcem okresu rozliczeniowego -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Wydłużenie okresu wypowiedzenia do 6 miesięcy -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zmiana okresu rozliczeniowego -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » praca w sobote/koniec okresu rozliczeniowego -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Skrócenie jednego okresu rozliczeniowego -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zwolnienie z pracy bez okresu wypowiedzenia- czy można?? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » umowa na czas okreslony 1600zł brutto bez okresu... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zlecenie odbioru nadgodzin w trakcie okresu wypowiedzenia -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Co robić gdy nie ma podanego okresu wyp.?? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zapytanie o zmianę 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia na... -
Następna dyskusja: