Piotr S.

Piotr S. Kierownik ds.
personalnych / Hr
Manager / Payroll
Project...

Temat: Wydawanie świadectw pracy - 2011

Mimo, że nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy to wyjątkowy bubel prawny, ministerstwo postanowiło jeszcze raz potwierdzić absurdalne przepisy, zmieniając rozporządzenie. Dla zainteresowanych link, gdzie można znaleźć jego projekt wraz z uzasadnieniem: http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/pr...

Temat: Wydawanie świadectw pracy - 2011

A ja się przy okazji tej całej sprawy ze świadectwami pracy zastanawiam nad jedną rzeczą. Czy nie będzie sprzeczne z dyspozycją art. 8 Kp wypłacanie pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzytany urlop wypoczynkowy po zakończeniu każdej z umów na czas określony.
Teoretycznie pracownik po zakończeniu każdej z umów terminowych może się zwrócić do pracodawcy o wystawienie świadectwa. A my na świadectwie pracy musimy wpisać informacje o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Oczywiście, możemy porozumieć się z pracownikiem aby pomiędzy jedną a drugą umową o pracę była na przykład tygodniowa przerwa.
Faktem jest, że pracodawca ma się rozliczyć z pracownikiem w ostatnim dniu zatrudnienia, łącznie z rozliczeniem niewykorzytanego w naturze urlopu wypoczynkowego. A w dniu upływu umowy, pracodawca może nie wiedział, że za tydzień ponownie będzie chciał zatrudnić tego pracownika. A musię się z nim rozliczyć.
Już nie wchodząc w szczegóły, bo zastanawiam się co ten pracodawca ma napisać w świadectwie pracy w miejscu poświęconym wykorzystanego urlopu czy wymiar ułamkowy, czy informacje o porozumieniu z pracownikiem, że urlop zostanie wykorzytany podczas trawania kolejnej umowy o pracę, czy ma po prostu jak przepisy kodeksu pracy nakazują zaokrąglić wymiar urlopu. Myślę, że wielu pracowników byłoby zainteresowanych takim (finansowym) rozliczeniem zaległego urlopu wypoczynkowego.
Już się zastanawiam, jak te zbiorcze świadectwa pracy po 24 miesiącach będą wyglądać. Wiem, że może i wkładam kij w mrowisko swoją koncepcją i że może zaraz zostanę skrytykowany na tym forum, ale myślę, że do końca nasze prawo nie zakazuje potencjalnie takiej praktyki?
Zgadzam się w pełni z Piotrem, że cały ten pomysł to bubel.
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: Wydawanie świadectw pracy - 2011

Art 171 Kp mówi wyraźnie, że ekwiwalent wypłaca się w razie rozwiąznaia lub wygaśnięcia stosunku pracy a pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu - to par 1. Natomiast par 3 mówi, że storny mogą się umówić, że przy zawarciu kolejnej umowy bezpośrednio po zakończeniu wczesniejszej, że pracownik wykorzysta rulop później, czyli w trakcie trwania następnej umowy. Moim zdaniem, można wypłacić ekwiwalen ale chyba w interesie pracodawcy jest, aby urlop był wykorzystany w naturze. Pracownik może nie wyrazić zgody na wykorzystanie urlopu w trakcie następnej umowy i wtedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent.

Wszystko to naleeży wpisać w zbiorcze świadectwo. Jeśli trwa umowa na czas określony a pracownik nie wykorzystał urlopu, i nie ma wypłaconwgo ekwiwalentu, to piszemy, że nie wykorzystał.

Nigdy nie wypłacałam ekwiwalenu po ustaniu terminowej umowy przy zawarciu następnej, ale jest to możliwe
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Wydawanie świadectw pracy - 2011

ostatnio byłam na szkolenu i trener poinformował nas, że należy się rozliczyć z pracownikiem tak jakby już nie miał być dalej naszym pracownikiem. Czyli ma wykorzystac urlop w naturze lub wypłacamy mu ekwiwalent. Ale możemy podpisać porozumienie z pracownikiem, które wkładamy do akt, że wykorzysta ten przysługujący mu urlop przy kolejnej umowie. Mimo to w świadectwie wpisujemy tyle dni ile mu się należało.

Następna dyskusja:

Brak świadectw pracy




Wyślij zaproszenie do