Alicja S.

Alicja S. Specjalista ds. kadr
i płac ; Doradca
personalny ;
Konsul...

Temat: wychowawczy po przysposobieniu bliźniąt

Czy wychowawczy w tej sytuacji też jest udzielany max. do ukończenia przez dzieci 4 roku życia (dzieci pełnosprawne)?

od dnia przysposobienia dzieci pracownik wykorzystał cały przysługujący urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, następnie urlop zaległy i bieżący a teraz młoda mama chciałaby max. wychowawczy. Pracodawca chce go udzielić ale jest dylemat czy na 3 lata czy tylko do ukończenia przez dzieci 4 r.ż. (w tym drugim przypadku jest to krzywdzące dla osób przysposabiających dzieci)

Jakie macie zdanie na ten temat? Może ktoś z Was może podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie?Alicja S. edytował(a) ten post dnia 16.03.12 o godzinie 13:12
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: wychowawczy po przysposobieniu bliźniąt

nie wiem czy to pomoże, podobne pytanie znalazłam na stronach wolters kluwer:

"Pytanie

Jak powinniśmy postąpić w sytuacji, gdy pracownica po zawarciu związku małżeńskiego z wdowcem wychowującym trójkę swoich dzieci, chciałaby skorzystać z urlopu wychowawczego na najmłodsze dziecko (obecnie 3-letnie)?
Pracownica i jej małżonek zamierzają złożyć do sądu rodzinnego wniosek o przysposobienie dzieci.
Czy do udzielenia pracownicy urlopu wychowawczego niezbędny jest wyrok/decyzja sądu po zakończeniu postępowania?

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2008 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Uprawnionym do urlopu wychowawczego jest rodzic lub opiekun dziecka, jeżeli posiada przynajmniej 6-miesięczny ogólny staż pracy. Przepis art. 186 k.p. nie definiuje pojęcia opiekuna. Należy więc przyjąć, że sprawowanie opieki odnosi się nie tylko do własnego, biologicznego dziecka i oznacza przyjęcie dziecka na wychowanie i wystąpienie do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania o przysposobienie dziecka lub przyjęcie dziecka jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.
Należy pamiętać, że urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat lub niepełnosprawnym dzieckiem w wieku do 18 lat udziela się na wniosek uprawnionego pracownika. W tej sytuacji więc oprócz wniosku o udzielenie tego urlopu pracownica powinna przedstawić oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz zaświadczenie z sądu opiekuńczego o wystąpieniu do tego sądu o przysposobienie dziecka współmałżonka.
Wymiar urlopu wychowawczego nie może przekraczać 3 lat, a osoba uprawniona może z niego korzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 lat.

Magdalena Stojek-Siwińska
Alicja S.

Alicja S. Specjalista ds. kadr
i płac ; Doradca
personalny ;
Konsul...

Temat: wychowawczy po przysposobieniu bliźniąt

Małgosiu, jak zawsze jesteś niezawodna. Dziękuję.

Potwierdza to mój tok rozumowania.

Następna dyskusja:

Urlop ojcowski dla bliźniąt




Wyślij zaproszenie do