Temat: wojsko

Pracownik otrzymał wezwanie do osobistego stawienia sie w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w celu uzupełnienia ewidencji wojskowej. Czy taki dzień jest traktowany jako dodatkowy płatny dzień czy tez pracownik powinien wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy?
Kamila K.

Kamila K. jest zadanie - jest
wyzwanie :)

Temat: wojsko

Art.52 pkt.2 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP (z 21 listopada 1967r.)
Pracownikom wezwanym do osobistego stawienia się przed właściwy organ w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony, którzy nie otrzymali od pracodawcy wynagrodzenia za czas opuszczony z powodu wezwania, przysługuje, na ich żądanie, zryczałtowana rekompensata za utracone zarobki, za każdy dzień w wysokości 1/30 najniższego wynagrodzenia pracowników za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, określonego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie Kodeksu pracy. Rekompensatę wypłaca organ wzywający na podstawie zaświadczeń wydanych przez zakłady pracy.

A więc dzień zwykle nie jest płatny przez zakład pracy, a przez odpowiednie organy państwowe. W praktyce, ze względu na spore formalności, lepiej by pracownik wziął urlop wypoczynkowy na ten dzień.

O konieczności zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy mówi natomiast $ 5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r.Kamila Krzemińska edytował(a) ten post dnia 12.11.08 o godzinie 21:03

Temat: wojsko

Pracodawca jest zobowiązany udzielić nieodpłatnego zwolnienia pracownikowi wezwanemu do osobistego stawienia się przed właściwy organ w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony. O ile pracodawca jest zobiligowany zwolnić pracownika od pracy, o tyle nie ma obowiązku płacić za ten czas wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, by pracodawca z własnej inicjatywy udzielił pracownikowi w takim przypadku płatnego zwolnienia.
Jeżeli nie postąpi w ten sposób, jak wspomniała Kamila pracownikowi przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy. Jego wysokość wynosi 1/30 miesięcznego wynagrodzenia pracownika, wspomniana ustawa limituje kwotę dziennego świadczenia pieniężnego, nie może ona być wyższa od 1/30 dwuipółkrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiebiorstw.
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi zaświadczenie, z informacją o utraconym wynagrodzeniu. Wniosek o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompesującego składa się do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Następna dyskusja:

wojsko a staż pracy




Wyślij zaproszenie do