konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Witam,
Prowadzę działalność i zatrudniam kilku pracowników. Jedna pracownica od 8 miesięcy dostarcza zwolnienia lekarskie (część na opiekę na dzieci a część na siebie). Zwolnienia te zawsze wystawiane są od poniedziałku do piątku, często od innych lekarzy, bez żadnych kodów (A,B,C...) Dodam, że pracownica jest zastępcą kierownika oraz ma ustalone stałe wynagrodzenie miesięczne. Proszę o wyczerpującą odpowiedź na poniższe pytania:
1 czy mam obowiązek wypłacać jej wynagrodzenie za pracę za weekendy, w które przez cały czas zwolnienia nigdy nie stawiła się w pracy,
2 czy mogę wypowiedzieć jej stosunek pracy z art 53 par. 1 pkt 1B
3 jeśli nie mogę zwolnić jej zgodnie z powyższą podstawą prawną to czy istnieje jakiś inny sposób,
Bardzo proszę o pomoc.

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Przemek O.:
1 czy mam obowiązek wypłacać jej wynagrodzenie za pracę za weekendy, w które przez cały czas zwolnienia nigdy nie stawiła się w pracy,

Jaki grafik pracy ma ta pracownica ? Które dni są dla niej pracujące, a które wolne ?
Przemek O.:
2 czy mogę wypowiedzieć jej stosunek pracy z art 53 par. 1 pkt 1B

Ile lat przepracowała dotąd ta pracownica ?
3 jeśli nie mogę zwolnić jej zgodnie z powyższą podstawą prawną to czy istnieje jakiś inny sposób,

Na początek wysyłanie każdego zwolnienia lekarskiego do kontroli przez ZUS - to nie rozwiązuje w pełni problemu, ale czasem może pomóc w przyjrzeniu się zwolnieniom pracownicy albo lekarzom, którzy je wystawiają.

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Przemek,
Pracownica, która przebywa na zwolnieniu lekarskim przez dłuższy okres, (osiem miesięcy) niewątpliwie stanowi dla Ciebie problem. Zajmuje miejsce pracy. W pewnych sytuacjach możesz zwolnić pracownika, bez jego winy. Podstawa prawna: art. 30 §1 pkt 3 K.p w związku z art. 53 § 2 pkt 1 lit.b K.p - rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej niezdolności do pracy z powodu choroby.
Możliwość rozwiązania umowy w tym trybie zależy od stażu pracy i okresu nieobecności z powodu choroby.
Jeśli pracownica ma co najmniej sześciomiesięczny staż pracy 
i choruje dłużej, niż otrzymuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne przez pierwsze trzy miesiące, to można z nią rozwiązać umowę.
Jest jeszcze bardzo ważne ALE, nie można zwolnić pracownika, gdy sprawuje on opiekę nad dzieckiem (a pisałeś, że sprawuje) i otrzymuje zasiłek opiekuńczy.

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Trafił Pan na cwaną osobę.
Kodeks pracy
Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
§ 4. Przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

Fakt, czy nieobecność pracownika była wynikiem tej samej, czy różnych chorób, nie ma tu znaczenia. W przypadku poszczególnych okresów choroby pracownika - przerywanej jego obecnością w pracy - nie można ich ujmować łącznie. Niedopuszczalnym jest sumowanie poszczególnych, odrębnych okresów choroby po przerwach, których suma - w sytuacji przekroczenia okresu trzymiesięcznego - uzasadniałaby rezygnację z pracownika w oparciu o art. 53 k.p. Okres trzech miesięcy jest okresem "jednorazowym", ciągłym. Nie ma tu znaczenia, czy pracownikowi przysługiwał, czy nie zasiłek chorobowy. to samo dotyczy rozważań z pkt 1 b. Pan ma zaś sytuację, gdzie okres niezdolności do pracy jest przerywany opieką nad dzieckiem.

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(tekst jednolity)

Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 - nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.

9 ust 2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

tak więc sądzę, że może ona mieć różnie wpisane choroby, aby unikać łączenia okresów zasiłkowych.

Musi Pan skorzystać więc z kontroli zasadności korzystania ze zwolnień i niech Pan zawiadomi o tym ZUS.

Osoba ta nie świadczy pracy w weekend nie zgłasza gotowości do pracy to też pieniądze się jej nie należą


na uwagę zasługuje art. 41 k.p., z którego wynika, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę:

w czasie urlopu pracownika, a także
w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Przepisów zawierających te zakazy nie stosuje się w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub też wtedy, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Wypowiedzenie złożone przez pracodawcę poza godzinami pracy pracownika

Powyżej zarysowane reguły – co do zasady - są znane zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Pewne wątpliwości może jednak budzić to, czy dopuszczalne jest wręczenie pracownikowi wypowiedzenia:

przed rozpoczęciem przez pracownika pracy w danym dniu,
po zakończeniu pracy,
w dniu, będącym dla pracownika dniem wolnym od pracy.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę obowiązuje m.in. w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Jak zaś wynika z § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r., Nr 60, poz. 281 ze zm.), przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Chodzi tu przede wszystkim o czas niezdolności do pracy z powodu choroby, ale także o nieobecność spowodowaną wezwaniem np. do sądu lub prokuratury w charakterze świadka lub strony.

Czas przed, jak i po zakończeniu pracy, jak też dzień wolny od pracy nie stanowią więc usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a jedynie czas lub dzień wolny zgodnie z przyjętym harmonogramem pracy. W rezultacie w okresach tych nie obowiązuje wynikający z art. 41 k.p. zakaz wypowiadania pracownikowi umowy o pracę. Pracodawca ma więc prawo wręczenia wypowiedzenia pracownikowi po godzinach pracy i w każdym miejscu, w którym go zastanie. Może to również zrobić za pośrednictwem kuriera (vide Izabela Rutkowska Wręczenie pracownikowi wypowiedzenia po godzinach pracy).

Zawsze można zatem zaryzykować wręczenie wypowiedzenia w sobotę, ale jak będzie cwana to przyniesie zwolnienie liczone od soboty i cały plan padnie.

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Tu Robert ma rację: okres trzech miesięcy jest okresem jednorazowym! Pominęłam to przepraszam.
Patowa sytuacja.. Pozostaje zgłosić kontrole chorobówki do ZUS i czekać, aż pracownica wróci.
Albo dostarczyć wypowiedzenie osobiście, kurierem, bądź osobą upoważnioną.
Robert, zastanawiam się teraz z jaką podstawą prawną na świadectwie?
Likwidacja stanowiska w myśl art. 30 §1 pkt 2 K.p. w związku z art.1 ustawy z 13 marca 2003r O szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?

Powodzenia!

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

SN w wyroku z 4 grudnia 1997 (I PKN 422/97) stwierdził, że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań organizacyjnych i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów-zleceń uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę, choćby było to niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Podobną sytuację miał mój dobry znajomy - mala agencja reklamowa i cwana lisica - wezwał na rozmowę - do rzeczy wspomniał, że zgłasza sytuację do ZUS. Sprawa się sama rozwiązala - miał szczęście - dziewczyna sama się zwolniła....

Czy rozmawiałeś ze swoją pracowanicą ? jaki jest powód zwolnienia?

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Bartłomiej F.:
Czy rozmawiałeś ze swoją pracowanicą ? jaki jest powód zwolnienia?

Jesli masz na mysli pytanie o przyczynę zwolnienia lekarskiego - to absolutnie pracodawca nie może o to pytać pracownika (pytanie o stan zdrowia??).

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Ewa K.:
Bartłomiej F.:
Czy rozmawiałeś ze swoją pracowanicą ? jaki jest powód zwolnienia?

Jesli masz na mysli pytanie o przyczynę zwolnienia lekarskiego - to absolutnie pracodawca nie może o to pytać pracownika (pytanie o stan zdrowia??).


W takim razie to dla mnie coś nowego - Pracodawca ma prawo wiedzieć co się dzieje z pracownikiem - uważasz, że jak ktoś zaczyna chorować nie powinien wiedzieć jak zorganizować firmę?. Pytanie do pracownika: jak rokują lekarze ? to pytanie niewskazane? Jak się czujesz, co się dzieje?

No trzymajcie mnie!

Przemek - biegiem do zus po kontrolę.Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.07.14 o godzinie 10:57

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Bartłomiej - ależ to nie ja tak uważam. To prawo tak stanowi.
Stan zdrowia pracownika to chronione dane osobowe (tzw. wrażliwe). Między innymi dlatego na egzemplarzu ZLA, ktory trafia do pracodawcy nie ma już symbolu choroby.
Pracodawca jak najbardziej może spytać jak długą nieobecność pracownik przewiduje, ale na pewno nie ma prawa spytać "jaki jest powód zwolnienia" - jak napisałeś.
Powodem zwolnienia jest niezdolnosc do pracy z powodu choroby, której potwierdzeniem jest druk ZLA - a ten pracodawca otrzymuje.
I tyle.
Jakiej choroby i jakie są rokowania (w sensie stanu zdrowia) - pytać nie możesz, natomiast oczywiście, jeśli pracownik chce, to jak najbardziej może Ci powiedzieć. Z własnej i nie przymuszonej. ;-)
No i oczywiście, pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia i prosić ZUS o kontrolę >> https://www.google.pl/search?q=czy+pracodawca+mo%C5%BCe...Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.07.14 o godzinie 11:55

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

Ewa K.:


Ewa - dawno jestem poza etatami - nie zatrudniam nikogo - a mógłbym bo mam możliwości i pomału ze wspólnikiem się nie wyrabiamy, ale jak czytam właśnie jak jest "chroniony" Pracodawca to w sekundę odrzucam rekrutację.

konto usunięte

Temat: Weekendowe przerwy w zwolnieniach lekarskich

I tu sie z Toba zgadzam.....
Pracodawcy nie maja u nas latwo, a dzieki tym bzdurnym czesto przepisom takze pracownikom ciezko, bo - niestety - wciaz istnieją "śmieciówki".... :-( Stoi to wszystko na głowie.
Zastanawiam sie, dlaczego nikt u gory, czyli nikt ze stanowiących prawo w RP, nie wpadnie na to, zeby zobaczyc jak to jest uregulowane wszystko w "normalnym" kraju i dlaczego po prostu nie ściągną i nie przelozą wzorca "na nasze"?
Wiadomo przeciez, ze trzeba ściągac od prymusa a nie od matoła.....

Następna dyskusja:

Przerwa w zwolnieniach leka...




Wyślij zaproszenie do