konto usunięte

Temat: urolp wychowawczy i co po?

Witam, od 1.10 chcę wrócić z urlopu wychowawczego (skróconego) do pracy. Z tego co wiem firma została wystawiona na sprzedaż, a na moim stanowisku jest zatrudniona inna osoba. Liczę się z tym, że dostanę wypowiedzenie. Jakie prawa mi przysługują? Jaka powinna być prawidłowa podstawa prawna wymieniona w wypowiedzeniu? Jakie warunki może postawić mi pracodawca, które muszę przyjąć?
Z góry dziekuję za pomoc. Anna

Temat: urolp wychowawczy i co po?

Kilka uwag:
W takiej sytuacji na pracodawcy ciąży obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku. Jeśli nie jest to możliwe pracownik powinien otrzymać propozycję pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego lub stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Powierzenie pracownikowi pracy na innym stanowisku – po zakończeniu urlopu wychowawczego – jednakże równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed urlopem wychowawczym, nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowych warunków pracy – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 października 1984 r. I PRN 129/84, OSNCP z 1985 r. nr 7 poz. 93.
W razie braku możliwości zatrudnienia pracownika po powrocie z urlopu bezpłatnego na stanowisku pracy zajmowanym przed udzieleniem urlopu zakład pracy obowiązany jest zatrudnić go na takim stanowisku, które w schemacie organizacyjnym zakładu jest traktowane jako równorzędne w stosunku do zajmowanego przed urlopem, bądź też na stanowisku, które wprawdzie nie spełnia tego warunku, lecz odpowiada kwalifikacjom pracownika. Przez kwalifikacje pracownika należy rozumieć kwalifikacje zarówno posiadane przez niego przed udzieleniem mu urlopu, jak i takie, które uzupełnił w następstwie stosownego przyuczenia za - jego zgodą - przez zakład pracy do zawodu na stanowisku pracy zaproponowanym mu po powrocie z urlopu. Ocena tych okoliczności powinna uwzględniać zasadę ochrony wynagrodzenia pracownika korzystającego z urlopu z tytułu opieki nad małym dzieckiem, jak i możliwości oraz potrzeby zakładu pracy, związane z postępem technicznym warunkowanym podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika.
Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 września 1979 r. I PZP 37/79, OSNCP z 1980 r. Nr 2, poz. 22 zakład pracy nie czyni zadość przepisom prawa, jeśli pracodawca zatrudnia pracownicę po zakończeniu przez nią urlopu bezpłatnego na stanowisku, dla którego górna granica wynagrodzenia jest niższa niż dla stanowiska poprzednio przez nią zajmowanego. Orzeczenie to należy odpowiednio stosować do urlopu wychowawczego. Jeśli w trakcie urlopu wychowawczego w zakładzie pracy dokonywano regulacji płac (np. podwyżek) pracodawca powinien odpowiednio wyrównać pracownikowi wynagrodzenie.
Jeśli w trakcie urlopu wychowawczego pracodawca zlikwidował stanowisko pracy pracownika będącego na urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownika na jakimkolwiek stanowisku pracy nawet nieodpowiadającym kwalifikacjom pracownika ani równorzędnym pod względem wynagrodzenia.
Brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę.
Wydaje mi się, że w tej sytuacji pracodawca może zwolnić Cię na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( o ile zatrudnia węcej niż 20 pracowników) - art. 10 ust. 1

konto usunięte

Temat: urolp wychowawczy i co po?

Tomku, bardzo Ci dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedz. W zasadzie moje pytanie było trochę na wyrost. Jesli można zwrócę sie do ciebie 1.10, OK? zobaczę wtedy co dla nie przyszykowali.

merci :) Anna

Następna dyskusja:

Urlop Wychowawczy!!!




Wyślij zaproszenie do