Renata  Bogacka-Andrzeje wska

Renata
Bogacka-Andrzeje
wska
HR , edukacja, III
sektor

Temat: urlopy osób niepełnosprawnych

Jak rozwiazać problem:
Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności w 2009r. była na turnusie rehabilitacyjnym ( 11 dni )i nie wykorzystała 10 dodatkowych dni urlopu. Czy ten urlop doliczamy do nabytego w 2010r. prawa do kolejnych 10 dni dodatkowego urlopu. Nie znalazłam nigdzie jednoznacznej odpowiedzi, że taki urlop przepada pracownikowi.
hipotetyczna sytuacja( z założeniem, że niewykorzystany dodatkowy urlop nie przepada ) :
Pracownik wykorzystał w 2011r. 10 dodatkowego urlopu za 2010r. + 10 dni dodatkowego urlopu za 2011r. W ciągu roku chce skorzystać z 10 dni turnusu rehabilitacyjnego. Co zrobić?
Może macie dostęp do interpretacji prawnych lub doswiadczenia w tym temacie?
Magdalena Rogalska

Magdalena Rogalska Architekt biznesowy/
Product owner HCM365

Temat: urlopy osób niepełnosprawnych

Urlop traktowany jest jako dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego. W związku z tym, że w zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy ogólne, w tym przepisy KP, do udzielenia urlopu dodatkowego stosuje się odpowiednio przepisy KP.

Osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo m.in. do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
- w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, na podst. wniosku lek.
- w celu wykonywania badań specjalistycznych itd.

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Wobec braku stosownych uregulowań to do osoby niepełnosprawnej zależy w jakiej proporcji będzie wykorzystywać dodatkowy urlop i zwolnienia od pracy tzn. musi tylko pilnować aby nieprzekroczyć 21 dni.

w omawianym przypadku jeśli te 11 dni kiedy nie było pracownika były nie urlopem wypoczynkowym tylko tym zwolnieniem na turnus rehab.( płaciliście za te dni jak za ekwiwalent za urlop i było to skierownaie od lekarza) to jeśli ta osoba już rok przepracowała od kiedy ma orzeczenie o niepełnosprawności to ma do wykorzystania 10 dni urlopu wypoczynkowego i on przechodzi na kolejny rok jako zaległy.

ale gdyby teoretycznie pojechała na turnus na 11 dni w 2010 r. i np korzystała z innych zwolnień w 2010 r. np na badania specjalistyczne np 5 dni to urlopu dodatkowego wypoczynkowego za 2010 r.miałaby tylko 5 dni bo to wszystko łacznie ma mieć 21. i te 5 dni w 2011 byłyby urlopem zaległym a za 2011 roku nabywa prawo do kolejnego urlopu 26+10.

Gorzej jak pojechała na turus a rozliczone to zostało jak zwykły urlop wyp.

w 2011 znowu ma 10 dni urlopu dodatkowego wypoczynkowego i jeśli będzie mieć potrzebę to ten turnus bądź inne zwolnienia, ale znowu łącznie max 21 dni.

ja bym nie wliczała do limitu 21 dni w danym roku dodatkowego urlopu wypoczynkowego który był zaległy.
nie wiem jak Pani robi, ale jak pracownik jest na urlopie to chyba we wniosku urlopowym najczęsciej nie wskazuje czy to jest urlop z tyt. niepełnosprawności czy zwykły
więc skąd wiadomo, że te 10 dni co mu zostały to akurat te za niepełnosprawność a nie zwykły urlop. A nawet jeśli wskazuje jaki to urlop to wliczając mu do 21 dni zaległy urlop z tyt. niepełnosprwaności ogranicza się prawo pracownika bo on ma prawo w każdym roku do 10 dni urlopu plus dodatkowe zwolnienia no chyba że samymi dodatkowymi wykorzystał limit 21 dni. Skoro przy zwykłym urlopie mimo że w KP jest że mamy prawo do 26 dni w ciągu roku to jak mamy zaległy to go wykorzystujemy to ten ,imit tak samo należy traktować jako limit co do bieżących uprawnień - tak mi się przynajmniej wydaje i ja bym tak zrobiła, choć w praktyce nie miałam takiej sytuacji.Magdalena G. edytował(a) ten post dnia 18.01.11 o godzinie 22:02
Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: urlopy osób niepełnosprawnych

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym ALE DOTYCZY TO TYLKO zwolnienia na turnus rehablitacyjny (art. 20 ust. 1 pkt 1) Natomiast zwolnienie w celu wykonywania badań specjalistycznych itd. (art. 20 ust. 1 pkt 2) nie jest limitowane czasowo - chodzi o dni ile może wykorzystać w danym roku czy miesiącu). Jedynym warunkiem jest jedynie to, że nie może tych konkretnych czynności wykonywać po czasie wolnym od pracy. Ta ostatnia sytuacja jest analogiczna do przepisów Kodeksu Pracy w zakresie badań specjalistycznych w związku z ciążą - zwlenienie w ramach uprawnień rodzicielskich - tu też nie ma limitu w dniach, ale ten sam warunek - nie może tych konkretnych czynności wykonywać po czasie wolnym od pracy. Dlatego wykorzystanie zwolnienia z (art. 20 ust. 1 pkt 2) w celu wykonywania badań specjalistycznych itd. NIE ZMIEJSZA WYMIARU DODATKOWEGO URLOPU WYPOCZYNKOWEGO W WYMIARZE 10 DNI.



Wyślij zaproszenie do