Temat: urlop wypoczynkowy przy zmianie pracodawcy
znalazłam taki artykuł w necie może sie przyda :)
"Urlop przy równoległym zatrudnieniu - czy trzeba zastosować zasadę proporcjonalności?
Pytanie: Pracownica jest zatrudniona na cały etat od 1 lutego 2011 r. Ma staż pracy powyżej 10 lat. W tym samym czasie pracowała jeszcze w innym zakładzie, ale tam jej umowa skończyła się 13 lutego 2011 r. Jak policzyć jej urlop wypoczynkowy? Czy stosuje się art. 1552a § 3 kp (zaokrąglenie niepełnego miesiąca pracy do pełnego), skoro nie jest tak, że jedno zatrudnienie się kończy, a inne zaczyna, tylko okresy te się zazębiają?Odpowiedź: Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W sytuacji gdy zatrudnienie rozpoczyna się lub kończy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danej firmie w danym roku kalendarzowym.
Urlopy pracownicze 2011 Rozliczaj sprawnie i bezstresowo! Wszystko o urlopach w jednym tomie
Pracodawca, który zatrudnia pracownicę od 1 lutego, powinien naliczyć jej urlop od lutego do końca zatrudnienia w danym roku lub do końca 2011 r., jeżeli jej zatrudnienie będzie tyle trwać. Na wymiar urlopu w momencie zatrudnienia nie ma bowiem wpływu inne, równoległe zatrudnienie. W takim przypadku urlopy liczone są niezależnie. Dlatego też pracownica, przy założeniu, że będzie pracowała co najmniej do końca roku, powinna otrzymać 24 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast w firmie, w której pracowała do 13 lutego, powinna otrzymać urlop za 2 miesiące, czyli 5 dni urlopu.
Takie wyliczenie urlopu będzie prawidłowe, gdyż u żadnego z pracodawców pracownica nie wykorzystała więcej niż 26 dni urlopu. Inaczej należałoby postąpić, gdyby okresy zatrudnienia nie nachodziły na siebie, czyli gdyby pracownica zakończyła pracę w poprzedniej firmie, a dopiero potem zatrudniła się w nowej.
Przykład
Pracownica zakończyła pracę w firmie A 13 lutego, a kolejną, w firmie B, rozpoczęła 16 lutego. W takiej sytuacji przy obliczaniu urlopu w firmie A pracodawca powinien zaliczyć pracownicy cały luty. Natomiast firma B będzie naliczała urlop pracownicy od marca. Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy, jeżeli ustanie i nawiązanie kolejnego stosunku pracy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca, czyli w naszym przykładzie firma A. "