Anna M.

Anna M. PRACOWNIK

Temat: urlop wypoczynkowy przy zmianie pracodawcy

mam wątpliwość co do ilości dni urlopu:
- pracownik ma prawo do 26 dni, pracuje na pełny etat
- z dniem 15.05.2011 rozwiązał umowę o pracę i pracodwaca za 2011 udzielił mu 11 dni urlopu z 2011
- z dniem 01.05.2011 nawiązał stosunek pracy z nowym pracodawcą na okres próbny do 31.07.2011

czy u nowego pracodawcy powinien mieć 7 dni czy 5 dni urlopu ?


bo wg KP zaokrąglenia dokonuje poprzedni pracodawca jeśli w tym samym miesiącu kalendarzowym, ale tu w sumie pracownik jest równocześnie zatrudniony w dwóch miejscach.

proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości.
Małgosia K.

Małgosia K. Specjalista ds.
personalnych

Temat: urlop wypoczynkowy przy zmianie pracodawcy

Nowy pracodawca powinien dostać świadectwo za poprzednie zatrudnienie, aby ustalić ile za bieżący rok należy się urlopu oraz czy wykorzystał jakiś okres za czas niezdolności do pracy na podstawie art. 92 Kp.
Podwójny okres zatrudnienia trwał tylko od 01.05 do 15.05.
Jeśli na przełomie miesiąca następuje zmiana zatrudnienia, to jest to na korzyść pracownika. Po prostu później do końca roku może tylko wykorzystać przysługujący mu wymiar urlopu.
U nowego pracodawcy od 01.05 do 31.07 przysługuje 7 dni urlopu.
Renata  Bogacka-Andrzeje wska

Renata
Bogacka-Andrzeje
wska
HR , edukacja, III
sektor

Temat: urlop wypoczynkowy przy zmianie pracodawcy

znalazłam taki artykuł w necie może sie przyda :)
"Urlop przy równoległym zatrudnieniu - czy trzeba zastosować zasadę proporcjonalności?
Pytanie: Pracownica jest zatrudniona na cały etat od 1 lutego 2011 r. Ma staż pracy powyżej 10 lat. W tym samym czasie pracowała jeszcze w innym zakładzie, ale tam jej umowa skończyła się 13 lutego 2011 r. Jak policzyć jej urlop wypoczynkowy? Czy stosuje się art. 1552a § 3 kp (zaokrąglenie niepełnego miesiąca pracy do pełnego), skoro nie jest tak, że jedno zatrudnienie się kończy, a inne zaczyna, tylko okresy te się zazębiają?Odpowiedź: Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W sytuacji gdy zatrudnienie rozpoczyna się lub kończy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danej firmie w danym roku kalendarzowym.
Urlopy pracownicze 2011 Rozliczaj sprawnie i bezstresowo! Wszystko o urlopach w jednym tomie
Pracodawca, który zatrudnia pracownicę od 1 lutego, powinien naliczyć jej urlop od lutego do końca zatrudnienia w danym roku lub do końca 2011 r., jeżeli jej zatrudnienie będzie tyle trwać. Na wymiar urlopu w momencie zatrudnienia nie ma bowiem wpływu inne, równoległe zatrudnienie. W takim przypadku urlopy liczone są niezależnie. Dlatego też pracownica, przy założeniu, że będzie pracowała co najmniej do końca roku, powinna otrzymać 24 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast w firmie, w której pracowała do 13 lutego, powinna otrzymać urlop za 2 miesiące, czyli 5 dni urlopu.
Takie wyliczenie urlopu będzie prawidłowe, gdyż u żadnego z pracodawców pracownica nie wykorzystała więcej niż 26 dni urlopu. Inaczej należałoby postąpić, gdyby okresy zatrudnienia nie nachodziły na siebie, czyli gdyby pracownica zakończyła pracę w poprzedniej firmie, a dopiero potem zatrudniła się w nowej.
Przykład
Pracownica zakończyła pracę w firmie A 13 lutego, a kolejną, w firmie B, rozpoczęła 16 lutego. W takiej sytuacji przy obliczaniu urlopu w firmie A pracodawca powinien zaliczyć pracownicy cały luty. Natomiast firma B będzie naliczała urlop pracownicy od marca. Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy, jeżeli ustanie i nawiązanie kolejnego stosunku pracy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca, czyli w naszym przykładzie firma A. "

Następna dyskusja:

Urlop wypoczynkowy przy zmi...




Wyślij zaproszenie do