Sebastian Wyrozębski

Sebastian Wyrozębski Pełnomocnik ds. SZJ

Temat: Urlop wypoczynkowy

Witam,
chciałbym zaciągnąć informacji na temat naliczania urlopu wypoczynkowego.

Art. 172.
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

Jak to się ma do rzeczywistości, czy premie też wchodzą w skład wynagrodzenia za urlop?
W starej firmie za urlop dostawałem większe wynagrodzenie, w nowe firmie każdy dzień urlopu jest liczony jak dzień pracy.

konto usunięte

Temat: Urlop wypoczynkowy

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 8 stycznia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
(Dz. U. z dnia 9 stycznia 1997 r.)

§ 6. Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, zwane dalej "wynagrodzeniem urlopowym", ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
2) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,
3) gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
4) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
5) ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
6) dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
7) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
7a) (6) kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
8) (7) nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
9) odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
10) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy
- stosując zasady określone w § 7-11.

I PKN 17/00
wyrok SN 2000.07.20 OSNP 2002/3/77 ...
Tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego

Premia uznaniowa nie podlega włączeniu ale premia regulaminowa już tak.

konto usunięte

Temat: Urlop wypoczynkowy

Przy czym do premii regulaminowej robię korektę wypowiedzi, bowiem nie każda premia regulaminowa wejdzie w postawę wliczenia wynagrodzenia urlopowego.

Pamiętać bowiem należy

Periodyczność wypłat nie może bowiem być utożsamiana z ich regularnością, czy też z zasadą tożsamości okresów, za które się one należą, polega bowiem ona na tym, iż wypłaty dokonywane są co pewien czas za wykonywanie pewnego typu zadań, przy czym nie muszą one mieć charakteru regularnego, a okresy (ich długość), za które się je wypłaca, mogą być zróżnicowane. Premia, która wypłacana jest co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości, jest świadczeniem periodycznym.

Tym samym jeżeli premia regulaminowa miała charakter jednorazowy albo nieperiodyczny wówczas nie wchodzi w zakres wyliczeń świadczenia urlopowego..

Chodzi bowiem o to, aby wypłata premii miała regularny charakter, czyli, że składniki te są wypłacane pracownikom w równych odstępach czasu albo co pewien czas (okres).

Nadto aby bardziej skomplikować sprawę:

KP red. Muszalski 2013 wyd. 9 / Nałęcz
Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (np. premia kwartalna, półroczna, tzw. trzynastka) wypłaca się w przyjętych terminach płatności tych składników, przy czym okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy. Oznacza to, że składniki takie nie są uwzględniane w wynagrodzeniu za czas urlopu, natomiast okoliczność, że pracownik korzystał w danym okresie z urlopu, nie może powodować obniżenia wysokości tego świadczenia.

Następna dyskusja:

Urlop wypoczynkowy po urlop...




Wyślij zaproszenie do