Temat: urlop w pierwszej pracy
pierwszy urlop:
Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Zaokrąglanie urlopu:
Art. 155 ze zn. 3. § 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155 ze zn. 1 i 155 ze zn. 2 niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
§ 2. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2.
Wniosek:
art 153 nie jest art 155-1 ani 155-2 więc się nie zaokrągla
pracodawca ma jak najbardziej prawo pójść pracownikowi na rękę i udzielić 2 dni zamiast 1 dnia 6 godzin i 35 min ( chyba tyle to dokładnie jest), ale ten pozostały czas nie może być nazwany urlopem wypoczynkowym. Tak mówiono mi na szkoleniu, które prowadził specjalista z min. pracy.
No i teraz pozostaje kwestia wynagrodzenia za ten czas. płacić czy nie, a jeżeli tak to jak w przypadku składników zmiennych? Wynagrodzenie za urlop liczymy z trzech miesięcy i to wg daty wypłaty, a np. wynagrodzenie za nieobecność usprawiedliwioną płatną z danego miesiąca.
No i teraz pojawił się problem, więc ja po prostu nie zaokrąglam i "pałętają" mi się potem "ogonki" w postaci paru godzin i iluś tam minut. .
Sylwia S. edytował(a) ten post dnia 05.09.08 o godzinie 15:48