Marek M.

Marek M. Z optymizmem w
przyszłość!

Temat: urlop szkoleniowy

Witam,

Zgodnie z art. 17 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Następnie w art. 94 pkt. 6 jest powtórzone.

Pytanie o interpretację.

Czy urlop szkoleniowy należy się również pracownikowi, który rozpoczął naukę podnoszącą jego kwalifikacje w kierunku wykonywanego zawodu z własnej inicjatywy? Bezpośredni przełożony posiada informację o podjęciu nauki, jednak pracownik nie poinformował pracodawcy formalnie na piśmie o rozpoczęciu nauki (czy jest to wymagane). Nauka została podjęta od września 2013 i ma trwać do czerwca 2014. Kończy się egzaminem państwowym.
Jeżeli pracownik popełnił jakiś błąd, to w jaki sposób może go naprawić by urlop uzyskać?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: urlop szkoleniowy

jeśli pracodawca posiada informację o podjęciu nauki i mu w tym "nie przeszkadza" np. puszcza go wcześniej z pracy na zajęcia, to jest to równoznaczne z podnoszeniem kwalifikacji za zgodą pracodawcy i urlop się należy.Jeśli nic kompletnie nie wskazuje o wyrażeniu zgody na podnoszenie kwalifikacji, tyle tylko iż pracodawca wie, to jednak nie jest to równoznaczne "ze zgodą". Zawsze najlepiej takie rzeczy spisywać na piśmie.

konto usunięte

Temat: urlop szkoleniowy

Umowa o podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych może zostać zawarta także w trakcie podnoszenia przez pracownika kwalifikacji zawodowych.
Marek M.

Marek M. Z optymizmem w
przyszłość!

Temat: urlop szkoleniowy

W uzupełnieniu :

Szkoła jest publiczna, bezpłatna. Z tytułu podnoszenia kwalifikacji pracownik nie ponosi żadnych kosztów czesnego.
Chodzi mi o kwestię urlopu szkoleniowego.

MM

konto usunięte

Temat: urlop szkoleniowy

Co do formy zawarcia umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych należy wyróżnić dwie sytuacje.
Gdy umowa ta zawiera wyłącznie wskazane wyżej elementy konieczne, ewentualnie również postanowienia o świadczeniach dodatkowych pracodawcy, wystarczająca jest forma ustna, choć ze względów dowodowych (w sensie ułatwienia dowodzenia) należy zalecać zawarcie jej na piśmie. Jest to istotne szczególnie w tych przypadkach, gdy umowa taka jest zawierana nie z inicjatywy pracodawcy, lecz za jego zgodą (art. 1031 § 1 k.p.). Chodzi o to, aby sytuacja pracownika była wyraźnie odróżniona od sytuacji uregulowanej w art. 1036 k.p., czyli żeby nie było wątpliwości, że pracodawca – w związku ze wskazaną w umowie o szkoleniu formą szkolenia – zgodził się na udzielenie pracownikowi płatnego urlopu szkoleniowego i zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas potrzebny na odbycie obowiązkowych zajęć z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a nie jedynie przyznał ograniczone świadczenia przewidziane w art. 1036.

radze zatem postarać się o uzyskanie takiej umowy, bowiem w przeciwnym razie będzie istniała wątpliwość czy mamy do czynienia z umową z art. 103 indeks 1 § 1 kpk czy też umową z art. 103 indeks 6 kp. Ma to istotne znaczenie bowiem zgodnie z tym ostatnim przepisem

Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 103 indkes 1 -103 indeks 5, mogą być przyznane:
1) zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,
2) urlop bezpłatny
- w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.
Marek M.

Marek M. Z optymizmem w
przyszłość!

Temat: urlop szkoleniowy

Dziękuję Robert.

Odpowiedź mnie w pełni satysfakcjonuje.

temat do zamknięcia.

Następna dyskusja:

Urlop szkoleniowy na ostatn...




Wyślij zaproszenie do