Daria Kapica (Pietrasik)

Daria Kapica
(Pietrasik)
poszukuję nowych
wyzwań :)

Temat: Urlop rodzicielski dla ojca

Moi drodzy,
Po ilu dniach od zatrudnienia ojciec może dostać urlop rodzicielski (płatny). Sytuacja wygląda tak:
- matka wraca do pracy po 26 tygodniach (takie życie);
- ojciec właśnie został zatrudniony (będzie od 10 lutego) i będzie chciał wykorzystać urlop rodzicielski w niewielkim wymiarze (tzn 4/5 etatu pracuje a 1/5 będzie na rodzicielskim - -oczywiście jesli pracodawca się zgodzi). 11 marca mienie 30 dni objęcia ubezpieczneniem chorobowym, czy to znaczy, że od 12 marca ojciec może wystapić do swojego pracodawcy o urlop rodzicielski w wymiarze 1/5 etatu i za ten "kawałek" będzie mu już przysługiwało świadczenie? Slyszałam, że dopiero jak minie miesiąc marzec to ojciec nabędzie świadczenia (z uwagi zatrudnienia w połowie lutego), ale na stronach ZUS jest informacja o 30 dniach kalendarzowych po których pracownik jest juz objęty ubezpieczeniem, Jak to jest? - do ZUSu dodzwonić sie to pobożne życzenie :(

z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Daria
Karolina Androsz

Karolina Androsz "Księgowość z Pasją"
- właściciel

Temat: Urlop rodzicielski dla ojca

Przypisy mówią tak:

1) Kodeks pracy
Art. 182'1a.
§ 4. Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

2) Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 29. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
1) urodziła dziecko;
2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.

Art. 29a. Zasiłek macierzyński przysługuje również ubezpieczonemu-ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego przysługującego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.

Ja to rozumiem następująco. Ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu rodzicielskiego, ale musi na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu złożyć wniosek o ten zasiłek. Nie widzę nigdzie okresu wyczekiwania 30 dni. Wyczekuje się 30 dni na zasiłek chorobowy - ale to są odrębne przepisy (art.4, który dotyczy choroby), a zasiłek macierzyński przysługuje od 1-go dnia ubezpieczenia, więc teoretycznie może się zatrudnić, od razu złożyć wniosek, poczekać 14 dni i iść na urlop.

konto usunięte

Temat: Urlop rodzicielski dla ojca

Moim zdaniem bardzo słuszny komentarz powyżej - przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego (w tym za okres rodzicielskiego) okres wyczekiwania nie obowiązuje. Ważne jest również info o terminie - nie krótszy niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (warto pamiętać, że urlop rodzicielski trzeba wykorzystać bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim).

Co do wykorzystywania "kawałka" urlop rodzicielskiego...

Art. 182 ze znaczkiem 1 § 5.
Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
Art. 182 ze znaczkiem 1a (dot. urlopu rodzicielskiego)
§ 6. Przepisy art. 45 § 3, art. 47, art. 50 § 5, art. 57 § 2, art. 163 § 3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 § 61-7, art. 1801 § 2 zdanie pierwsze, art. 182 zdanie pierwsze, art. 1821 § 5 i 6, art. 1831 § 1 oraz art. 1832 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z powyżej zacytowanymi przepisami pracownik może wykonywać pracę w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu, a zatem 4/5 nie wchodzi w grę:(

Jeśli pracownik zawnioskuje o wykonywanie pracy na 1/2 etatu "pracodawca uwzględnia wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie." (§ 6 art. 182 ze znaczkiem 1).
Joanna  Pieczyńska-Manty k

Joanna
Pieczyńska-Manty
k
właściciel Klinika
Galeria Uśmiechu,
lekarz stomatolog,
C...

Temat: Urlop rodzicielski dla ojca

A co w sytuacji gdy matka prowadzi działalność gospodarczą ??? Jak to wygląda z urlopem tacierzynskim???



Wyślij zaproszenie do