konto usunięte

Temat: urlop rodzicielski

Witam

W świetle art. 1821a § 4 KP urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Co w sytuacji gdy wniosek o taki urlop zostanie złożony po terminie, czy wtedy urlop rodzicielski się nie należy, czy jest to dobra wola pracodawcy czy się zgodzi?

konto usunięte

Temat: urlop rodzicielski

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zajęło stanowisko, że przekroczenie 14-dniowego terminu na złożenie wniosku o dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski skutkuje tym, że pracodawca nie ma obowiązku ich udzielenia. Pomimo tego może on zdecydować się udzielić takich urlopów, ale trzeba pamiętać, że to decyzja, do której nie jest zobowiązany przepisami.

Temat: urlop rodzicielski

Mam takie pytania odnośnie urlopu rodzicielskiego:
1. Czy można podzielić go na części? Tzn. czy mogłabym najpierw wykorzystać, powiedzmy, 13 tygodni, a potem - jeśli będę chciała - złożyć wniosek o pozostałe 13 tygodni? Bo nie wiem, czy chcę skorzystać z całego rodzicielskiego.
2. Czy na urlopie rodzicielskim można założyć własną działalność/podjąć pracę na etacie?

konto usunięte

Temat: urlop rodzicielski

Kodeks Pracy

Art. 182 (1)a§ 1. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 182(1) § 1 pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni - niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
§ 2. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia.
§ 3. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać wymiaru określonego w § 1.
§ 4. Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 5. We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego określa się termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek dołącza do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Taki sam termin obowiązuje przy składaniu wniosków o udzielenie kolejnych części urlopu

Pomiędzy poszczególnymi częściami urlopu rodzicielskiego nie może być przerw. Muszą one być wykorzystywane bezpośrednio po sobie. Spóźnienie się z wnioskiem skutkuje utratą prawa do wykorzystania kolejnych jego części.

Stosunek pracy w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego podlega takiej samej ochronie jak w czasie urlopu macierzyńskiego. W trakcie urlopu rodzicielskiego można wykonywać pracę w zmniejszonym wymiarze na tych samych warunkach co podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 5 i 6 w zw. z art. 1821a § 6), czyli nie więcej niż 1/2 etatu.

Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Matka prowadząca działalność gospodarczą może połączyć prowadzenie firmy z opieką nad dzieckiem i nie będzie to powodowało utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Joanna  Pieczyńska-Manty k

Joanna
Pieczyńska-Manty
k
właściciel Klinika
Galeria Uśmiechu,
lekarz stomatolog,
C...

Temat: urlop rodzicielski

Witajcie,
to ja trochę z innej beczki. ..mianowicie o problemie z urlopem tacierzynskim...okazuje się bowiem, ze mój mąż nie może przejąć po mnie urlopu macierzyńskiego (tacierzynskiego), gdyż ja prowadzę działalność gospodarczą!
Nieważne, ze chce się zrzec swojego zasiłku i wrócić do pracy po obowiązkowych 14 tygodniach...
Czy ktoś z Państwa ma jakiś pomysł jak obejść te lukę w prawie-bo podobno takowa istnieje- tak aby to jakkos rozwiązać? ??
z góry dziękuję za pomoc

konto usunięte

Temat: urlop rodzicielski

A kto powiedział, że nie może.

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(tekst jednolity)

Art. 29. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
1) urodziła dziecko;
2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.
2. Przepis ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio do ubezpieczonego.
3. (uchylony).
4. W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
4a. W razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej-matki dziecka po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przepis stosuje się odpowiednio w przypadku skrócenia okresu urlopu macierzyńskiego na wniosek matki, która korzystała z prawa do tego urlopu na podstawie przepisów odrębnych.
5. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego, z zastrzeżeniem ust. 6.
5a. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 i 4a, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się o okres wypłaty tego zasiłku ubezpieczonej-matce dziecka.
7. Wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.

Autor:
Agnieszka Rzetecka-Gil
Tytuł:
Komentarz do art.29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Stan prawny:
2009.04.15


Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma również ojciec dziecka, w przypadku gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). W tej sytuacji ojciec dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński za pozostały do wykorzystania okres (art. 29 ust. 4a ustawy). Pracownica, która zdecyduje się na skrócenie urlopu macierzyńskiego, musi wystąpić w tej sprawie z pisemnym wnioskiem do pracodawcy. Do wniosku obowiązana jest dołączyć zaświadczenie pracodawcy ojca dziecka potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego, który musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu i zasiłku macierzyńskiego przez pracownicę. Ubezpieczona niebędąca pracownicą do wniosku w sprawie rezygnacji z pozostałej części okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego przedkłada zaświadczenie płatnika składek ubezpieczonego - ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin, od którego ojciec dziecka będzie przebywał na urlopie macierzyńskim albo przerwie działalność zarobkową, aby zaopiekować się dzieckiem, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną (art. 180 § 5 i 6 k.p.).

konto usunięte

Temat: urlop rodzicielski

Cofam swoją poprzednią wypowiedź. Rzeczywiście istnieje problem, bowiem skoro matka jest przedsiębiorca to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego a nie urlopu macierzyńskiego. Skoro zatem nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, to ojciec dziecka też nie ma prawa do pozostałej części urlopu.

Następna dyskusja:

URLOP RODZICIELSKI HELP




Wyślij zaproszenie do