Temat: URLOP
Owszem, rozwiązanie, o którym mówię, nie jest rozwiązaniem "oficjalnie stosowanym", ale cichym porozumieniem miedzy pracownikiem a pracodawca właśnie w niewielkich firmach, gdzie proces ewidencji czasu pracy nie jest zbytnio "sformalizowany". Właśnie dlatego, w sytuacji rozwiązania stosunku pracy w momencie, gdy pracownik wykorzystał więcej urlopu aniżeli mu przysługuje ryzyko przechodzi na pracodawcę. W dużych przedsiębiorstwach, gdzie czas pracy jest ewidencjonowany w sposób oficjalny takie rozwiązania nie mają zwykle miejsca.
Alino, miałbym jednak pytanie
Kiedy można wnioskować o urlop bezpłatny (poza tym, że wtedy kiedy płatny jest wykorzystany)? Czy KP stawia jakieś warunki w tym zakresie? Pytam ponieważ przeznaczyłem znaczną część swojego urlopu wypoczynkowego na cele edukacyjne (we własnym zakresie, bez skierowania), a chciałbym również kiedyś wypocząć/gdzieś wyjechać.
Alina M.:
Michał Puchałowicz:
Krzysztof K.:
Michale
przeczytaj art 153. paragraf 1. Kodeksu pracy - bo o tym jest mowa w tym watku.- KP Dział Siodmy / urlopy wypoczynkowe
Znam dobrze ten artykuł, jednakże mówię o bardzo często stosowanych praktykach, które mogą być ukłonem pracodawcy w stronę pracownika (mówię o "zaliczce urlopowej", którą potrąca się z przyszłego urlopu). Ale to jest tak naprawdę "na marginesie" głównego wątku
Takie praktyki są niedopuszczalne. Pracownik nabywa prawo do urlopu w konkretnym dniu i od tego dnia może z niego skorzytać. A pracodawca ma obowiązek udzielić ten urlop. Nawet jeśli wcześniej dostałby od pracodawcy 40 dni "zaliczki". A tak nawiasem mówiąc nie słyszałam o takim pojęciu jak "zaliczka urlopowa". Słyszałam, że w małych firmach, gdzie dzieją się różne dziwne rzeczy, są przypadki dawania urlopów awansem, ale żeby były to często stosowane praktyki to chyba jednak przesada. Co w przypadku gdyby pracownik zwolnił się, a urlop do którego nie nabył prawa odebrał sobie wcześniej?