konto usunięte

Temat: uprawnienia wynikające z art. 91

Witam,

znajomy otrzymał w pracy pismo, które Zarząd nakazał mu podpisać. Teraz zastawiamy się, czy podpisując go nie zrzeknie się swoich praw. Oto treść pisma:

"Dyspozycja przekazania środków finansowych z wynagrodzenia"

W przypadku otrzymania środków pieniężnych w kwocie przewyższającej należne wynagrodzenie np. w przypadku podwójnie otrzymanego wynagrodzenia lub nieprawidłowo naliczonego wynagrodzenia lub któregokolwiek z jego składników, niniejszym wyrażam zgodę na potrącenie tych kwot z mojego wynagrodzenia.
Jednocześnie zrzekam się uprawnienia wynikającego z art. 91 KP w zakresie kwoty wolnej od potrąceń."

Pisma jeszcze nie podpisał. Jak Państwo myślą, czy powinien podpisać? Niepokoi nas szczególnie drugie zdanie tej "Dyspozycji".
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: uprawnienia wynikające z art. 91

Kamila K.:
Pisma jeszcze nie podpisał. Jak Państwo myślą, czy powinien podpisać?

Wszelkie postanowienia umów i regulaminów mniej korzystne niż KP są od początku nieważne - więc nie można wyłączyć art. 91 KP w umowie.

Więc musi zostać kwota wolna.

Do tego zgoda musi być na określoną kwotę - zgoda "in blanco" jest nieważna.

Artykuł w tym temacie i cytacik z niego:

Wreszcie w kolejnym wyroku SN stwierdził, że wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia odpowiedzialności jest nieważne (por. wyrok SN z dnia 5.05.2004 r. I PK 529/03, Prawo Pracy 2004/10/35).

Czy podpisze, czy nie - nie ma większego znaczenia. Taki dokument i tak jest nieważny i tylko źle świadczy o znajomości prawa przez kadry w tej firmie.

Temat: uprawnienia wynikające z art. 91

Potwierdzam to co napisał Mariusz. Dodam, że pismo w sprawie zgody na potrącenie powinno zawierać nie tylko kwotę ale również informację z którego wynagrodzenia (za jaki miesiąc) może być ono dokonane.

konto usunięte

Temat: uprawnienia wynikające z art. 91

Dziękuję za szybką odpowiedź :)



Wyślij zaproszenie do