Karolina P. HR
Magdalena
Gurdziołek
prawa ręka Lucyfera
od lewej roboty
Temat: umowy zlecenia
Oświadczenie powinno wystarczyć o ile znajduje się w nim zapis, że zleceniobiorca zobowiązuje się powiadomić zleceniodawcę niezwłocznie po utracie statusu studenta. Jednak najlepiej mieć ksero ważnej legitymacji.
Lubomira
M.
Główna Księgowa
(wcześniej: Z-ca
Głównej Księgowej,
Specj...
Temat: umowy zlecenia
Zajmowałam się zatrudnianiem pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych i studenci musieli dostarczyć jedno z tych dokumentów:1)legitymację szkolną (oczywiście istotna rzecz to termin ważności legitymacji)
2)zaświadczenie ze szkoły - ważne co jest napisane na zaświadczeniu (na to musisz mieć oko, NIE może być napisane że taka i taka osoba wpłaciła za dany okres pieniądze - zdarzało mi się iż studenci przynosili takie zaświadczenia :)
ważne jest że taka i taka os. jest studentem, uczniem w szkole.....
(tego typu uczelnie najczęściej wpisywali okres od... do ...)
Mając jeden z w/w kserokopii możesz spać spokojnie
Jarosław
Kostrzak
inspektor WIIH,
specjalista rozwoju
zasobów ludzkich,
dor...
Temat: umowy zlecenia
Lubomira Moroch:
ważne jest że taka i taka os. jest studentem, uczniem w szkole.....
(tego typu uczelnie najczęściej wpisywali okres od... do ...)
Mając jeden z w/w kserokopii możesz spać spokojnie
Dokładnie tak. Potwierdzam u mnie było podobnie:)
konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
karolina p.:
w firmie zatrudniamy kilku studentów na podstawie umowy zlecenia. Każdy z nich wypełnił stosowne oświadczenie w którym potwierdza swój status studenta. Dwoje z tych osób, mimo licznych próśb, nie doręczyło kopii swoich legitymacji studenckich (twierdzą że jej nie wyrobili bo nie jest im potrzebna), natomiast przynieśli zaświadczenie ze swoich szkół, że są studentami. Czy w przypadku kontroli ZUS takie zaświadczenie będzie honorowane?
Zastanowiło mnie to, że nie wyrobili legitymacji, bo nie jest im potrzebna.
Kim jest student bez ważnej legitymacji?
Uczelnia wyrabia legitymację, kiedy osoba jest wpisana na listę studentów i trzeba ją tylko odebrać z kancelarii, jeśli nie na inauguracji roku akademickiego.
http://scary.wordpress.com/2006/09/29/jak-uzyskac-stat...
Ja zawsze wymagam do dokumentów przy umowie zlecenie ksero ważnej legitymacji studenckiej.
Już kiedyś spotkałam się z próbą oszustwa przez "studenta-ucznia".
Widocznie pismo z uczelni o posiadanym statusie studenta łatwiej uzyskać niż legitymację studencką.
To jest ważny dokument obok dowodu osobistego.
Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP
Temat: umowy zlecenia
JoannoU nas jest wręcz odwrotnie. Zatrudniamy ok 20 studentów. Każdy , przy podpisaniu umowy musiał przedłozyć aktualne zaswiadczenie (wazne tylko 7 dni od daty wystawienia) że jest studentem a nie legitymację. Legitymacja - to tylko uprawnienie studenta do żniżek i nic ponadto - Na targach mozna takich legitymacji kupić duzo, a z zaświadczeniem jest już gorzej - a jeszcze okresowo waznym !! Każda firma ma swoje reguły.
ZUS honoruje przede wszystkim żaświadczenia i to oryginały a nie ksero legitymacji + oswiadczenie studenta.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 22.04.08 o godzinie 20:58
konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
Witam,ZUS honoruje przede wszystkim oświadczenia zleceniobiorców. To zleceniobiorca oświadcza że w danym momencie jest studentem, jest studentem/gdzie indziej zatrudniony/ma działalność i tak dalej. Bo idąc tym tokiem rozumowania osobę zatrudnioną w innej firmie na umowę o pracę prosiłabyś o zaświadczenie o zatrudnieniu, a pracującą gdzie indziej na zlecenie prosiłabyś o RMUA żeby się upewnić czy na pewno odprowadza składki. Zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za to co wypełnił w kwestionariuszu i pod czym się podpisał.
Edyta
O.
Specjalista ds.
Planowania
Finansowego
Temat: umowy zlecenia
Przychylam się do tego zdania, że wystarczy oświadczenie zleceniobiorcy.Jeśli wymagacie legitymacji lub zaświadczenia z uczelni to wskażcie podstawę prawną, w której jest o tym mowa.
konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
Gorąco wspieram Edytę, gdzie podstawa prawna uprawniająca zleceniodawcę do żądania dostarczenia zaświadczenia? Nie wymyślajmy dodatkowych utrudnień, bo co by było gdyby w sklepie przed zakupem butów sprzedawca zażądał zaświadczenia od lekarza i to nie zwykłego, a antropologa, o długości naszej stopy? Kontrola ZUS nie ma prawa zarzucić zleceniodawcy braku zaświadczenia ze szkoły wyższej lub kserokopii legitymacji studenckiej, bo przepis wymaga jedynie, i aż, oświadczenia (oświadczenie jest dokumentem mocniejszym dowodowo niż zaświadczenie i legitymacja). Wyobraźcie sobie proces sądowy, w którym żądacie od zleceniobiorcy zwrotu kosztów ewentualnych składek należnych od zlecenia dla "nibystudenta". Nibystudent przed sądem zeznaje: Wysoki sądzie, zleceniodawca nie chciał mojego oświadczenia tylko ksero legitymacji to mu je dałem, nie wiedziałem, że chodzi o to, żebym był studentem w okresie wykonywania zlecenia. Kontrolerzy ZUS sami sprawdzają, a przynajmniej powinni, status zleceniobiorcy, jeśli coś jest na rzeczy. Czy z oświadczeniem, czy z zaświaczeniem, czy też z kserokopią legitymacji, tak czy siak za nieopłacenie składek odpowiada zleceniodawca (płatnik składek). Różnica jest taka, że mając oświadczenie zleceniodawca ma szanse wygrać proces ze zleceniobiorcą, bez oświadczenia napewno go nie wygra. PozdrawiamKrzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP
Temat: umowy zlecenia
Panie Krzysztofie W.Ma Pan rację z małym wyjątkiem.
Nasza firma ma podpisaną umowę o współpracy z uczelnią (o okresowym zatrudnianiu studentów).Jest w niej punkt mówiacy, ze firma podpisuje indywidualne umowy ze studentami tej uczelni na podstawie aktualnych zaswiadczeń potwierdzajacych, ze osoba jest "czynnym studentem" a nie kukłą - wystawionych przez uczelnie . Uczelnia sama okresliła w umowie okres ważnosci dokumentu. I tyle.
konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
No i o tym właśnie mówiliśmy,o podstawie żądania zaświadczenia. Tu podstawą jest umowa, i kropka. Ale tak, czy siak kontrola ZUS może sprawdzać fakt bycia studentem,i wcale nie musi dawać wiary zaświadczeniu posiadanemu przez pracodawcę.konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
Krzysztof Wiesław Żukowski:
Gorąco wspieram Edytę, gdzie podstawa prawna uprawniająca zleceniodawcę do żądania dostarczenia zaświadczenia? Nie wymyślajmy dodatkowych utrudnień, bo co by było gdyby w sklepie przed zakupem butów sprzedawca zażądał zaświadczenia od lekarza i to nie zwykłego, a antropologa, o długości naszej stopy? Kontrola ZUS nie ma prawa zarzucić zleceniodawcy braku zaświadczenia ze szkoły wyższej lub kserokopii legitymacji studenckiej, bo przepis wymaga jedynie, i aż, oświadczenia (oświadczenie jest dokumentem mocniejszym dowodowo niż zaświadczenie i legitymacja). Wyobraźcie sobie proces sądowy, w którym żądacie od zleceniobiorcy zwrotu kosztów ewentualnych składek należnych od zlecenia dla "nibystudenta". Nibystudent przed sądem zeznaje: Wysoki sądzie, zleceniodawca nie chciał mojego oświadczenia tylko ksero legitymacji to mu je dałem, nie wiedziałem, że chodzi o to, żebym był studentem w okresie wykonywania zlecenia. Kontrolerzy ZUS sami sprawdzają, a przynajmniej powinni, status zleceniobiorcy, jeśli coś jest na rzeczy. Czy z oświadczeniem, czy z zaświaczeniem, czy też z kserokopią legitymacji, tak czy siak za nieopłacenie składek odpowiada zleceniodawca (płatnik składek). Różnica jest taka, że mając oświadczenie zleceniodawca ma szanse wygrać proces ze zleceniobiorcą, bez oświadczenia napewno go nie wygra. Pozdrawiam
To jest prawda, że wystarczające jest podpisane przez zleceniobiorcę wiążące oświadczenie, iż jest aktualnie np. studentem i w razie jakiś zmian ma obowiązek natychmiast poinformować o tym zleceniodawcę.
Ale, zleceniodawca ma również prawo wymagać pewnych dokumentów, które potwierdzają np. jego status studenta. Tak, jak dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje potrzebne do wykonania danego zlecenia i ukończone szkoły.
To jest umowa na podstawie kodeksu cywilnego i może zleceniodawca wymagać dokumentów, jakich chce.
Nie ma tutaj takich zastrzeżeń, jak w przypadku KP.
W ogóle ta dyskusja przestała być merytoryczna.
Dla kogo jest trudnością zrobienie ksera legitymacji i dołączenie do podpisanego oświadczenia?
Sprzeciw jest potwierdzeniem braku wiarygodności, co czasami zdarza się.
W przypadku umów na podstawie KP wymagamy potwierdzenia kwalifikacji, a przy zleceniu jest to równie ważne.
Marcin
Bugowski
HR Process Analyst,
Payroll System
Administrator,
Citiban...
Temat: umowy zlecenia
Witam serdecznie.Kilka miesięcy temu jeden z oddziałów ZUS przeprowadzał kontrolę w firmie, którą obsługiwałem (pracowałem w firmie outsourcingowej).
Pani kontrolerka jasno określiła, że faktycznie w przypadku poprawnego rozliczenia wynagrodzenia za wykonywanie umowy zlecenia, niezbędne jest wypełnienie przez zleceniobiorcę stosownego oświadczenia. Dodatkowo zleceniodawca może wymagać od zleceniobiorcy, najlepiej zaświadczenia z uczelni.
Tutaj należy faktycznie zwrócić uwagę, na to, czy aby na pewno owo oświadczenie nie jest poświadczeniem wpłaty czesnego. (chociaż bywają druki, które zawierają jedno i drugie).
Zgadzam się z kilkoma przedmówcami, że nie rozumiem sytuacji, w której studenci mówią, że nie wyrobili sobie legitymacji, bo im się nie chciało. To nie oni wyrabiają sobie legitymacje, tylko uczelnia robi to dla nich.
Wracając jeszcze do oświadczenia dołączanego do umów zlecenia, ZUS i inne instytucje trzymają się zasady, w której za wypełnienie oświadczenia całkowita odpowiedzialność ponosi ZLECENIOBIORCA i to na nim właśnie ciąży odpowiedzialność w chwili kiedy w jakiś sposób umowa rozliczona zostałaby niepoprawnie.
(a i jeszcze jedna rzecz, Panie Michale O., dokument ZUS RMUA nie powinien być NIGDY i NIGDZIE wymagany do okazania jako potwierdzenie... i właśnie - potwierdzamy zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych, a nie odprowadzanie składek na ub. społeczne. Dokumentem potwierdzającym takowe zgłoszenie jest dokument ZUS ZUA. W rzeczonej wcześniej RMUCe zawiera się nasze wynagrodzenie, a tego nie jesteśmy zobowiązani okazywać żadnej instytucji poza tymi, które ew. badają nasze zdolności kredytowe, itp.
bardzo często zdarza się tak, że panie w przychodniach koniecznie muszą zobaczyć naszą RMUKę. ale po co im? tam jest informacja o wynagrodzeniu. Pracownik idąc tym tropem, nie może nigdy mieć pewności, że pracodawca faktycznie odprowadza za niego składki, ale tak jak powiedziałem nie to warunkuje np. przyjęcie do przychodni, tylko fakt zgłoszenia do ubezpieczeń).
konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
Pani Joanno!Dyskusja właśnie stała się merytoryczna, a robienie ksera nie jest trudnością. Chodzi jednak o to, żeby nie żądać dokumentów ponad miarę, bo życie stanie się straszne jak każdy będzie żądał dokumentów więcej niż trzeba. Zapewniam Panią, że kser w tym przypadku nie trzeba.
Panie Marcinie!
Nie jest do końca prawdą, że "za wypełnienie oświadczenia całkowita odpowiedzialność ponosi ZLECENIOBIORCA". Owszem odpowiedzialność cywilną ponosi zleceniobiorca (jeżeli uda się wygrać proces) ale w rzeczonej dyskusji chodzi o odpowiedzialność za zobowiąznia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a ta ciąży wyłącznie na płatniku składek, czyli na zleceniodawcy (wyciąg z ustawy o systemie ubezp. społ):
Art. 24.
1. W razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, Zakład
może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek.
Art. 98.
1. Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
1) nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w
przewidzianym przepisami terminie,podlega karze grzywny do 5 000 złotych.
I tak to jest niestety
konto usunięte
Temat: umowy zlecenia
Witam serdecznie,Jako student wykonywałem różną pracę, która zazwyczaj potwierdzona była czy to umową zleceniem lub umową o dzieło. W chwili obecnej mam możliwość rozpoczęcia stałej pracy. W związku z tym zwracam się z zapytaniem do Państwa czy będąc studentem studiów dziennych mogę podjąć stałą pracę na zasadzie umowy o pracę? czy istnieją jakiekolwiek przeszkody ku temu? co mogliby Państwo mi poradzić?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
DK
Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP
Temat: umowy zlecenia
DawidzieJeżeli praca nie bedzie kolidowała z zajeciami na studiach - nie ma żadnych przeszkód. No i pytanie czy pracodawcy opłaca sie układ - pracownik,student dziennych studiów.
Katarzyna
S.
Koordynator ds.
Personalnych, SAP
HCM Key User, STOCK
Polska
Temat: umowy zlecenia
Wracając jeszcze do oświadczenia dołączanego do umów zlecenia, ZUS i inne instytucje trzymają się zasady, w której za wypełnienie oświadczenia całkowita odpowiedzialność ponosi ZLECENIOBIORCA i to na nim właśnie ciąży odpowiedzialność w chwili kiedy w jakiś sposób umowa rozliczona zostałaby niepoprawnie.
Niezupełnie tak to wygląda... podam przypadek, który dotyczy umowy zlecenie z osobą, która oświadczyła, że jest zatrudniona na pods. umowy o pracę u innego pracodawcy i otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż płaca minimalna - czyli od zlecenia miała tylko skł zdrowotną.
W trakcie kontroli ZUS u zleceniodawcy okazało się jednak, że był osobą bezrobotną w trakcie świadczenia zlecenia i niestety to ZLECENIODAWCA musiał naliczyć i odprowadzić składkę emerytalną i rentową. Zleceniobiorca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z prawdą...
przydałyby się zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy, czy RMUA... ale raczej nie można żadać takich dokumentów..
Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Umowy zlecenia w celu obejścia przepisów prawa pracy... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » dwie umowy zlecenia -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Małe umowy zlecenia od 1 stycznia 2011 r. -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zasiłek macierzyński z umowy zlecenia -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnienie młodocianych w ramach umowy zlecenia -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Rozwiązanie umowy zlecenia a przydzielanie zadań -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » 2 umowy na czas okresl. i um. zlecenia przez firme zewn? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Rozwiązanie umowy zlecenia a zrzeczenie roszczeń -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Termin podpisania umowy zlecenia -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » składki na FP i FGŚP od umowy zlecenia -
Następna dyskusja: