Maciek K.

Maciek K. Redaktor

Temat: Umowa na zastępstwo a zwolnienia grupowe

Pracownik ma w/w umowę w spółce, w której trwają zwolnienia grupowe. Czy umowa na zastępstwo pozwala na skorzystanie z procedury zwolnień grupowych? Czy pracodawca ma inną furtkę, by zwolnić pracownika (oczywiście, gdy w grę nie wchodzi dyscyplinarka i powrót zastępowanej osoby)?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Umowa na zastępstwo a zwolnienia grupowe

może wypowiedzieć umowę - 3 dniowy okres wypowiedzenia (tylko nie jestem pewna czy jest to możliwe przy umowie trwającej krócej niż 6 miesięcy).

konto usunięte

Temat: Umowa na zastępstwo a zwolnienia grupowe

A nie jest tak przypadkiem, że umowa na okres poniżej 6 miesięcy nie ma okresu wypowiedzenia?

konto usunięte

Temat: Umowa na zastępstwo a zwolnienia grupowe

Moim zdaniem umowę na zastępstwo trwającą poniżej 6 miesięcy również można rozwiązać za trzydniowym okresem wypowiedzenia. Cytat z komentarza do art. 33 ze znaczkiem 1 KP:

"Wymaga także rozważenia, czy art. 33 ze znaczkiem 1 k.p. tworzy podstawę do wypowiedzenia umowy na zastępstwo. Należy ona bowiem do umów zawartych na czas określony, które mogą być wypowiadane w okolicznościach przewidzianych w art. 33 k.p. lub w przepisach szczególnych (zwłaszcza w art. 5 ust. 7 ustawy o grupowych zwolnieniach i art. 41 ze znaczkiem 1 k.p.). Zasadą jest niedopuszczalność jej wypowiedzenia, a więc wyjątki od niej powinny być określone w sposób wyraźny. Omawiane zagadnienie nie budziłoby wątpliwości, gdyby art. 33 ze znaczkiem 1 zawierał stwierdzenie nie tylko o okresie wypowiedzenia, lecz także o jego dopuszczalności.
Wydaje się jednak, że przepis ten jest samodzielną podstawą do wypowiedzenia umowy na zastępstwo. Przemawia za tym wydzielenie tej regulacji w odrębnym artykule. Gdyby bowiem chodziło tylko o skrócenie okresu wypowiedzenia przewidzianego w art. 33 przy zachowaniu pozostałych warunków w nim określonych, to sprawa ta zostałaby uregulowana w art. 33. Nie budziłoby wówczas wątpliwości, że wypowiedzenie tej umowy jest dopuszczalne wtedy, gdy jest ona zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy, a strony wprowadziły postanowienie o jej wypowiedzeniu. Po wtóre, stosowanie art. 33 do umowy o zastępstwo jest znacznie utrudnione, gdyż z reguły nie wiadomo z góry, czy okres zastępowania nieobecnego pracownika będzie przekraczał 6 miesięcy. Po trzecie, umowa na zastępstwo jest traktowana przez kodeks jako szczególna umowa na czas określony, zapewniająca mniejszą trwałość stosunku pracy (art. 25 ze znaczkiem 1 § 3 pkt 1, art. 177 § 3 ze znaczkiem 1 k.p.)."

Tak więc podsumowując - zgadzam się z Małgosią, że można rozwiązać taką umowę za 3-dniowym okresem wypowiedzenia, inną kwestią jest, że jeśli to będzie zwolnienie w ramach zwolnień grupowych nie widzę podstaw prawnych do niewypłacania odprawy, ale może ktoś w praktyce zgłębiał temat i znalazł takie podstawy:) pzdr./bas
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Umowa na zastępstwo a zwolnienia grupowe

zdecydowanie 3 dni bez względu na czas trwania mowy na zastępstwo - jest to szczególny rodzaj umowy terminowej, więc nie stosuje się do niej art.33kp (bez znaczka) określającego 2-tyg. okres wypowiedzenia; zresztą po to dodano art. 33(1) kp aby odróżnić umowę na zastępstwo od zwykłej umowy terminowej
Barbara J.

Barbara J. specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Umowa na zastępstwo a zwolnienia grupowe

Wśród ekspertów przeważają opinie wskazujące na to, że w stosunku do umowy na zastępstwo mamy do czynienia z całościową regulacją, czyli wypowiedzenie może zostać zastosowane niezależnie od czasu, na jaki została zawarta umowa, nawet jeśli umowa nie zawiera klauzuli o wypowiedzeniu. Tak też Państwo wskazaliście w swoich wypowiedziach.

Sąd Najwyższy w wyroku z 3 grudnia 2009 r. (II PK 142/09) rozstrzygnął inaczej: "umowa na zastępstwo to rodzaj zatrudnienia okresowego i dlatego wolno ją wypowiedzieć, dopiero gdy spełnia łącznie warunki:
- strony podpisały ją na więcej niż sześć miesięcy,
- zawiera klauzulę pozwalającą na wypowiedzenie, które w tym wypadku wynosi trzy dni robocze (art. 33 i 33 1 k.p.)."

Wydaje mi się, że w/w wyrok kłóci się z celem, któremu ma służyć zatrudnienie na zastępstwo a tym samym możliwością szybkiego rozwiązania takiej umowy. Po to został wprowadzony w kodeksie art. 33 1.

Odprawa przysługuje jeżeli rozwiązanie umowy następuje tylko i wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika. Jeżeli taka przyczyna będzie występować albo pracodawca ją wskaże w wypowiedzeniu , to jak najbardziej pracownik powinien ją otrzymać.
Pozdrawiam
Barbara

Następna dyskusja:

Zwolnienia grupowe




Wyślij zaproszenie do