konto usunięte

Temat: umowa lojalnościowa - zawyżone koszty zwrotu

Witam,
dwa lata temu podpisałam umowę lojalnościową w której pracodawca zobowiązał się ponieść kosztu mojego kursu podyplomowego w koszcie 3000pln (całkowity koszt kursu). Umowa miała obowiązywać przez 5 lat - przez ten okres zobowiązana jestem pracować w tej firmie.
Natomiast w umowie zawarto, że jeżeli pracodawca wypowie mi umowę z mojej winy lub gdy ja wypowiem umowę o pracę przed upływem pięciu lat mam do zapłacenia karę umowną w wysokości 9000pln.

Co w takim przypadku?

Czy istnieje możliwość podważenia takiej umowy?

konto usunięte

Temat: umowa lojalnościowa - zawyżone koszty zwrotu

Kodeks pracy

Art. 103(4). § 1. Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie.
§ 2. Umowa, o której mowa w § 1, nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy niniejszego rozdziału.
§ 3. Nie ma obowiązku zawarcia umowy, o której mowa w § 1, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
i
Art. 103(5). Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
1) który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
2) z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 1034, nie dłuższym niż 3 lata,
3) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 94(3),
4) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 943, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach
- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

przywołanych przepisów już na pierwszy rzut oka widać, że termin w pani umowie jest za długi. Poza tym treść danych norm prawnych wskazuje, że pracodawca może żądać maksymalnie kosztów zapłaconych, przy czym z każdym rokiem ulegają proporcjonalnemu obniżeniu.

Tym samym postanowienie umowne nakładające na pracownika obowiązek odpracowania świadczeń szkoleniowych pracodawcy przez okres dłuższy niż 3 lata należy ocenić jako mniej korzystne niż przepisy omawianego rozdziału (art. 1034 § 2). Stosując unormowanie zawarte w art. 18 § 2 k.p., należy przyjąć, że postanowienie umowne zawierające takie zobowiązanie pracownika jest nieważne, a umowę w tym zakresie należy traktować jako zawartą na 3 lata po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Skoro tak to kara umowna w tym wypadku nie może mieć zastosowania, bowiem przekracza sama w sobie wartość kosztów.



Wyślij zaproszenie do