Wojciech Sikociński

Wojciech Sikociński Outsourcing
handlowców

Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna

Proszę o opinię na następujący temat:
Zleceniodawca zwraca zleceniobiorcy koszty podróży służbowych w formie tzw."kilometrówki", która nie jest przychodem opodatkowanym PIT na podstawie art.21 ustawy o pdof. Czy w tej sytuacji należy obliczać i odprowadzać składkę zdrowotną mimo, że nie występuje podatek dochodowy???

konto usunięte

Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna

Z interpretacji którą znam wynika, że składkę zdrowotną w tym przypadku należy odprowadzić.

konto usunięte

Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna

Z tego, co znalazłam wynika, że kilometrówka do pewnej kwoty jest zwolniona z podatku dochodowego i składek ZUS.

http://www.pit.pl/pages/i/251.php

W innej poradzie znalazłam, że wszelki przychód z tytułu umowy zlecenia w myśl ustawy o podatku dochodowym podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ale, jeśli w tym wypadku kilometrówka jest zwolniona z podatku, to również nie jest przychodem, który podlega oskładkowaniu.

To jest skopiowana część tego artykułu, bo nie mogę zamieścić do niego linku.

"Porada aktualna do 30.06.2007

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców jest przychód, w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez zleceniobiorcę, jeśli odpłatność za umowę zlecenia określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Jeżeli jednak odpłatność za wykonywanie umowy określono w inny sposób, podstawę wymiaru stanowi zadeklarowana kwota nie niższa od minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2006 r. – 899,10 zł).
Zwykle wynagrodzenie określa się w stawce kwotowej, co oznacza, że podstawą wymiaru składek zleceniobiorców jest osiągany przez nich przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy zaznaczyć, że na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niektóre rodzaje przychodów wyłączone są z podstawy wymiaru składek. Wyłączenia te dotyczą jednak tylko:
– pracowników,
– osób wykonujących pracę nakładczą,
– funkcjonariuszy Służby Celnej,
– osób wykonujących odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania na podstawie skierowania do pracy.
Nie mają o­ne zastosowania do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli np. do zleceniobiorców (z wyjątkiem przypadków, gdy zlecenie jest podpisane z własnym pracodawcą).
Składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców opłaca się więc od całego przychodu, bez jakichkolwiek wyłączeń. Dlatego np. zwrot kosztów związanych z odbywaniem podróży służbowych przez zleceniobiorcę, diety, koszty używania prywatnych samochodów itp. są przychodami tych osób z tytułu wykonywania pracy w ramach umowy zlecenia.
PRZYKŁAD
Zleceniobiorca zatrudniony w Warszawie został wysłany w podróż służbową do Wrocławia. Zleceniodawca wypłacił mu równowartość wydatków związanych z tą podróżą – koszty biletów, zakwaterowania, diet. Koszty te muszą być ujęte w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Wprawdzie wspomniane rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłącza je z obowiązku oskładkowania, ale nie ma o­no zastosowania przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców.
WAŻNE!
Składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców opłaca się od całego przychodu, bez jakichkolwiek wyłączeń.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa w danym roku kalendarzowym od kwoty odpowiadającej 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W 2006 r. górna roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 73 560 zł.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne
Zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. W 2006 r. składka wynosi 8,75% podstawy wymiaru.

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104
• art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485

Beata Pawłowska
ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych"
Piotr S.

Piotr S. Kierownik ds.
personalnych / Hr
Manager / Payroll
Project...

Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
SD/415-54/06
2006.10.24

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydawanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13. Przy czym jak stanowi art. 21 ust. 13 pkt 1 ww. ustawy zwolnienie dla osób niebędących pracownikami stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wymieniony przepis nie zawiera wskazania podmiotu, który nie może zaliczyć wypłaconego świadczenia do kosztów uzyskania przychodów. Jednak biorąc pod uwagę, iż o warunku zaliczenia świadczeń do kosztów uzyskania przychodu mówi się w kontekście świadczeń otrzymanych, a nie poniesionych, uznać należy, iż chodzi tu o koszty uzyskania przychodu świadczeniobiorcy, a nie świadczeniodawcy.

Jeżeli wykonanie zlecenia wiąże się z odbyciem podróży, zleceniobiorca ponoszący związane z wyjazdem wydatki może, jeżeli tak stanowi umowa, otrzymać od zleceniodawcy zwrot świadczeń przewidzianych w odrębnych przepisach.
Regulacje dotyczące podróży służbowych zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).

Świadczenia wypłacone w kwotach określonych ww. przepisami korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Tak więc wydatki refundujące poniesione przez zleceniobiorcę koszty podróży, jeżeli ich poniesienie jest związane z osiągniętym przychodem, a ich zwrot wynika z zawartej umowy cywilnoprawnej, stanowią w całości koszt uzyskania przychodu u przedsiębiorcy nawet, jeżeli przekraczają limity określone przepisami ww. rozporządzeń.

Wyjątek od tej zasady dotyczy zwrotu kosztów używania w podróży samochodu stanowiącego własność zleceniobiorcy bądź używanego przez niego na podstawie stosownej umowy. Z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu zleceniobiorca obowiązany jest prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jeśli nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne... np. przychód z tytułu wykonywania umowy o dzieło
By dać poprawną odpowiedź na zadane pytanie musimy wiedzieć czy jest to umowa zlecenia czy umowa o dzieło, czy jest to student do 26 roku życia czy nie, czy ta osobą nie podlega obowiązkowo z tytułu wykonywania ewentualnej umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym bo np. dodatkowo jest pracownikiem i osiąga z tego tytułu przychód wyższy niż w tym roku 936zł. brutto miesięcznie....
Wojciech Sikociński

Wojciech Sikociński Outsourcing
handlowców

Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna

Nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jeśli nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne... np. przychód z tytułu wykonywania umowy o dzieło
By dać poprawną odpowiedź na zadane pytanie musimy wiedzieć czy jest to umowa zlecenia czy umowa o dzieło, czy jest to student do 26 roku życia czy nie, czy ta osobą nie podlega obowiązkowo z tytułu wykonywania ewentualnej umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym bo np. dodatkowo jest pracownikiem i osiąga z tego tytułu przychód wyższy niż w tym roku 936zł. brutto miesięcznie....


W moim przypadku chodzi o sytuację gdy zleceniobiorca nie podlega obowiązkowo z tytułu wykonywania umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym bo jest np.studentem do 26 roku życia lub ma inny tytuł do ubezpieczenia.

ZUS zakwestionował podczas kontroli to, że nie była odprowadzana składka zdrowotna w wyżej opisanej sytuacji - wg mnie uzasadniając to w sposób kuriozalny (opierając stanowisko na art.81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i art.23 z pdof) i nie biorąc pod uwagę art. 83 ust.2 i 3 z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w którym wszystko jest czarno na białym napisane ( a przecież to właśnie przepisy tej ustawy ustanawiają kiedy taką składkę należy naliczać i płacić.

Art. 83.

1. W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1-13, zgodnie z przepisami art. 79-81 jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.18)), składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.

2. Jeżeli podstawę obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi:

1) przychód ubezpieczonego wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek,

2) przychód ubezpieczonego zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek, w stosunku do ubezpieczonych, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 i 16,

3) przychód członka służby zagranicznej wykonującego obowiązki służbowe w placówce zagranicznej, z wyłączeniem dodatku zagranicznego i innych świadczeń przysługujących tym osobom,

4) przychód ubezpieczonego wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek, w stosunku do ubezpieczonych, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 16

- składkę na ubezpieczenie zdrowotne płatnik oblicza zgodnie z przepisami art. 79-81.

3. W przypadku nieobliczania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatnika, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki innych niż określone w ust. 2 składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł.

[4. i 5. są nieistotnme dla sprawy]
Wojciech Sikociński

Wojciech Sikociński Outsourcing
handlowców

Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna

Powracam do niniejszego wątku z dobrą informacją - długo to wszystko trwało, ale w odniesieniu do spraw dotyczących mojej firmy wygraliśmy przed sądem wszystkie (8) sprawy z ZUSem, w których mieliśmy identyczny stan faktyczny (opisany wyżej).
Składka zdrowotna nie należy się ZUSowi od tzw. kilometrówki.



Wyślij zaproszenie do