Temat: tzw."kilometrówka" z umowy zlecenia a składka zdrowotna
Z tego, co znalazłam wynika, że kilometrówka do pewnej kwoty jest zwolniona z podatku dochodowego i składek ZUS.
http://www.pit.pl/pages/i/251.php
W innej poradzie znalazłam, że wszelki przychód z tytułu umowy zlecenia w myśl ustawy o podatku dochodowym podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ale, jeśli w tym wypadku kilometrówka jest zwolniona z podatku, to również nie jest przychodem, który podlega oskładkowaniu.
To jest skopiowana część tego artykułu, bo nie mogę zamieścić do niego linku.
"Porada aktualna do 30.06.2007
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców jest przychód, w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez zleceniobiorcę, jeśli odpłatność za umowę zlecenia określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Jeżeli jednak odpłatność za wykonywanie umowy określono w inny sposób, podstawę wymiaru stanowi zadeklarowana kwota nie niższa od minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2006 r. – 899,10 zł).
Zwykle wynagrodzenie określa się w stawce kwotowej, co oznacza, że podstawą wymiaru składek zleceniobiorców jest osiągany przez nich przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy zaznaczyć, że na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niektóre rodzaje przychodów wyłączone są z podstawy wymiaru składek. Wyłączenia te dotyczą jednak tylko:
– pracowników,
– osób wykonujących pracę nakładczą,
– funkcjonariuszy Służby Celnej,
– osób wykonujących odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania na podstawie skierowania do pracy.
Nie mają one zastosowania do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli np. do zleceniobiorców (z wyjątkiem przypadków, gdy zlecenie jest podpisane z własnym pracodawcą).
Składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców opłaca się więc od całego przychodu, bez jakichkolwiek wyłączeń. Dlatego np. zwrot kosztów związanych z odbywaniem podróży służbowych przez zleceniobiorcę, diety, koszty używania prywatnych samochodów itp. są przychodami tych osób z tytułu wykonywania pracy w ramach umowy zlecenia.
PRZYKŁAD
Zleceniobiorca zatrudniony w Warszawie został wysłany w podróż służbową do Wrocławia. Zleceniodawca wypłacił mu równowartość wydatków związanych z tą podróżą – koszty biletów, zakwaterowania, diet. Koszty te muszą być ujęte w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Wprawdzie wspomniane rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłącza je z obowiązku oskładkowania, ale nie ma ono zastosowania przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców.
WAŻNE!
Składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców opłaca się od całego przychodu, bez jakichkolwiek wyłączeń.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa w danym roku kalendarzowym od kwoty odpowiadającej 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W 2006 r. górna roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 73 560 zł.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne
Zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. W 2006 r. składka wynosi 8,75% podstawy wymiaru.
• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104
• art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485
Beata Pawłowska
ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych"