Temat: Świadczenie urlopowe

Co to jest świadczenie urlopowe, komu przysługuje i w jakiej wysokości wiem. Moje pytanie raczej dotyczy roszczeń w momecie niewypłacania tych funduszy.
Firma zatrudnia poniżej 20 pracowników... zatem świadczenia urlopowego nie musi wypłacać, jeżeli do końca pierwszego miesiąca roku kalendarzowego poinformował swoich pracowników, że nie będzie wypłacać świadczenia ani tworzyć ZFŚS.
Jeżeli pracodawca nie informuje co roku, i nie wypłaca świadczenia...
Czytałem ostatnio "Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli pracodawca nie dotrzyma tego terminu, jest zobowiązany przez cały rok wypłacać świadczenia urlopowe lub naliczać fundusz socjalny. Jeśli tego nie zrobi, w przypadku kontroli inspekcji pracy może otrzymać mandat lub w postępowaniu przed sądem grodzkim karę grzywny."
Czy są to bardziej przepisy dla PIP, czyli pracodawcy grożą jedynie sankcje ze strony tej instytucji? Czy jak pracownik wystapi w drodze sądowej z roszczeniem o wypłacenie świadczeń za ostatnie 3 lata, to czy ma szansę i skutecznie będzie mógł te świadczenie wywalczyć? Czy ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenie?

konto usunięte

Temat: Świadczenie urlopowe

Jeśli jest wypłacane świadczenie urlopowe w firmie, to przysługuje ono jednorazowo pracownikom, którzy udali się w danym roku na 14 dniowy urlop wypoczynkowy(dni kalendarzowe).
Wypłacane jest proporcjonalnie do etatu i do wysokości odpisu na ZFŚS. Może być niższe.
Świadczenie podlega tylko opodatkowaniu do wysokości odpisu na ZFŚS.

Pytanie jest, czy pracownik w danym roku miał bez przerwy minimum 14 dni kalendarzowych urlopu?
Często ciężko dostać taki długi urlop;)

konto usunięte

Temat: Świadczenie urlopowe

Ja myślę, że to Pan Andrzej wie ; ))) Chodzi chyba raczej o to jakie są sankcje z tytułu niewypłacania świadczenia w sytuacji gdy nie było corocznych pism informujących o rezygnacji z ich wypłat ; )

konto usunięte

Temat: Świadczenie urlopowe

http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/wynagrodzenia/811...

Jeśli pracownik przerwie urlop 14 dniowy, a wcześniej było mu wypłacone świadczenie urlopowe, to może on zwrócić to świadczenie.
Albo, od wypłaconego powinny być naliczone składki.

Sąd zbada, czy świadczenie powinno być wypłacone i może nakazać wypłaty świadczenia wraz z odsetkami. Roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu po 3 latach. A, roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu po 10 latach. (art. 291 KP)
Jeśli nie był też spełniony obowiązek poinformowania w sposób przyjęty w danej firmie (np.informacja o tym wywieszona na tablicy ogłoszeniowej).

konto usunięte

Temat: Świadczenie urlopowe

Mirella M:
Ja myślę, że to Pan Andrzej wie ; ))) Chodzi chyba raczej o to jakie są sankcje z tytułu niewypłacania świadczenia w sytuacji gdy nie było corocznych pism informujących o rezygnacji z ich wypłat ; )


O sankcjach też pewnie wie:)

I jeszcze. Pracodawca sam, bez wniosku pracownika wypłaca należne świadczenie urlopowe.Joanna S. edytował(a) ten post dnia 15.12.08 o godzinie 21:38

Temat: Świadczenie urlopowe

Właśnie staram się dotrzeć do informacji, również aby się zabezpieczyć... jak wszyscy wiemy w naszym wspaniałym, aczkolwiek ciagle niedoskonałym kodeksie pracy jest podział na przepisy roszczeniowe do Państwowej Inspekcji Pracy i do Sądów. Na przykład wiemy, że przynajmniej jedna część urlopu powinna trwać minimum 14 dni kalendarzowych.
Jeżeli pracownik uzna, że został pokrzywdzony, może jedynie poinformować PIP a ten co najwyżej wystawi mandat. Pracownik z tego tytułu nie może mieć żadnych roszczeń, starać się o żadne odszkodowanie jeżeli pracodawca nie zezwoli na dwutygodniowy wypoczynek.
Staram się dotrzeć do informacji, czy przepisy o świadczeniach urlopowych są tylko dla PIP (bo ten z tej okazji może wystawić mandat i ukarać pracodawcę), czy jest to również zapis, którego egzekucje pracownik może również dochodzić poprzez Sady. Czyli, czy może żądać wypłaty rownież zaległych świadczeń i czy ma szansę na wygraną. Wiadomo, że ciężar dowodu będzie po stronie pracownika. Ale jeżeli ten ma dowody, potrafi udowodnić, że trzy lata wstecz odpoczywał po 14 dni, pracodawca nie informował go co roku o niewypłacaniu świadczenia urlopowego czy zatem pracownik może coś w Sądzie wygrać? To jest sedno mojego pytania. Spotkaliście się z takimi procesami?
Izabela Kustra

Izabela Kustra Financial and
Commercial Director,
Board Member

Temat: Świadczenie urlopowe

W ustawa o ZFŚŚ chyba coś o tym wspomina (nie mam teraz chwili, żeby tam kuknąć). Wydaje mi się, że pracownicy mają jedynie prawo wystąpić do PIP, która ma prawo kontrolować pracodawcę w tym przedmiocie. Natomiast do Sądu Pracy może udać się reprezentacja związkowa.

Temat: Świadczenie urlopowe

do Sądu Pracy udaje się pracownik ... natomiast może sobie wziąć pełnomocnika (adwokat, związkowiec) który go będzie reprezentował

ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy ... oczywiście świadek może wskazać dokumenty (podać ich nazwy lub przedstawić te, które ma w dyspozycji) oraz podać świadków, którzy będą zeznawać na okoliczność udowodnienia np. faktu, że takiego ogłoszenia nie było na Tablicy

druga rzecz, że fakt rezygnacji ze świadczenia pracodawca musi uzgodnić ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi (i też mieć udokumentowane)

generalnie pracodawcy często zbyt małą wagę przywiązują do dokumentów ... a w sądzie papier to jest papier, tego nikt nie podważy ... np. zarządzenie dyrektora w sprawie świadczenia urlopowego , zapis w Regulaminie Wynagradzania (jeśli jest taki regulamin lub układ zbiorowy to zapis dotyczący świadczenia urlopowego musi tam być zawarty obowiązkowo) ... dlatego pracownik, który się odwoła ma duże szanse na wygraną

ale oczywiście musimy pamiętać, że aby oszacować te szanse, trzeba znać szczegóły sprawy, jak to jest w danym zakładzie pracy ...

coś się zmieniło w przepisach .. w tym roku obowiązek ponformowania pracowników trzeba spełnić do 31 styczniaVioletta Nowak edytował(a) ten post dnia 14.01.09 o godzinie 23:14

konto usunięte

Temat: Świadczenie urlopowe

hehe no to od razu PIP na głowie jak nic, jeśli się nie powiadomi do końca stycznia to musi być wypłacone i już.



Wyślij zaproszenie do