Daniel P.

Daniel P. Student, AE

Temat: Sprostowanie świadectwa pracy

Witam

Otrzymałem świadectwo pracy z agencji pracy tymczasowej, które zawierało błąd co do okresu zatrudnienia na umowę o pracę. Prośbę o sprostowanie świadectw pracy wysłałem 29.11 a potwierdzenie odbioru przez nich datowane jest na 1.12. I od tej pory była cisza, więc zadzwoniłem do APT czy zamierzają coś z tym zrobić czy idziemy do sądu pracy. Pani miała wysłać to pocztą w czwartek, abym miał jak najszybciej oryginał w domu.
Nie zrobiła tego nie wiadomo czemu. Następnego dnia zadzwoniłem prosząc o jakieś potwierdzenie że coś ruszyło i akceptują mój wniosek. W toku rozmowy otrzymałem na e-maila ze zeskanowanym poprawionym świadectwem pracy, a także skan nadania do mnie przesyłki poleconej z potwierdzeniem odbioru. Problem jest w tym, że jak wejdę na stronę poczty polskiej i wpiszę numer przesyłki do śledzenia kompletnie mi jej nie wyszukuje, ani też nie wyskakuje żaden błąd. I nie wiem czy oni to w ogóle wysłali czy zwyczajnie jakiś fotomontaż ten skan z numerem przesyłki nie jest bo wg. mnie powinien się wyszukać. Tak czy inaczej chciałbym zapytać:

1. Czy wysłanie na mój mail skanu poprawionego świadectwa pracy przez APT oznacza, że zaakceptowali mój wniosek ? Czy to ma jakąś moc prawną w razie nieotrzymania oryginałów. Ile mam czasu na jakąkolwiek i jaką reakcję?

2. Co w przypadku gdy nie dostanę świadectwa pracy poprawionego pocztą w najbliższych dniach? Czy wówczas będę mógł skutecznie wnieść do sądu pracy pozew o wydanie sprostowanego świadectwa pracy ?
Ile mam na to czasu?

3. Do kiedy mogę wnieść pozew skoro odebrali przesyłkę wniosek 1.12 ? Czyli w razie czego aby się zabezpieczyć mogę wnieść pozew do sądu do wtorku tak?? I czy mogę we wtorek go wysłać pocztą i sąd w razie czego go uwzględni czy liczy się data wpływu do kancelarii sądu.

Proszę o pomoc i dziękuję.

konto usunięte

Temat: Sprostowanie świadectwa pracy

Art. 97§ 2(1) kp Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

Nieuwzględnienie wniosku w sprawie sprostowania - przez co należy rozumieć także brak reakcji na wniosek pracownika, jak i częściowe tylko jego uwzględnienie - daje pracownikowi prawo do wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 15 maja 1996 r.
w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.
(Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.)

§ 5. 1. Pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie o negatywnym wyniku rozpatrzenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy.

5. W przypadkach określonych w ust. 1 zdanie drugie oraz w ust. 2 i 4 pracodawca jest obowiązany, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy.

§ 4. Kopię świadectwa pracy przechowuje się w aktach osobowych pracownika; w uzasadnionych przypadkach pracodawca wydaje odpis tego świadectwa pracownikowi albo osobie, o której mowa w § 2 ust. 1 i w § 3.

Najprościej udać się do pracodawcy i wyjaśnić sytuacje, zobaczyć czy w aktach jest już poprawione świadectwo.

Sam skan nie można moim zdaniem uznać za realizację obowiązku wydania świadectwa pracy który jako dokument prywatny wymaga podpisu zaś skan zawiera jedynie jego obraz,



Wyślij zaproszenie do