Marcin G.

Marcin G. Freelancer

Temat: Spółka LTD w Londynie - a składki ZUS gdzie?

Witam,
Sytuacja faktyczna wygląda następująco - zakładana jest spółka kapitałowa LTD w Londynie, główny obszar działalności - software, programowanie aplikacji, systemy ERP i CRM i tym podobne. Zarząd mieszany - obywatele polscy i brytyjscy. Programiści - freelancerzy z różnych krajów, także z Polski. Jak dojść do ładu z kwestiami ubezpieczenia społecznego polskich dyrektorów (mieszkają w Polsce, wykonują funkcje w większości zdalnie, przez telefon, czasem będą na miejscu, nie są zatrudnieni i nie prowadzą działalności w Polsce)? Jak wygląda sprawa ze składkami freelancerów (praca zdalna, brak działalności gospodarczej, w Polsce byłaby typowa UoD)? Będą podpadali pod brytyjski National Insurance czy pod polski ZUS? Globalna wioska jak się okazuje nie jest taka prosta jak się wydaje.
Marta Jędryczka

Marta Jędryczka HR & Clinical
Research Coordinator

Temat: Spółka LTD w Londynie - a składki ZUS gdzie?

Jeśli spółka jest zarejestrowana w UK to powinni podlegać pod brytyjski National Insurance.

konto usunięte

Temat: Spółka LTD w Londynie - a składki ZUS gdzie?

Sprawy ubezpieczeniowe regulują przepisy wspólnotowe (rozporządzenie Rady (EWG) z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników, osób pracujących na własny rachunek i członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty).

Znam sytuację odwrotną - firma ma siedzibę w Polsce, pracownik pracuje w jednym z państw UE. Składki są wówczas odprowadzane wg przepisów obowiązujących w państwie, w którym pracownik pracuje. A więc decyduje nie siedziba przedsiębiorstwa, ale miejsce wykonywania pracy. Stosując analogię - polscy dyrektorzy "oddelegowani" do pracy poza siedzibę pracodawcy, czyli pracujący w Polsce, powinni podlegać polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego.
I tak art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - "obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze RP są pracownikami [...}" wydaje się potwierdzać tę analogię do przeciwnego stanu faktycznego.

Wiem jednak, że w przypadku Polaka oddelegowanego do pracy za granicę, można czasowo, max do 24 miesięcy stosować wyjątek od tej zasady i objąć go ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Nie znam uregulowań brytyjskich i nie wiem, czy też taką możliwość przewidują - to należałoby zweryfikować.

Następna dyskusja:

jak wysokość składki ZUS???




Wyślij zaproszenie do