Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy
"Pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pod warunkiem, że pracownik wyrazi na to zgodę. W razie odmowy przyjęcia nowych warunków płacy umowa ulegnie rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 42 K.p. § 1 przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się więc odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umów, co oznacza:
obowiązek zachowania okresów wypowiedzenia i terminów upływu okresu wypowiedzenia przewidzianych dla wypowiedzeń definitywnych – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest więc uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
2 tygodnie, jeżeli Pan był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli był Pan zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli był Pan zatrudniony co najmniej 3 lata;
brak możliwości stosowania wypowiedzeń zmieniających do umów zawartych na czas określony, jeżeli nie przewidują one możliwości wcześniejszego ich wypowiedzenia;
konieczność uzasadnienia wypowiedzenia warunków płacy (w przypadku umów na czas nieokreślony);
obowiązek wcześniejszego uzgodnienia zamiaru wypowiedzenia warunków płacy z ZOZ reprezentującą interesy pracownika (jeżeli taka w zakładzie pracy istnieje),
utrzymanie szczególnej ochrony niektórych grup pracowników przed wypowiedzeniem.
Ponadto – zgodnie z art. 42 § 2 K.p. – wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
Natomiast – według art. 42 § 3 K.p. – w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Oznacza to, że pracodawca może obniżyć wynagrodzenie, wręczając na piśmie tzw. wypowiedzenie zmieniające, w którym proponuje nowe warunki płacy oraz poucza o możliwości nieprzyjęcia zaproponowanej zmiany do upływu połowy okresu wypowiedzenia – nieprzyjęcie zmian spowoduje, że umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być złożone na piśmie i musi zawierać:
wypowiedzenie starych warunków pracy i płacy i zaproponowanie nowych,
pouczenie o terminie złożenia oświadczenia o odmowie,
pouczenie o możliwości odwołania od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy w terminie 7 dni od otrzymania wypowiedzenia zmieniającego.
Brak któregokolwiek z tych elementów może stanowić podstawę do złożenia odwołania do sądu pracy.
Zgodnie z powyższym powinno się zwrócić uwagę na następujące sprawy:
Jeśli wypowiedzenie zawiera pouczenie o prawie do odmowy, to oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków trzeba złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Brak oświadczenia oznacza, że pracownik zaakceptował nowe warunki płacowe.
Jeśli jednak w wypowiedzeniu nie ma odpowiedniego pouczenia, proponowane warunki można odrzucić do końca wypowiedzenia.
Od wypowiedzenia warunków płacy można odwołać się do sądu pracy w terminie 7 dni od otrzymania pisma zawierającego wypowiedzenie zmieniające. Odwołanie od wypowiedzenia nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia nowych warunków pracy i płacy przez pracownika. Powody, dla których można się odwołać, to m.in.:
wypowiedzenie złożone bez uzasadnionej przyczyny,
bez podania przyczyny lub bez konsultacji z zoz (umowa na czas nieokreślony)
bądź z naruszeniem przepisów ograniczających dopuszczalność wypowiedzenia.
Oto co możnazrobić w sytuacji, gdy zaproponowano Panu obniżenie wynagrodzenia w drodze wypowiedzenia zmieniającego:
odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy oraz nie odwoływać się od wypowiedzenia – w ten sposób doprowadzi się do rozwiązania umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia;
odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy i jednocześnie odwołać się od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy, żądając uznania jego bezskuteczności lub przywrócenia do pracy – w takim wypadku orzeczenie uwzględniające odwołanie czyni wadliwe wypowiedzenie warunków pracy lub płacy bezskutecznym i stosunek pracy trwa nadal na niezmienionych warunkach bądź też następuje przywrócenie pracownika do pracy na „starych” warunkach, jeżeli wcześniej doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek odmowy pracownika;
nie odmawiając przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy, odwołać się od wypowiedzenia – stosunek pracy po upływie okresu wypowiedzenia trwa nadal na zmienionych warunkach, ale pracownik dalej może domagać się przywrócenia poprzednich warunków przez sąd pracy;
odmówić przyjęcia nowych warunków pracy i płacy i odwołując się od wypowiedzenia, domagać się jedynie odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy, do którego dochodzi na skutek niezgodnego z prawem wypowiedzenia zmieniającego.
Zmiana wynagrodzenia w drodze wypowiedzenia zmieniającego również nie może powodować, że nowa płaca byłaby niższa od minimalnego wynagrodzenia."