Rafał Alek

Rafał Alek wolny zawód

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Witam

W 2008 roku podpisałem umowę o pracę z pensją zasadniczą 1650 pln brutto. Po miesiącu pracy, aneksem do umowy płaca zasadnicza została zwiększona do kwoty 2080 pln brutto.
Jednakze po okresie ok 1,5 roku szefowa poinformowała mnie i mojego kolege, że obniża nam podstawę ANEKSEM do umowy do kwoty 1650 pln brutto.
Czy mogla tak postąpić? Czy mam prawo do dochodzenia przed sądem pracy do zapłaty różnicy za wszystkie miesiące obniżenia wynagrodzenia?
Podobno nie można obniżyć wynagrodzenia aneksem do umowy

Pozdrawiam

Rafał

konto usunięte

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Rafał Alek:
Podobno nie można obniżyć wynagrodzenia aneksem do umowy

Jak strony chcą i podpiszą, to mogą wszystko (w ramach prawa oczywiście - czyli można obniżyć, ale nie poniżej minimalnej).

konto usunięte

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

jeżeli obniżka nie odbyła się za porozumieniem stron to o aneksie nie ma mowy - w takim przypadku pracodawca powinien zastosować wypowiedzenie zmieniające.
Rafał Alek

Rafał Alek wolny zawód

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Obniżka nie odbyła się za porozumieniem stron Po prostu dostaliśmy aneks do umowy który musieliśmy podpisać i tam w jednym z punktów jest napisane, że zmianie ulega paragraf 3 punkt a: wynagrodzenie podstawowe ustala sie na 1650 pln brutto.
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Co znaczy "musieliśmy podpisać"?

konto usunięte

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Ale musiałby Pan udowodnić, że został Pan niejako zmuszony do podpisania takiego aneksu (np. pod groźbą zwolnienia).
Poza tym pozostaje jeszcze pytanie czy gdyby dostał Pan wypowiedzenie zmieniające zgodził by się Pan przyjąć nowe warunki płacy?
Rafał Alek

Rafał Alek wolny zawód

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

No właśnie musieliśmy podpisać ponieważ gdybyśmy nie podpisali aneksu to prawdopodobnie dotalibysmy wypowiedzenie. Po za tym obniżenie podstawy miało byc tylko na pewien okres - tak twierdziła i jak odrobimy jej kwote 30.000 pln poprzez pozyskanie nowych klientów to wróci do poprzedniej stawki. Kwote 30.000 odrobilismy po 4 miesiącach i zwróciliśmy się do szefowej o powrót do stawki 2080 pln Niestety do poprzedniej stawki nie chciala wrocic wymyslajać ze kwota 30.000 to tylko tak powiedziala i ze dobrze zarabiamy, bo mamy prowizje od nowych klientów itd...
Małgosia K.

Małgosia K. Specjalista ds.
personalnych

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Aneks to inaczej porozumienie zmieniające między pracodawcą, a pracownikiem.
Jeśli pracownik zgadza się na zmianę wynagrodzenia. Chociaż przy warunkach gorszych od poprzednich powinno się zastosować wypowiedzenie zmieniające.

http://www.kadryonline.pl/prawo_pracy_w_praktyce/wypow...

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Zmiana została dokonana bez wzgledu na nazwę dokumentu i jego poprawność pod wzgledem treści.
Nie wiadomo natomiast:
1. o jakiej umowie mowa - czas określony czy też nieokreślony, należało wskazać powód tej zmiany czy niekoniecznie?
2. jak kształtuje sie wynagrodzenie pozostałych pracowników na tym stanowisku - tez zostało obniżone czy jest wyższe, a więc czy jest się do czego odnieść?Iwona K. edytował(a) ten post dnia 08.03.11 o godzinie 06:43
Rafał Alek

Rafał Alek wolny zawód

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Byla to umowa na czas nieokreslony
Firma to szefowa + 2 pracownikow i obnizenie podstawy dotyczylo nas dwóch.
Renata  Bogacka-Andrzeje wska

Renata
Bogacka-Andrzeje
wska
HR , edukacja, III
sektor

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

"Pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pod warunkiem, że pracownik wyrazi na to zgodę. W razie odmowy przyjęcia nowych warunków płacy umowa ulegnie rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia.



Zgodnie z art. 42 K.p. § 1 przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.



Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się więc odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umów, co oznacza:

obowiązek zachowania okresów wypowiedzenia i terminów upływu okresu wypowiedzenia przewidzianych dla wypowiedzeń definitywnych – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest więc uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
2 tygodnie, jeżeli Pan był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli był Pan zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli był Pan zatrudniony co najmniej 3 lata;
brak możliwości stosowania wypowiedzeń zmieniających do umów zawartych na czas określony, jeżeli nie przewidują one możliwości wcześniejszego ich wypowiedzenia;
konieczność uzasadnienia wypowiedzenia warunków płacy (w przypadku umów na czas nieokreślony);
obowiązek wcześniejszego uzgodnienia zamiaru wypowiedzenia warunków płacy z ZOZ reprezentującą interesy pracownika (jeżeli taka w zakładzie pracy istnieje),
utrzymanie szczególnej ochrony niektórych grup pracowników przed wypowiedzeniem.

Ponadto – zgodnie z art. 42 § 2 K.p. – wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

Natomiast – według art. 42 § 3 K.p. – w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Oznacza to, że pracodawca może obniżyć wynagrodzenie, wręczając na piśmie tzw. wypowiedzenie zmieniające, w którym proponuje nowe warunki płacy oraz poucza o możliwości nieprzyjęcia zaproponowanej zmiany do upływu połowy okresu wypowiedzenia – nieprzyjęcie zmian spowoduje, że umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być złożone na piśmie i musi zawierać:

wypowiedzenie starych warunków pracy i płacy i zaproponowanie nowych,
pouczenie o terminie złożenia oświadczenia o odmowie,
pouczenie o możliwości odwołania od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy w terminie 7 dni od otrzymania wypowiedzenia zmieniającego.

Brak któregokolwiek z tych elementów może stanowić podstawę do złożenia odwołania do sądu pracy.

Zgodnie z powyższym powinno się zwrócić uwagę na następujące sprawy:

Jeśli wypowiedzenie zawiera pouczenie o prawie do odmowy, to oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków trzeba złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Brak oświadczenia oznacza, że pracownik zaakceptował nowe warunki płacowe.
Jeśli jednak w wypowiedzeniu nie ma odpowiedniego pouczenia, proponowane warunki można odrzucić do końca wypowiedzenia.

Od wypowiedzenia warunków płacy można odwołać się do sądu pracy w terminie 7 dni od otrzymania pisma zawierającego wypowiedzenie zmieniające. Odwołanie od wypowiedzenia nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia nowych warunków pracy i płacy przez pracownika. Powody, dla których można się odwołać, to m.in.:

wypowiedzenie złożone bez uzasadnionej przyczyny,
bez podania przyczyny lub bez konsultacji z zoz (umowa na czas nieokreślony)
bądź z naruszeniem przepisów ograniczających dopuszczalność wypowiedzenia.


Oto co możnazrobić w sytuacji, gdy zaproponowano Panu obniżenie wynagrodzenia w drodze wypowiedzenia zmieniającego:

odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy oraz nie odwoływać się od wypowiedzenia – w ten sposób doprowadzi się do rozwiązania umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia;
odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy i jednocześnie odwołać się od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy, żądając uznania jego bezskuteczności lub przywrócenia do pracy – w takim wypadku orzeczenie uwzględniające odwołanie czyni wadliwe wypowiedzenie warunków pracy lub płacy bezskutecznym i stosunek pracy trwa nadal na niezmienionych warunkach bądź też następuje przywrócenie pracownika do pracy na „starych” warunkach, jeżeli wcześniej doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek odmowy pracownika;
nie odmawiając przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i płacy, odwołać się od wypowiedzenia – stosunek pracy po upływie okresu wypowiedzenia trwa nadal na zmienionych warunkach, ale pracownik dalej może domagać się przywrócenia poprzednich warunków przez sąd pracy;
odmówić przyjęcia nowych warunków pracy i płacy i odwołując się od wypowiedzenia, domagać się jedynie odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy, do którego dochodzi na skutek niezgodnego z prawem wypowiedzenia zmieniającego.


Zmiana wynagrodzenia w drodze wypowiedzenia zmieniającego również nie może powodować, że nowa płaca byłaby niższa od minimalnego wynagrodzenia."
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Jeżeli Pan się podpisał porozumienie o obniżeniu wynagrodzenia (bez względu na nazwę) to już po sprawie.
aby odwołać swoją zgodę musiałby Pan się uchylić od skutków swojego oświadczenia woli wykazując, że podpis na umowie był wynikiem podstępu, błędu istotnego czy groźby karalnej. żaden z tych elementów (na podstawie tego co zostało napisane) nie występuje. w szczególności groźbą karalną nie jest groźba rozwiązania umowy o pracę, nawet w trybie dyscyplinarnym.

konto usunięte

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Piotr Górny:
Jeżeli Pan się podpisał porozumienie o obniżeniu wynagrodzenia (bez względu na nazwę) to już po sprawie.
aby odwołać swoją zgodę musiałby Pan się uchylić od skutków swojego oświadczenia woli wykazując, że podpis na umowie był wynikiem podstępu, błędu istotnego czy groźby karalnej. żaden z tych elementów (na podstawie tego co zostało napisane) nie występuje. w szczególności groźbą karalną nie jest groźba rozwiązania umowy o pracę, nawet w trybie dyscyplinarnym.
Ale jak w takim razie rozumieć, że szefowa Pana Rafała powiedziała, że po "odrobieniu" 30.000 zł wróci do pierwotnych warunków i nie dotrzymała słowa?
Rafał Alek

Rafał Alek wolny zawód

Temat: Sąd Pracy - Obniżenie wynagrodzenia aneksem do umowy

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi

Bylem wczoraj w PIPie i podobno kategorycznie nie mozna obnizyc wynagrodzenia ANEKSEM do umowy!!! Musi byc tzw wypowiedzenie zmieniające lub tez jakies porozumienie! Sprawe mozna wygrac poprzez sad pracy lub PIP moze zrobic kontrole i nakazac zaplacenie roznicy nakladajac jednoczensie kare na pracodawce!

Pozdrawiam

Rafał



Wyślij zaproszenie do