Agnieszka T.

Agnieszka T. Specjalista

Temat: ruch ciągły w pracy

Bardzo proszę o duzo informacji na teen temat
Anna B.

Anna B. HR Business Partner

Temat: ruch ciągły w pracy

Praca w ruchu ciągłym jest jednym z systemów czasu pracy i dotyczy przypadków, gdy ze względu na technologię produkcji praca nie może być przerwana bądź też wiąże się z ciągłym zapokajaniem potrzeb ludbności. Innymi słowy praca wre cały czas.
Praca w ruchu ciągłym to nie to samo co praca zmianowa. Praca w ruchu ciąłgym musi być wykonywana bez przerwy, przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. W tym systemie okres rozliczeniowy wynosi 4 tygodnie - równe cztery tygodnie, a nie miesiąc. Natomiast tygodniowa norma może być podnieśiona do średnio 43godzin. Oczywiście nie wszystcy pracownicy muszą być takim systemem w przedsiębiorstwie objęci.Przykładem na stosowanie tego rodzaju systemu czasu pracy są : huty, przedsiębiorstwa wodociągowe, oczyszczalnie ścieków, gazownie, transport kolejowy, promowy, lotniczy, pogotowia ratunkowe, sanatoria.

konto usunięte

Temat: ruch ciągły w pracy

Poniżzy tekst pochodzi z notatek z wykładów :z Prawa Pracy.

Praca w ruchu ciągłym
System pracy w ruchu ciągłym może być stosowany w przypadku prac, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane.
O tym jakie prace nie mogą być wstrzymana będą decydowały kryteria obiektywne (nie zaś uznanie pracodawcy).
Przykład: praca przy piecu hutniczym Wstrzymanie pieca hutniczego wiązałoby się z długotrwałym przestojem w pracy huty. Praca w supermarkecie nie może być wykonywana w ruchu ciągłym, nawet jeżeli właściciel chciałby by był on otwarty 24 godziny na dobę.
Praca w ruchu ciągłym może być stosowana ponadto w przypadku gdy nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności (np. przedsiębiorstwo kanalizacyjne).
Jakie są zalety wprowadzenia tego systemu?
W ruchu ciągłym można przede wszystkim przedłużyć czas pracy do przeciętnie 43 godzin na tydzień. Okres rozliczeniowy nie może jednak przekraczać 4 tygodni.
Po drugie w niektórych tygodniach tegoż okresu rozliczeniowego można w jednym dniu przedłużyć czas pracy do 12 godzin. Dwunastogodzinną dniówkę można więc wprowadzić tylko raz w tygodniu i tylko w niektórych tygodniach (a więc nie we wszystkich).
Pamiętać jednak należy o zasadzie, iż w jednym tygodniu nie można przedłużyć czasu pracy więcej niż o 4 godziny (czyli do 44 godzin).
System pracy w ruchu ciągłym jest ściśle związany z pracą zmianową, a powyższe dodatkowe godziny mają za zadanie ułatwić przeprowadzanie tzw. łamania zmian. Nie każda praca zmianowa uzasadnia jednak wprowadzenie systemu pracy w ruchu ciągłym – musi to być praca, która ze względu na technologię produkcji nie może być wstrzymana.
Jak widać w przypadku pracy w ruchu ciągłym pracownik, będzie przekraczał podstawowe normy czasu pracy – tygodniową (40-godzinną) i dobową (8-godzinną). Ważne jest, że w przypadku przekroczenia tych norm pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Nieco inaczej oblicza się wymiar czasu pracy:
najpierw należy od wszystkich dni w okresie rozliczeniowym odjąć niedziele, święta, i dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy (czyli dni „za sobotę”),
otrzymaną liczbę dni należy przemnożyć przez 8,
do wyniku mnożenia należy dodać liczbę godzin, o które został przedłużony tygodniowy czas pracy (czyli maksymalnie 3 na tydzień).
Przykład: okres rozliczeniowy maksymalny – 4 tygodnie od 2 do 29 lutego, czas pracy przedłużony maksymalnie czyli do 43 godzin tygodniowo.
Liczba dni w okresie rozliczeniowym - 28,
Liczba niedziel świąt i dni wolnych wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy – 8,
28 – 8 = 20 dni „roboczych”,
20 dni * 8 godzin = 160 godzin
W każdym tygodniu przedłużamy czas pracy o trzy godziny. Tygodni mamy cztery więc:
3 godziny * 4 tygodnie = 12 godzin
160 godzin + 12 godzin = 172 godziny
Wymiar czasu pracy wynosi 172 godziny.Agnieszka R. edytował(a) ten post dnia 27.10.07 o godzinie 19:26
Agnieszka T.

Agnieszka T. Specjalista

Temat: ruch ciągły w pracy

Bardzo dziękuje za informację, a jak to jest z urlopami i z pracą w dni świąteczne?
Marcin Cieśla

Marcin Cieśla Starszy obchodowy,
epore

Temat: ruch ciągły w pracy

Witam, pracuje w elektrowni w jednej ze spółek . Pracuje w systemie trzy zmianowym czterobrygadowym . Moja praca kwalifikuje się do pracy w ruchu ciągłym , niestety z niewiadomych mi przyczyn pracodawca nie chce dać nam umowy w której byłby taki zapis . Moje pytanie brzmi dlaczego ? Czy z tego powodu należą sie jakieś dodatkowe profity , emerytura pomostowa czy cokolwiek ? Z góry dziękuje za odpowiedź .
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Następna dyskusja:

Ruch ciągły!




Wyślij zaproszenie do