Katarzyna S.

Katarzyna S. Reward Coordinator

Temat: rozjaśnijcie mi temat prosze...

Witam,
wiem , że po części ten temat był omawiany na forum, ale chciałabym Was prosic o pomoc w uściśleniu pewnych szczegów i rozjaśnienie wątpliwości.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Przepis ten określa maksymalną liczbę godzin czasu pracy osoby niepełnosprawnej, zaliczonej na pełny etat.
W przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w niepełnym wymiarze czasu pracy (na część etatu), maksymalną dzienną i tygodniową liczbę jej godzin pracy należy ustalić proporcjonalnie do jej wymiaru czasu pracy (części etatu, na który jest zatrudniona).
Normy te stosujemy od dnia następnego po dniu przedstawienia nam przez pracownika stosownego orzeczenia dotyczącego niepełnosprawności, co nie powinno pogorszyć zgodnie z art. 18 ustawy warunków wynagrodzeniowych tej osoby.
W miejsce wynikających z art. 15 ust. 2 ustawy norm czasu pracy mogą jednak zostać zastosowane normy wynikające z przepisów ogólnych (np. kodeksu pracy), w przypadku, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy, tj. w przypadku dostarczenia państwu zgody lekarza wyrażonej na wniosek pracownika.

Pyt.1 Jeśli pracownik wyrazi taką chęć (pkt.1-4) i otrzymamy zaświadczenie od lekarza medycyny pracy z odpowiednia adnotacją (tj. ze może pracować do pełnego wymiaru godzin) to pracownik może pracować maksymalnie do 8 godzin dziennie czy może pracować do 12 godzin zgonie z obowiązującym systemem równoważnym?
Pyt.2 Jaka w takiej sytuacji płacone są godziny ponad 7 godzin ( założeniu np. pełnego etatu) czy jest ona płacona jako 1/7 – skoro ma zaświadczenie czy mimo wszystko 1/7 z dodatkiem za nadgodziny?
Pyt.3 W sytuacji gdy pracownika np. na pełnym etacie pracuje do 7 godzin, ma zaświadczenie to powinien mieć mimo wszystko dodatkowo zapłacone za 8 godzinę tj. jakby pracował gdyby nie miał orzeczenia?
Pyt.4 Jak prawidłowo wyliczyć dzienne wynagrodzenie za godziny w założeniu , że : np. mamy pracownika na 0,50 etatu , dzienna norma 3,50 godziny, posiada zaświadczenie od lekarza i może dopracować do pełnego etatu czyli np. przepracował 6 godzin tego dnia. Czy powinno zapłacić się jemu za 3,50 faktycznie wypracowane + dopełnienie do godzin normy dziennej gdyby nie miał orzeczenia czyli 0,50 godziny + to co wypracował ponad swoją dzienną normę 2,5 godziny – co w sumie nam daje 6,5 godziny x jego stawka godzinowa?????

Nadmieniam, że pracownicy są zatrudniani na stawce godzinowej i obowiązuje równoważny system czasu pracy.
Jeśli coś napisałam nie jasno, to postaram się sprecyzować dokładniej
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: rozjaśnijcie mi temat prosze...

znalazłam to w serwisie abc.com.pl (prawo pracy i ubezpieczenia społeczne)

"Zgodnie z ust. 1 art. 16 przepisów art. 15 (Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.
informacje o jednostce)
nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Jeśli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, to zgodnie z art. 151 § 5 k.p. strony powinny ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
W świetle art. 151 § 5 k.p. strony mogą np. ustalić, że liczba ta będzie tu 7 godzin na dobę i 35 na tydzień. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługiwałoby wówczas za pracę ponad wymiar ustalony w umowie o pracę normalne wynagrodzenie bez dodatków z tytułu pracy nadliczbowej. Dodatki takie przysługiwałyby jedynie wówczas, gdy przekroczona zostałaby dzienna lub tygodniowa norma czasu pracy przewidziana w obowiązujących przepisach.
Katarzyna S.

Katarzyna S. Reward Coordinator

Temat: rozjaśnijcie mi temat prosze...

Małgosiu, dziekuje, ale znam te przepisy, chodzi mi bardziej o wyliczanie wynagrodzenia i jak praktycznie podchodzi się do tematu.

konto usunięte

Temat: rozjaśnijcie mi temat prosze...

Pracownik powinien otrzymać takie wynagrodzenie miesięczne jakie ma w umowie nic mu się nie odejmuje z tytułu że pracuje 7 a nie 8 godzin.
Jeśli ma zgodę od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań może pracować dłużej np. 8 godzin ale ta ósma godzina nie jest jego nadgodziną i też nie otrzymuje za nią dodatku za nadgodziny. Nie jestem pewna co do czasu równoważnego , czy może pracować jeszcze dłużej niż 8 godzin i czy traktuje się go wtedy tak samo jak osobę pełnosprawną.(ale chyba nie może - jeśli temat nie jest pilny jutro mogę to potwierdzić).pozdrawiam

Następna dyskusja:

nadgodziny nauczycieli - pr...




Wyślij zaproszenie do