Tomasz Kałużny

Tomasz Kałużny Student, Warsaw
School of Economics

Temat: Renta rodzinna a praca zarobkowa studenta <26lat na...

Czy bylibyście uprzejmi pochylić się nad moim zapytaniem dot. renty rodzinnej a zarobków z tytułu nieoskładkowanej umowy zlecenia (student <26 lat)?
W tym miesiącu umarł mój Ojciec. W związku z tym chciałem złożyć wniosek o przyznanie renty rodzinnej jako, że uczę się na uczelni wyższej. Jednocześnie pracuję zarobkowo i niestety jestem na granicy progu zarobkowego (ok. 2800zł/mc brutto). W druku ZUS RP-2 (wniosek o rentę) nie ma ani słowa o studencie, wyszczególnione są jedynie osoby w wieku emerytalnym. Stąd moja wątpliwość, gdyż w każdym miejscu w Internecie znajduję inne informacje. Czy moglibyście Państwo odpowiedzieć mi:
(1)czy dochód nieoskładkowany z tytułu umowy zlecenia ma wpływ na wysokość wypłacanej renty rodzinnej? (2)Wiecie Państwo może od kiedy liczony jest ten dochód (pierwsze 3 miesiące w roku miałem całkiem udane, ale na domiar złego obcięli mi godziny pracy, w związku z tym od przyszłego miesiąca będę miał mniejszą pensję, właśnie brutto 2800) - z całego roku czy od momentu przyznania renty?
(3)Czy wiecie skąd ZUS bierze te "średnie miesięczne wynagrodzenie" do obliczeń - z poprzedniego kwartału czy roku?
(4)Czy mój dochód będzie liczony jako średnia ze wszystkich miesięcy w których pobierałem rentę, czy na przykład w miesiącu gdzie zarobię 3500zł obetną mi rentę, a w tym gdzie 2500zł - nie?

Serdecznie dziękuję za poświęcony czas,
Tomek

konto usunięte

Temat: Renta rodzinna a praca zarobkowa studenta <26lat na...

Proszę się skontaktować ze swoim oddziałem ZUS i wyjaśnić sprawę.

Mojej strony mogę powiedzieć tyle.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(tekst jednolity)

Art. 104. 1. Prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, na zasadach określonych w ust. 3-8 oraz w art. 105, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 2 oraz z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6.
ust2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, z uwzględnieniem ust. 3.

Emerytury i renty red. Gudowska 2013 wyd. 1 / Ślebzak

W komentowanym przepisie wyraźnie wskazuje się na określoną kategorię podmiotów wyłącznie w jego ust. 1a, 3 i 4. Adresatami przedmiotowego unormowania są emeryci i renciści, przy czym jeśli mowa o rencistach, to chodzi zarówno o osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy, jak i rentę rodzinną, przy czym w przypadku renty rodzinnej regulacja ma zastosowanie, jeśli pobiera ją jedna osoba. W przypadku gdy przedmiotowe świadczenia pobiera więcej niż jedna osoba, zastosowanie znajduje art. 105 EmRentyFUSU.

Z punktu widzenia rodzajów przychodu podlegającego uwzględnieniu przy zmniejszeniu lub zawieszeniu prawa do świadczeń, ustawodawca zredagował komentowany przepis w sposób dość skomplikowany. Zmniejszenie lub zawieszenie ma miejsce w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, to jest z tytułu zatrudnienia, służby, innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności oraz prowadzenia działalności wykonywanej za granicą, jak również z tytułu pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów KP, i kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczeg

Co do pojęcia zatrudnienia, nie ulega wątpliwości, że chodzi w pierwszej kolejności o zatrudnienie pracownicze, a zatem wynikające ze stosunku pracy. Natomiast w przypadku zatrudnienia niepracowniczego mamy de facto do czynienia z wykonywaniem pracy zarobkowej innego rodzaju. Stąd też art. 104 ust. 1-3 EmRentyFUSU należałoby, w celu zachowania spójności z art. 6 i 8 SysUbSpołU, interpretować tak, żeby nie dochodziło do wykreowania nowego tytułu ubezpieczenia społecznego. Dlatego też za inne prace zarobkowe należałoby uznać przychody z umów cywilnoprawnych objętych obowiązkiem ubezpieczenia w rozumieniu art. 6 SysUbSpołU, a zatem omawiać analizowany termin zawężająco przez pryzmat ostatniego z powołanych przepisów.

Student do 26 roku życia pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
(tekst jednolity)

Art. 6. 1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:
pkt 4 osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej "zleceniobiorcami", oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4;

art. 6 ust 4 by określone w ust. 1 pkt 4 nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Taka wykładnia według mnie prowadzi do wniosku, że przychody studenta do lat 26 pracującego na umowę zlecenie nie wpływają na ograniczenie i zawieszenie prawa do renty rodzinnej.

Ale jak zaznaczyłem proszę się udać do oddziału ZUS i wyjaśnić sprawę.

Następna dyskusja:

Renta rodzinna a umowa zlec...




Wyślij zaproszenie do