Krzysztof
Rut
Programista i
projektant baz
danych w
Telekomunikacji
Pol...
Temat: Pytania o jednoosobową sp. z o.o.
Mam kilka pytań dotyczących jednoosobowej sp. z.o.o. Pozwolę je sobie wypunktować by było łatwiej udzielać odpowiedzi. Na kilka z moich pytań widziałem gdzieś odpowiedzi, ale czasem w nieco innym kontekście.Za każdym razem gdy piszę o sp.z o.o. mam namyśli jej jednoosobową wersję.
1) W jaki sposób zarabiam jako właściciel, założyciel i prezes zarządu? O ile w jednoosobowej DG to to co zarobiłem jest moje po opłaceniu podatków i ZUS, to tutaj nie ogarniam. Jak się ma zysk spółki do mojej kieszeni?
2) Czy dobrze rozumiem, że mogę być prezesem zarządu i nie pracować (nie być pracownikiem spółki)? Jaki płacę wówczas ZUS i jakie podatki?
3) Jeśli jestem zatrudniony na stanowisku prezesa - umowa o pracę z wynagrodzeniem - najniższa krajowa, to jaki płacę ZUS i podatki?
4) Czy w ogóle wolno mi się samemu zatrudnić?
5) Jaki na dobrą sprawę jest sens zakładania sp. z o.o. skoro będąc prezesem zarządu nadal mam odpowiedzialność całym swoim majątkiem w kilku sytuacjach, jak np. nie złożenie wniosku o upadłość w odpowiednim czasie i kilka innych. Koszty sp. z o.o. są o wiele większe niż DG. Jest trudniej ze mnie zedrzeć ale jest to możliwe i słyszałem że stosowane.
6) Jak wygląda papierkologia sp. z o.o. mam tu na myśli uchwały, roczne zestawienia finansowe itp. Czy te uchwały to np. napisane na kartce "decyzja o zakupie nowego auta" czy coś trzeba więcej. Zestawienia to i tak biuro rachunkowe zrobi, a może robicie to sami?
7) Czy lepiej być zatrudnionym jako prezes z dużym wynagrodzeniem np 10k/mc czy lepiej z minimalnym, albo w ogóle, a potem ewentualnie przy dużym zysku spółki wypłacić sobie dywidende. W drugim wypadku to za co żyć przez rok?
8) Na początku działalności koszty są ogromne, założenie spółki, zakup lokalu, urządzeń, prawnik, księgowość. Wiadomo, że umowy na wiele lat ale jak się to potem układa przy zestawieniu zysku spółki za pierwszy i kolejne lata? Może być że strata więc ktoś może się doczepić że nierentowne przedsięwzięcie.
9) Czy ktoś wie jak postrzegają spółkę z kapitałem 5k banki, które mają udzielić kredytu na 300k na zakup urządzeń?
10) Słyszałem, że lepiej zrobić wieloosobową spółkę gdzie daje się komuś 1% udziałów, ale nie wiem po co, co to zmieni?
11) Jeżeli wnoszę aport samochód warty 5k, który traci na wartości (co oczywiste) to czy naruszam tym prawo, które mówi że minimum to 5k ? Co się robi z tracącymi na wartości. Wiem że spółka musi pokryć koszty amortyzacji z zysku (jak jest) ale jak się to ma do mnie, do osoby która wniosła aport?
Trochę się tego nazbierało, ale siedzę nad tym już sporo i nie znalazłem odpowiedzi :(
Z góry dzięki :)