Tomasz Kler

Tomasz Kler specjalista, Holmes
Place Poland

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Drodzy,
Bardzo ciekawi mnie kwestia przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Żona pracuje w jednym z banków który w styczniu zmieni właściciela (formalnie w końcu) i w związku z tym mam parę drobnych pytań:

- czy wręczone zostaną aneksy czy nowe umowy o pracę ?
- co gdy nie podpisze się aneksu (tudzież umowy)
- czy nadal działa temat wypowiedzenia umowy z tygodniowym uprzedzeniem (aktywne przez 2 miesiące od poinformowania o fuzji)

Pytam bo na żadne z tych pytań nie odpowie HR :) Wszystko bardzo tajne.

Pozdrawiam

Tomasz
Justyna Strojec

Justyna Strojec radca prawny,
Justyna Strojec
Kancelaria Radcy
Prawnego

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Witam Pana,

zgodnie z przepisem art. 23 [1] par.1 k.p.: “W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.” Oznacza to, że nowy pracodawca staje się pracodawcą dla przejmowanych pracowników bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w umowach o pracę tych przejmowanych pracowników. Nie ma więc konieczności zawierania przez nowego pracodawcę z przejmowanymi pracownikami czy to porozumienia o zmianie umów o pracę czy tym bardziej nowych umów o pracę. Pracownicy pozostają zatrudnieni na podstawie umów o pracę, które zawarli z dotychczasowym pracodawcą.

Oczywiście, istnieje taka możliwość, że nowy pracodawca zaproponuje przejętym pracownikom zawarcie bądź porozumienia o zmianie umów o pracę [aneksów] bądź zawarcie nowych umów o pracę jednak wtedy doradzam szczegółowe zapoznanie się z treścią takiego dokumentu. Jeśli zmiana miałaby polegać wyłącznie na swego rodzaju uaktualnieniu danych pracodawcy, porozumienie takie można spokojnie podpisać. Jeśli jednak porozumienie o zmianie umowy o pracę lub nowa umowa o pracę mają zawierać postanowienia zmieniające dotychczas istniejący stosunek pracy, w szczególności na niekorzyść pracownika, pracownik nie będzie miał obowiązku jego podpisania, obowiązywać go będą zasady ustalone w umowie o pracę, którą zawarł ze swoim pierwotnym pracodawcą. Odmowa zawarcia porozumienia o zmianie umowy o pracę lub nowej umowy o pracę co prawda nie może wywołać negatywnych skutków dla przejętego pracownika, należy jednak pamiętać, że jeśli nowy pracodawca będzie zdeterminowany do wprowadzenia zmian do istniejącego stosunku pracy, dokona wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. W takiej jednak sytuacji będzie musiał jednak podać przyczynę wypowiedzenia warunków płacy lub płacy w swoim oświadczeniu.

Co się tyczy pytania dot. możliwości rozwiązania przez pracownika umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem, to tak, obowiązuje nadal ten przepis. Zgodnie z przepisem art. 23 [1] par.4 k.p.: “W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.”
Tomasz Kler

Tomasz Kler specjalista, Holmes
Place Poland

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Pozostaje bardzo podziękowac :) :) !
Sławomir Kurek

Sławomir Kurek Wspieranie, promocja
i wdrażanie idei
wolnorynkowej
przed...

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Justyna Strojec:
pracownik nie będzie miał obowiązku jego podpisania,

Ponieważ czyta tę grupe dużo osób mających bardzo nikłe pojęcie prawie, to pozwole sobie tylko zwrócic uwagę, że obowiązujące prawo nigdy nie zmusza do podpisywania czegokolwiek i nie karze w żaden sposób za niezłożenie podpisu.

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Tak jak napisała Pani Justyna.
W razie przejścia zakładu pracy nowy pracodawca staje się z mocy samego prawa, stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Jeżeli w zakładzie obowiązywał Układ Zbiorowy pracy, to obwiązuje on jeszcze przez rok od daty przejścia zakładu. Nie wyklucza to jednak możliwości stosowania lepszych, korzystniejszych warunków.

Nie ma potrzeby zawierania nowych umów czy aneksów (wyrok SN z 28 września 1990 r., I PR 152/90)
Ja również radze bardzo dokładnie przeczytać to, co zostanie przedstawione do ewentualnego podpisu - diabeł tkwi w szczegółach:)

Tak, pracownik ma możliwość rozwiązania stosunku pracy, za siedmiodniowym uprzedzeniem, w ciągu dwóch miesięcy od daty przejścia.
Tomasz Kler

Tomasz Kler specjalista, Holmes
Place Poland

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Jeszcze raz bardzo dziękuje. A czy w przypadku otrzymam aneks normalizujący moje zarobki a konkretniej obniżający je i złoże wypowiedzenie zgodnie z tym 7 dniowym uprzedzeniem to czy w tym lub innym przypadku będzie należała mi się jakaś odprawa etc ?

Aktualnie okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Pozdrawiam

Tomek
Justyna Strojec

Justyna Strojec radca prawny,
Justyna Strojec
Kancelaria Radcy
Prawnego

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

W pierwszej kolejności chcę zwrócić Panu uwagę na okoliczność [wskazuje Pan na długość okresu wypowiedzenia], że pracownikowi, który rozwiązał umowę w trybie określonym w cytowanym powyższej przepisie art. 23 [1] par. 4 kodeksu pracy nie przysługuje ani odszkodowania ani wynagrodzenie za okres wypowiedzenia [tak w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 sierpnia 2000 r., sygn. akt I PKN 747/99]

Oznacza to, że jeśli Pańska żona rozwiąże umowę o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem, to bez znaczenia będzie okoliczność jak długi ma ona okres wypowiedzenia stosunek pracy wygaśnie bowiem po upływie siedmiu dni i tylko za okres pracy otrzyma ona wynagrodzenie.

Co się tyczy odprawy, tu sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. W uzasadnieniu wyroku z dnia 23 lutego 2010 r. [sygn. akt. II BP 11/2009] Sąd Najwyższy - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wskazał: „„Wyposażenie” pracownika na podstawie art. 23[1] § 4 k.p. skutkami, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem, nie może, samo przez się, stanowić podstawy do przyznania mu odprawy określonej w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracowników. Stosownie do tego przepisu odprawa przysługuje w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. Do jej warunków, oprócz rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę (także na mocy porozumienia stron) i określonej minimalnej liczby zatrudnienia pracowników, należy rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 1ustawy). Na podstawie art. 10 tej ustawy odprawa przysługuje także, w przypadku tzw. zwolnień indywidualnych, jeżeli następują one wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracowników.”

Oznacza to, że prawo do odprawy przysługiwałoby Pańskiej żonie jeśli będzie potrafiła wykazać, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wyłącznie z przyczyn niedotyczących jej samej. Czy odmowa z jej strony zawarcia porozumienia dotyczącego zmiany wysokości wynagrodzenia [obniżenia wynagrodzenia] i w związku z tym rozwiązanie umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem jest przyczyną niedotyczącą pracownika, jest to kwestia oceny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby w przypadku rozwiązania umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem Pańska żona zgłosiła pracodawcy roszczenie o zapłatę odprawy odpowiednio to roszczenie uzasadniając. Jeśli zakład pracy odmówi wypłaty odprawy do decyzji Pańskiej żony pozostanie czy dochodzić roszczenia na drodze postępowania sądowego.

Oczywiście istnieje również możliwość, że obowiązujące w zakładzie pracy wewnętrzne regulacje przyznają pracownikom w takiej sytuacji odprawę. Wymaga to jednak analizy tych regulacji.
Michał Wojas

Michał Wojas Front-end Developer,
Luxoft Poland

Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik

Czy możliwość ustania stosunku pracy w 7 dni (przez 2 miesiące) jest od momentu wręczenia aneksu? Jeżeli się go podpisze, to również obowiązuje ten okres? Równie dobrze, aneksu można by nie podpisać, a pracodawca może dać wypowiedzenie.



Wyślij zaproszenie do