Temat: Przejście na innego pracodawcę a pracownik
W pierwszej kolejności chcę zwrócić Panu uwagę na okoliczność [wskazuje Pan na długość okresu wypowiedzenia], że pracownikowi, który rozwiązał umowę w trybie określonym w cytowanym powyższej przepisie art. 23 [1] par. 4 kodeksu pracy nie przysługuje ani odszkodowania ani wynagrodzenie za okres wypowiedzenia [tak w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 sierpnia 2000 r., sygn. akt I PKN 747/99]
Oznacza to, że jeśli Pańska żona rozwiąże umowę o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem, to bez znaczenia będzie okoliczność jak długi ma ona okres wypowiedzenia stosunek pracy wygaśnie bowiem po upływie siedmiu dni i tylko za okres pracy otrzyma ona wynagrodzenie.
Co się tyczy odprawy, tu sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. W uzasadnieniu wyroku z dnia 23 lutego 2010 r. [sygn. akt. II BP 11/2009] Sąd Najwyższy - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wskazał: „„Wyposażenie” pracownika na podstawie art. 23[1] § 4 k.p. skutkami, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem, nie może, samo przez się, stanowić podstawy do przyznania mu odprawy określonej w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących pracowników. Stosownie do tego przepisu odprawa przysługuje w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. Do jej warunków, oprócz rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę (także na mocy porozumienia stron) i określonej minimalnej liczby zatrudnienia pracowników, należy rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 1ustawy). Na podstawie art. 10 tej ustawy odprawa przysługuje także, w przypadku tzw. zwolnień indywidualnych, jeżeli następują one wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracowników.”
Oznacza to, że prawo do odprawy przysługiwałoby Pańskiej żonie jeśli będzie potrafiła wykazać, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wyłącznie z przyczyn niedotyczących jej samej. Czy odmowa z jej strony zawarcia porozumienia dotyczącego zmiany wysokości wynagrodzenia [obniżenia wynagrodzenia] i w związku z tym rozwiązanie umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem jest przyczyną niedotyczącą pracownika, jest to kwestia oceny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby w przypadku rozwiązania umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem Pańska żona zgłosiła pracodawcy roszczenie o zapłatę odprawy odpowiednio to roszczenie uzasadniając. Jeśli zakład pracy odmówi wypłaty odprawy do decyzji Pańskiej żony pozostanie czy dochodzić roszczenia na drodze postępowania sądowego.
Oczywiście istnieje również możliwość, że obowiązujące w zakładzie pracy wewnętrzne regulacje przyznają pracownikom w takiej sytuacji odprawę. Wymaga to jednak analizy tych regulacji.