Karolina D.

Karolina D. Kierownik Projektów
/ Specjalista ds.
EFS

Temat: prośba o zajęcie stanowiska

witam,
mam prośbę o zajęcie stanowiska w poniższej kwestii:
Stan faktyczny:
- Firma X, na okres od 01.03.2011 do 30.06.2011, zawarła umowę zlecenia ze Zleceniobiorcą, który w załączniku do umowy zlecenia pn. "Oświadczenie do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego" poinformował, że do dnia 30.06.2011 będzie miał zawartą umowę o pracę z Firmą Y (w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem wynoszącym co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę),
- wobec powyższego Firma X zgłosiła Zleceniobiorcę jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego;
- w w/w umowie zlecenia strony ustaliły, że wynagrodzenie zostanie wypłacone łącznie za cały okres realizacji umowy - Zleceniobiorca wystawił rachunek do umowy zlecenia w dn. 01.07.2011 za realizację przedmiotu umowy w okresie od 01.03.2011 do 30.06.2011 na kwotę brutto wynikającą z umowy zlecenia,
- Firma X, po otrzymaniu rachunku do umowy zlecenia, wyraziła stanowisko, z którego wynika, że w związku z tym, że wypłata wynikająca z umowy zlecenia będzie zrealizowana w lipcu 2011 (a więc już w okresie po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego związanych z umową o pracę zawartą z Firmą Y), zachodzi konieczność odprowadzenia przez nią (jako Płatnika), oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, także składek na ubezpieczenia społeczne, co oczywiście wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto.

Czy faktycznie słuszne jest stanowisko Firmy X? Jakie przepisy stanowią podstawę do naliczenia i odprowadzenia, w opisanej sytuacji, oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, także składek na ubezpieczenia społeczne (w tym składki na ubezpieczenie chorobowe w przypadku, gdy Zleceniobiorca wyrazi taką wolę)?

Ponadto proszę o informację czy w przypadku, gdy osoba jest zatrudniona tylko na podstawie dwóch umów zleceń, ale z dwoma różnymi Zleceniodawcami, to czy od każdej umowy zlecenia są obowiązkowo odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? czy też to Zleceniobiorca "decyduje", poprzez stosowne oświadczenie składane Zleceniodawcom (Płatnikom), o tym, że od jednej umowy zlecenia będą odprowadzane wszystkie składki (tj. i społeczne i zdrowotna), a od drugiej tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne? czy ma znaczenie w takim stanie faktycznym wysokość wynagrodzenia z poszczególnych umów?
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: prośba o zajęcie stanowiska

1. W przypadku naliczania składek od umowy zlecenia znaczący jest czas, za jaki wynagrodznie jest płacone a nie data wypłaty. Jesli zleceniobiorca w okresie wykonywania umowy zlcenia podlegał tylko składce zdrowotnej i dokumenty wskazują, że zapłata jest własnie za ten okres - tylko składka zdrowotna. Zleceniobiorca jest obowiązany do poinfomrowania płatnika w trakcie trwania umowy o zmianie swojego statusu (np. rozwiązał umowę o pracę - wtedy będzei podlegał wszystkim składkom)Jesli cały czas trwania umowy zlecenia był ubezpieczony z innego tytułu - tylko zdrowotne

2. Jeśli są zawarte co najmniej dwie umowy zlecenia - to zleceniobiorca określa od kórej będą naliczane składki. Jeśli żadna z umów nie jest na kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to obie są oskładkowane, jeśli przyjamniej jedna jest na kwotę wyższą, od drugiej tylko zdrowotne. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na czas trwania tych umó
Michał Adamski

Michał Adamski HR Manager, AGATA
S.A.

Temat: prośba o zajęcie stanowiska

odp. 1
Do celów obliczeniowych ZUS liczy się okres trwania zlecenia, a nie data wystawienia rachunku - wypłaty.

odp. 2
Jeśli jedna z umów opiewa na kwotę co najmniej minimalnej pensji (w 2011r. to 1376zł brutto), to ta umowa będzie oskładkowa, od drugiej zaś umowy można odprowadzać wyłącznie składkę zdrowotną. W przypadku gdy w żadnej z umów nie osiąga się co najmniej kwoty minimalnego wynagrodzenia, to z automatu obie umowy muszą zostać zgłoszone do ubezpieczeń społecznych ZUS.

konto usunięte

Temat: prośba o zajęcie stanowiska

Odnośnie odpowiedzi na drugie pytanie, nie zgadzam się z przedmówcami odnośnie oskładkowania kilku umów zleceń - o tym, od której umowy zlecenia bedą odprowadzane obowiązkowe składki decyduje kolejność zawarcia umów, a nie wysokość przychodu (to dobre rozwiązane, bo przecież umowa może być na stawkę godzinową, wtedy nic, tylko się pociąć ;), bo co miesiąc mógłby być inny stan faktyczny).

I tak na stronie ZUS odsyłam do poradnika ZUS
str. 41

"6. Kilka umów-zleceń
Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów-zleceń podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tej umowy- zlecenia, która została zawarta najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów-zleceń. Może również zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.
Przykład 1
Osoba wykonuje pracę na podstawie zawartej ze spółką jawną umowy-zlecenia, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. Od 1 marca 2007 r. zawarła drugą umowę-zlecenie, ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jawna, jako płatnik składek, od 1 stycznia 2007 r. dokonała zgłoszenia zleceniobiorcy do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca jest wykonywana w miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Z uwagi na fakt, iż od 1 marca 2007 r. osoba ta wykonuje dodatkowo drugą umowę-zlecenie, od tej daty, na swój wniosek, może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu drugiej umowy-zlecenia lub zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń – z pierwszej umowy-zlecenia na drugą umowę-zlecenie."

Poza tym wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2011r. to 1386 zł.
Karolina D.

Karolina D. Kierownik Projektów
/ Specjalista ds.
EFS

Temat: prośba o zajęcie stanowiska

dziękuje za odpowiedź na moje pytania.



Wyślij zaproszenie do