Adam Kroll

Adam Kroll Student,
Politechnika Łódzka

Temat: Próba zwolnienia i nie płacenie przez pracodawce

Oto sytuacja mojego taty:

Pracuje od 20 lat w prywatnej firmie (zarejestrowany), szef zalega im z wypłatami od 3 miesięcy, a teraz próbuje ich zmusić do podpisania zwolnień z datą sprzed 3 miesięcy oraz ma to być wypowiedzenie z winy pracownika i tego że nie musi im oddawać tych 3 wypłat oraz za urlop, którego tacie zostało jeszcze 21 dni. Szef niby odda im te pieniądze kiedyś, a jago córka która ma przejąć firmę zatrudni go za miesiąc.

Sprawa dotyczy wszystkich zarejestrowanych pracowników (około 15-20 osób) ale na jakieś ich wspólne działania trudno liczyć. Część pewnie mu to podpisze.

Oczywiście tata nie podpisze nic takiego. Moje pytanie jest takie, czy istnieje jakaś podstawa prawna do wypowiedzenia umowy o pracę z winy pracodawcy z powodu nie płacenia przez te 3 miesiące. I co można ogólnie w takim przypadku zrobić.

Dodam że tata nie podpisywał potwierdzeń wypłat od pół roku bo szef zalegał finansowo i spłacał ich po trochu co tydzień. Tata nie miał nigdy żadnych nagan ani innych problemów prawnych z ta pracą. Prawnie to sumienny pracownik.

Tata również obawia się, że jeśli nie podpisze tego krzywdzącego zwolnienia to szef zwolni go dyscyplinarnie. Czy miałby do tego prawo?

Proszę o wszelkie porady z góry bardzo dziękuje za pomoc.
Angelika C.

Angelika C. HR Manager

Temat: Próba zwolnienia i nie płacenie przez pracodawce

Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, bo pracodawca narusza swoje podstawowe obowiązki. Data rozwiązania oczywiście aktualna, nie wsteczna. Do tego ekwiwalent za urlop (wyliczony do dnia rozwiązania umowy) muszą wypłacić. Pracodawca nie ma żadnych szans na zwolnienie pracownika dyscyplinarne w tej sytuacji, to tylko bezprawne pogróżki. Dobrze byłoby zgłosić sprawę do PIP.

Trochę podstaw prawnych z KP.

Art.55. §1.Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
§11.Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
§2.Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.
§3.Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Jednocześnie w art. 94:

Art.94.Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
(...)
5) terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,

Jeśli coś jest niejasne, albo potrzebujesz dalszych informacji - pisz. Angelika Chmielewska edytował(a) ten post dnia 27.12.12 o godzinie 18:18
Anna Krasakiewicz

Anna Krasakiewicz outsourcing kadr i
płac -> zapraszam do
współpracy

Temat: Próba zwolnienia i nie płacenie przez pracodawce

Witaj

w tej sprawie należy zadac sobie jedno podstawowe pytanie- czy Ojciec planuje kontynuację zatrudnienia na rzecz aktualnego pracodawcy, córki czy innej osoby wskazanej przez właściela, gdyż od tego zależy dalsze postępowanie.
Jeżeli nie planuje to moim zdaniem - są podstawy do złożenia pracodawcy rozwiązania umowy o pracę przez pracownika z powodu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń.Jest na to art 55 par 1.1 KP w trybie natychmiastowym ( nie czekając na znalezienie powodu zwolnienia przez pracodawcę).

Przesłanką rozwiązania umowy jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskanie odszkodowania ( w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia ).
- mogę podesłac na prywatną skrzynkę wyrok sądu oraz pełne omówienie tematu.

Oczywiście kolejną drogą jest wysłanie powiadomienia do PIP w celu zbadania przyczyn nie wywiązywania się pracodawcy ze swoich obowiązków z wnioskiem o spowodowanie wypłacenia zaległych wynagrodzeń jak też odszkodowania oraz ekwiwalentu na niewykorzystany urlop.

Oczywiście na dalszą współpracę z tą firmą nie ma co liczyc.
Nie znam firmy i trudno mi wyrokowac czy właściciel wypłaci zalegle wypłaty.Decyzja należy tak naprawdę do Pana Ojca.

Ania
Adam Kroll

Adam Kroll Student,
Politechnika Łódzka

Temat: Próba zwolnienia i nie płacenie przez pracodawce

Dziękuje za odpowiedzi

Tata nie ma zamiaru tam już pracować.

Jeśli tata złoży pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń. To czy przysługuje mu prawo do kuroniówki czy też przez 3 miesiące nie dostanie, bo on wypowiedział.

Ja się nie znam na prawie pracy i nie wiem czy dobrze to ująłem, ale o czymś takim słyszałem przy wypowiedzeniu przez pracownika, natomiast tata ma 53 lata więc na pewno od razu pracy nie znajdzie.
Angelika C.

Angelika C. HR Manager

Temat: Próba zwolnienia i nie płacenie przez pracodawce

Należy się od razu (dokładnie po 7 dniach), bo przypadek 3 miesięcy karencji jest wtedy, gdy pracownik:

"- w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w PUP rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem albo za porozumienia stron, chyba że porozumienie to nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub z winy pracodawcy (art. 55 § 1.1 K.p.). Zasiłek nie przysługuje wówczas przez 90 dni."

a w przypadku Twojego taty, będzie to własnie rozw. stosunku pracy z winy pracodawcy (art. 55 § 1.1 K.p.)
Agata  Kostyk-Lewandows ka

Agata
Kostyk-Lewandows
ka
inspektor pracy,
rzecznik prasowy
OIP, Państwowa
Inspekcj...

Temat: Próba zwolnienia i nie płacenie przez pracodawce

Witam,
w takiej sytuacji polecałabym jak najszybciej zgłosić się do Inspekcji Pracy. Proszę wziąć pod uwagę, iż to nie jest sytuacja jednostkowa, dotycząca wyłącznie Pana ojca, ale wszystkich zatrudnionych w zakładzie. Opisany przez Pana przypadek kwalifikuje się do jak najszybszej kontroli.



Wyślij zaproszenie do