Sylwia S.

Sylwia S. Zawsze warto
szukać....

Temat: Prawo pracy w samorządzie terytorialnym

Piszę pracę magisterska związaną z procesem oceniania pracowników samorządowych.
Mam problem zwiazany z interpretacją i stosowaniem pewnego artykulu.

Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 17 ust. 3, jak również §8 rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje, iż od okresowej oceny kwalifikacyjnej pracownikowi służy odwołanie w ciągu 7 dni od jej doręczenia. Ani ustawa ani rozporządzenie nie mówią jednak o skutkach uwzględnienia odwołania. Wydaje się logiczne, że w przypadku odrzucenia, ocena jak i wnioski z niej wynikające zostają utrzymane w całości. Ale co się dzieję, jeżeli kierownik jednostki uwzględni odwołanie?
I tutaj pojawia się problem... Znlazłam dwa rozwiązania takiej sytuacji:

1.gdy kierownik jednostki uwzględni odwołanie, wskazówką może być analogiczne unormowania zawarte w ustawie o służbie cywilnej . Zgodnie z art. 53 ust. 3 tejże ustawy, kierownik jednostki ma dwie możliwości postępowania: może nakazać powtórne przeprowadzenie oceny wraz ze wskazaniem innych kryteriów niż dobrane wcześniej przez przełożonego, albo też może dokonać zmiany oceny sporządzonej przez bezpośredniego przełożonego. W tym drugim wypadku kierownik jednostki przejmuje sprawę do wyjaśnienia i samodzielnie przeprowadza ocenę pracownika.

2.kierownik może jedynie nakazać ponowne przeprowadzenie procesu oceniania. Nie może tejże oceny zmienić ze względu na, iż ustawa nie przewiduje możliwości zmiany oceny przez kierownika jednostki, a art 17 ust 1 ustawy o pracownikach samorządowych daje wyraźną dyspozycje, iż oceny dokonuje bezpośredni przełożony (chyba, ze jest to wlaśnie kierownik jednostki).

Jakie są Wasze opinie na ten temat? Która z interpretacji jest poprawna? A może Ktoś się spotkal z taką sytuacja?
Luiza Bożek-Sadzinica

Luiza Bożek-Sadzinica Radca Prawny,
KANCELARIA PRAWNA
LEGALIA tel. 606 22
32 59

Temat: Prawo pracy w samorządzie terytorialnym

Witam Cię,
widzę, że powołujesz się na dotychczasowe przepisy dotyczące pracowników samorządowych - od 1 stycznia 2009 r. wchodzi w życie nowa ustawa. Możesz ją znaleźć (oczywiście jako projekt) na stronach sejmowych. W nowej ustawie kwestie ocen pracowniczych reguluje art. 27 i 28. Tam dokładnie jest wyjaśniona problematyka ocen:
Art. 27.
1. Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie, zwanej dalej „oceną”.
2. Oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy.
3. Ocena dotyczy wywiązywania się przez pracownika samorządowego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 i art. 25 ust. 1.
4. Bezpośredni przełożony niezwłocznie doręcza ocenę pracownikowi samorządowemu oraz kierownikowi jednostki, w której pracownik jest zatrudniony.
5. Pracownikowi samorządowemu od dokonanej oceny przysługuje odwołanie do kierownika jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, w terminie 7 dni od dnia doręczenia oceny.
6. Odwołanie rozpatruje się w terminie 14 dni od dnia wniesienia.
7. W przypadku uwzględnienia odwołania ocenę zmienia się albo dokonuje się oceny po raz drugi.
8. W przypadku uzyskania przez pracownika samorządowego negatywnej oceny, ponownej jego oceny dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej oceny.
9. Uzyskanie ponownej negatywnej oceny, o której mowa w ust. 8, skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę, z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

Art. 28.
Kierownik jednostki, o której mowa w art. 2, określi, w drodze zarządzenia, sposób dokonywania okresowych ocen, okresy, za które jest sporządzana ocena, kryteria, na podstawie których jest sporządzana ocena, oraz skalę ocen, biorąc pod uwagę potrzebę prawidłowego dokonywania tych ocen oraz specyfikę funkcjonowania jednostki.

Pozdrawiam

Luiza Bożek

Następna dyskusja:

Wewnętrzne prawo pracy




Wyślij zaproszenie do