Elwira R.

Elwira R. Getin Noble Bank
S.A.

Temat: Prawo do zasiłku chorobowego - proszę o pomoc

Pracownik jest zatrudniony w firmie X do dnia 21 grudnia 2012r. Jest jednak zwolniony ze świadczenia obowiązku pracy od 10 grudnia. Jednocześnie 10 grudnia rozpoczyna pracę w firmie Y. Nieszczęśliwie rozpoczyna swoją pracę od choroby, a co za tym idzie od zwolnienia lekarskiego na okres 14 dni. Zwolnienie dostarcza do firmy Y, ale okazuje się, że nie otrzymuje wynagordzenia za okres tej choroby (prawo stanowi, że w pierwszych 30 dniach od zatrudnienia pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, chyba że nie przekroczył 30 dni od poprzedniego ubezpieczenia). Kwestia natomiast jest taka, że pracownik z dniem rozpoczęcia pracy w firmie Y nie dostarczył świadectwa pracy z poprzedniej firmy, ponieważ formalnie był tam jeszcze zatrudniony do 21 grudnia. Pracownik dostarcza świadectwo pracy 27 grudnia do nowego pracodawcy, co jest ewidentnym dowodem na to, że jego ubezpieczenie było płynne i nie było żadnych 30 dni przerwy w ty ubezpieczeniu. Pracodawca Y nie chce jednak wypłacić pracownikowi świadczenia chorobowego z tych 14 dni zwolnienia. Czy słusznie?
Bardzo proszę o pomoc, jak również o podparcie konkretnymi przepisami, choć wiem że jest to przypadek bardzo indywidualny.

konto usunięte

Temat: Prawo do zasiłku chorobowego - proszę o pomoc

Proszę zauważyć, że pracownik w dniach 10/12 do 21/12 pozostawał w dwóch stosunkach pracy jednocześnie. Zarówno okresy zasiłkowe, jak i okres pobierania wynagrodzenia chorobowego są ustalane odrębnie dla każdego stosunku pracy.
Moim zdaniem zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone do obu zakładów pracy, ze względu na to, że pracodawca może cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i wtedy doszłoby do kuriozalnej sytuacji pracownik w jednym zakładzie byłby na zwolnieniu chorobowym a w drugim wykonywałby pracę.

Co do pozostałej części pytania pracownik po przedłożeniu zwolnienia lekarskiego u pracodawcy Y i dostarczeniu świadectwa pracy powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe za okres od dnia 10 grudnia do 24 grudnia. Chyba, że w bieżącym roku przebywał już na zwolnieniu chorobowym i okres tego zwolnienia przekroczył 33 dni - wówczas zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Warto rozróżnić dwa pojęcia zasiłek chrobowy i wynagrodzenie za czas choroby. Pierwsze świadczenie wypłaca ZUS, jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym przez okres przekraczający 33 dni w roku kalendarzwym, drugie wypłaca pracodawca zgodnie z Art. 92. § 1 kp

Podstawa prawna:
Art. 92. § 1 kp

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(Dz.U. z 2010 r., Nr 77, poz. 512 tekst jednolity) Art. 4. ust 1 i 2

konto usunięte

Temat: Prawo do zasiłku chorobowego - proszę o pomoc

Poprzedni okres ubezpieczenia chorobowego powinien być udokumentowany, stąd pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia/zasiłku (nie wiadomo jakie to będzie świadczenie, bo nie wiemy ile ewentualnie dni wcześniej pracownik był w 2012 na zwolnieniu lekarskim).

Moim zdaniem jednak z chwilą otrzymania świadectwa pracy, które potwierdza ciągłość ubezpieczenia, pracodawca powinien dokonać wyrównania w postaci wypłaty świadczenia (jeżeli np. przelewy zrobił już wcześniej). Przepisy (przytoczone przez mojego przedmówcę) nie określają terminu na dostarczenie stosownych dokumentów, więc to, ze świadectwo zostało dostarczone ze zrozumiałych zresztą względów później nie powinno mieć wpływu na prawo do otrzymania świadczenia.

Jeśli np. okazałoby się, że pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, a nie do wynagrodzenia (powyżej 33 dni choroby w 2012, zakładając, ze nie ma jeszcze 50 lat), zasiłki wypłacałby ZUS (poniżej 21 pracowników) to posiadając świadectwo pracy z udokumentowanym okresem ciągłości ubezpieczenia pracodawca miałby przecież obowiązek wykazania tego okresu w Z-3, co skutkowałoby wypłatą zasiłku przez ZUS. Pzdr./bas
Krzysztof Goch

Krzysztof Goch Specjalista ds. Kadr
i Płac

Temat: Prawo do zasiłku chorobowego - proszę o pomoc

Pracodawca Y po otrzymaniu zwolnienia chorobowego i pozostałych dokumentów z poprzedniego zakładu pracy powinien dokonać rozliczenia absencji chorobowej. Polecam komentarz do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego... strony 3-10.
http://www.zus.pl/files/komentarz_chorobowy.pdf

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że nie dostarczenie zwolnienia chorobowego do pracodawcy X, a dostarczenie do pracodawcy Y spowoduje, że pracodawca X w DRA wykaże że pracownik pobierał wynagrodzenie, a pracodawca Y w RSA że wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. W przyszłości gdy pracownik dostarczy RP-7 do ZUS pracodawcy X i Y otrzymają z ZUS pismo o wyjaśnienie tej rozbieżności.

Następna dyskusja:

czy osoba bezrobotna ma pra...




Wyślij zaproszenie do