Temat: pracodawca chce mi wcisnąć lojalkę przy wypowiedzeniu umowy
Jeśli nie było świadków to trudno będzie Pani wykazać okoliczność, że Pani wypowiedziała umowę.
W przypadku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę może zostać ono uznane za skuteczne.Oświadczenie woli, jest złożone drugiej stronie z chwilą, gdy doszło ono do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Nie jest więc istotne, czy pracownik rzeczywiście zapoznał się z treścią pisma - ważne, aby miał taką możliwość.
W kwestii lojalki to należy zaznaczyć, że:
Art. 101(2). § 1. kp Przepis art. 1011 § 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.
§ 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.
§ 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Art. 101(3) kp Umowy, o których mowa w art. 1011 § 1 i w art. 1012 § 1, wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej.
Z uwagi na rygor nieważności w razie niezachowania formy pisemnej SN stwierdził, że umowa o zakazie konkurencji nie może być zawarta w sposób dorozumiany (wyrok z dnia 10 września 2004 r., I PK 592/03, OSNP 2005, nr 14, poz. 202).
Skoro pani nie podpisała treści to nie zawarła Pani umowy o zakazie konkurencji.