Barbara Ziółkowska

Barbara Ziółkowska Student, UMK w
Toruniu

Temat: praca zdalna

Dzień dobry,
od jakiegoś czasu podglądam dyskusje na tym forum, niejednokrotnie korzystałam z Waszych porad. Dzisiaj chciałabym Was poprosić o jakąś podpowiedź, jak mam podejść do problemu jaki mamy w firmie.
Pracownicy pracują w godzinach od 8 do 16. Jeśli mają polecenie od przełożonego, zostają i pracują w godzinach nadliczbowych, za co dostają rekompensatę w postaci czasu wolnego.
Mamy w firmie możliwość podłączenia się zdalnie. Jest w Polityce Bezpieczeństwa zapis, że można pracować zdalnie, zabronione jest przetwarzanie danych osobowych. Część pracowników po powrocie do domu wchodzi zdalnie po 16 i kończy rozpoczęte wcześniej prace. Nie ma żadnych wniosków o nadgodziny, pracownicy bez żadnego polecenia logują się zdalnie. Po prostu sami z siebie, zdając sobie sprawę z tego ile jest pracy, dokańczają pewne zadania w domu.
Czy taka praktyka jest dopuszczalna? Podkreślam, że pracownicy wchodzą zdalnie bez polecenia pracodawcy.

Temat: praca zdalna

Pracownicy powinni dokończyć pracę zostając w firmie, gdyż nie mają polecenia, a zatem i zgody na pracę zdalną z domu. Pracując zdalnie przetwarzają dane osobowe, co jest niezgodne z Polityką Bezp. Ponadto działają na swoją niekorzyść, gdyż w swoim prywatńym czasie wolnym wykonują zadania służbowe. Nadgodziny nie powstaną, gdyż nie było polecenia pracodawcy do pracy w nadgodzinach, a zatem i wszelkie roszczenia o ich rozliczenie będą niezasadne.

konto usunięte

Temat: praca zdalna

Art. 151. § 1 kp Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

Polecenie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych może być wydane w dowolny sposób, także dorozumiany, wówczas, gdy chodzi o pracę wykonywaną w istocie z inicjatywy pracownika, ale za wiedzą pracodawcy. W wyroku z dnia 14 maja 1998 r., I PKN 122/98, OSNAPiUS 1999, nr 10, poz. 343, SN stwierdził, że polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga szczególnej formy. Brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika jego obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Podobnie przyjęto w wyroku SN z dnia 26 maja 2000 r., I PKN 667/99, OSNAPiUS 2001, nr 22, poz. 662, według którego warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę.

Następna dyskusja:

zdalna praca w Wielkiej Bry...




Wyślij zaproszenie do