Wojciech Stokarski

Wojciech Stokarski Doradca Techniczny,
Donau Lab

Temat: Praca w firmie Szwajcarskiej wykonywana na terenie Polski

Witam,
Zapoznałem się z wątkami poświęconymi zatrudnieniu w firmie zagranicznej i wykonywaniu pracy na jej rzecz na terenie Polski.
(np. http://www.goldenline.pl/forum/prawo-pracy-i-ubezpiecz...
Wszystkie te komentarze i linki są bezcenne, dotyczą one jednak firmy mającej swoją siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej. Mam zatem pytania:
1. Czy mają one zastosowanie także w przypadku firmy szwajcarskiej? Jeśli nie, to jakie przepisy powinny być zastosowane?
2. Jak najlepiej rozliczać koszty związane z wykonywaniem pracy: koszty użytkowania samochodu służbowego (paliwo, serwis, materiały eksploatacyjne), koszty podróży (bilety lotnicze, hotele), użytkowanie telefonu komórkowego i inne koszty np. materiały biurowe?
Czy użytkowanie samochodu służbowego nie będzie traktowane przez Urząd Skarbowy jako dodatkowy dochód?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: Praca w firmie Szwajcarskiej wykonywana na terenie Polski

ZUS - poczytaj sobie tutaj.
http://www.zus.pl/default.asp?p=7&id=110
Obawaiam sie,ze w przypadku Szwajcarii w grę wchodzi jednak tylko ubezpieczenie dobrowolne. Musisz sprawdzic w ZUS.
Koszty dzialania - najlepiej płacic za wszystko kartą płatnicza umocowaną do zagranicznego konta pracodawcy. Wtedy koszty ida poza Twoim kontem.
Jesli nie jest to mozliwe to:
1.Koszty samochodu słuzbowego raczej no problem,prowadz sobie ewidencje wpływów z tego tytułu i miej przynajmniej kopie faktur
2.Telefon powinien byc kupiony na pracodawce, jesli nie jest to mozliwe to nie uzywaj swojego tylko kup prepaida - ewidencja j.w.
3.Podroze sluzbowe - wszystko co wykracza poza polskie zasady - np wysokosc diet krajowych - podlega ZUS i PDOF.
PDOF - PIT53
Pozdrawim
JB

konto usunięte

Temat: Praca w firmie Szwajcarskiej wykonywana na terenie Polski

Co do ZUS - mam jednak watpliwosc,bo ZUS bedzie rqaczej dobrowolny. Co do PDOF watpliwosci brak.

3.Podroze sluzbowe - wszystko co wykracza poza polskie zasady - np wysokosc diet krajowych - podlega ZUS i PDOF.
Małgorzata K.

Małgorzata K. wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.

Temat: Praca w firmie Szwajcarskiej wykonywana na terenie Polski

jest taka fajna "Umowa", która określa co i jak :) Może tam też znajdziesz pomocne informacje, niestety nie mam jej treści, może gdzieś w necie znajdziesz.

(" Protokół do umowy został podpisany w Luksemburgu dnia 26 października 2004 r., zatwierdzony przez
Radę Unii Europejskiej w imieniu Państw Członkowskich i Wspólnoty Europejskiej decyzją
Rady 2006/245/WE3, po czym wszedł w życie 1 kwietnia 2006 roku zgodnie z jego art. 7.")

Polska i pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r., stały się stroną umowy UE-Szwajcaria o swobodnym przepływie osób i protokołu do tej umowy.
Umowa UE-Szwajcaria o swobodnym przepływie osób określa warunki wjazdu i pobytu obywateli jednej ze stron i członków ich rodzin na terenie drugiej strony oraz ich uprawnienia w zakresie podejmowania i wykonywania pracy najemnej lub działalności gospodarczej na własny rachunek. Umowa określa również warunki świadczenia usług przez podmioty gospodarcze z jednej strony umowy na terenie drugiej strony (w tym zakresie dotyczy również spółek). Zawiera również postanowienia dotyczące koordynacji systemów
zabezpieczenia społecznego oraz uznawania kwalifikacji zawodowych.
Postanowienia dotyczące uprawnień pracowniczych i innych uprawnień związanych z zatrudnieniem są wzorowane na przepisach wspólnotowych o swobodnym przepływie pracowników i opierają się na zasadzie równego traktowania obywateli UE i Szwajcarii. Na zasadzie równego („nie mniej korzystnego”) traktowania oparte są również postanowienia dotyczące wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek oraz dostępu do
rynku usług. W zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz uznawania kwalifikacji zawodowych umowa przewiduje stosowanie przepisów wspólnotowych, które
obowiązywały w dniu podpisania umowy, uzupełniając je jednak o przepisy szczególne dotyczące Szwajcarii (w większości odpowiadające przepisom szczególnym dotyczącym
państw członkowskich UE).
Wojciech Stokarski

Wojciech Stokarski Doradca Techniczny,
Donau Lab

Temat: Praca w firmie Szwajcarskiej wykonywana na terenie Polski

Dziękuje bardzo. Takich informacji szukałbym chyba całe miesiące.
Mam jeszcze dodatkowe pytanie. Zasugerowano mi, abym zatrudnił się na jakiś niewielki etat w polskiej firmie, tak aby mieć zapewnione świadczenia socjalne (w tym opiekę medyczną dla całej rodziny - moja małżonka nie pracuje). Czy opłacając dobrowolnie ZUS ma ona zapewnione również świadczenia przysługujące jej tak samo jakbym był zatrudniony w polskiej firmie? I ogólnie, czy takie zatrudnianie się na 1/4 etatu nie koliduje z zatrudnieniem w szwajcarskiej firmie i czy ma tak naprawdę sens?

Następna dyskusja:

Praca w zagranicznej firmie...




Wyślij zaproszenie do