Temat: powrót z macierzyńskiego - skrócenie etatu
Anna Jozanis:
Kończy mi się urlop macierzyńki, w związku z powrotem do pracy, mam kilka pytań i wątpliwości. Mam nadzieję, że pomogą mi Państwo je rozwiać.
Po urlopie macierzyńskim chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i powrócić do pracy na część etatu.
1. Kiedy powinno nastąpić skrócenie etatu? Czy muszę to zrobic od razu po urlopie macierzyńskim, czy można tego dokonać w momencie rzeczywistego powrotu do pracy - w moim przypadku po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego?
Art. 186(7). Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Zatem to ty na wniosku wskazujesz termin, od kiedy chcesz zacząć pracę w niższym wymiarze czasu pracy.
2. Czy jest w jakiś sposób sprecyzowane, o ile najmniej mozna skrócić etat? Czy mogę skrócić go o godzinę dziennie - wówczas byłoby to 7/8 etatu?
Jak wyżej, tj. maksymalnie do połowy wymiaru.
3. Matce karmiącej przysługuje przerwa na karmienie - czy w przypadku skrócenia etatu nadal ona przysługuje? A może w jakiś sposób zmienia się jej wymiar?
Zależy jak bardzo skrócisz wymiar... szczególnie przeczytaj § 2, poniżej.
Art. 187. § 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
4. Czy przy pracy na część etatu zmienia się wymiar urlopu? W tej chwili przysługuje mi 26 dni + 2 dni na opiekę nad dzieckiem.
W sumie nie pomylę się mówiąc, że nadal będziesz miała wspomniane 26 dni... plus opieke nad dzieckiem. Np. 26 dni : 2 (obniżenie wymiaru do 4 godzin dziennie) = 13 dni, ale z tego względu, że będziesz pracowała tylko 4 godziny dziennie (a jeden dzień urlopu zawsze liczy się za 8 godzin). 13 x 8 = 104:4 = 26 dni.
5. W świetle znowelizowanego Kodeksu pracy, kobieta powracająca z macierzyńskiego na część etatu jest chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy. Co w przypadku, gdy powraca na pełen etat? Wówczas nie ma już takiej ochrony i można ją zwolnić?
W sumie tak może postąpić.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.