Temat: Potrzebna opinia !!!
Na poparcie tezy Pana Bukowskiego:
wyrok SN sygn akt I PKN 221/2001:
1. Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej musi być odniesiony
do przedmiotu działalności pracodawcy określonego w przepisach prawa lub w postanowieniach aktów założycielskich, statutów lub umów tworzących dany podmiot prawa, wobec czego umowa o zakazie konkurencji nie może zawierać postanowień, które zobowiązywałyby pracownika do niepodejmowania działalności nie pokrywającej się z przedmiotem działalności pracodawcy.
2. Zawarcie umowy o zakazie konkurencji nie jest sprzeczne z istotą wykonywania zawodu lekarza.
O ile zatem firma w której obecnie Pani pracuje, nie ma wpisanej działalności księgowej, to śmiało proszę otwierać swoją działalność :)
Zwracam jednak uwagę na wyrok:
I PKN 218/98
Podjęcie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę na czas nie określony (art. 30 § 4, art. 45 kp) zarówno wtedy, gdy pracownik prowadzi ją wbrew umowie o zakazie konkurencji (art. 101[1] § 1 kp), jak również wtedy, gdy takiej umowy strony stosunku pracy nie zawarły.
Chodzi tu o zakaz konkurencji wynikający z ustawy o zakazie konkurencji, która obowiązuje wszystkich niezależnie od uregulowań kodeksu pracy. Myślę jednak, że w Pani sytuacji nie będzie tu z tym problemu.
Moim zdaniem, zapis w umowie o pracę, że zakazuje się konkurencji, nie może być utożsamiany z
odrębną umową. Ponadto w odrębnej umowie, nalezy wskazać zakres działalnosci objęty umową. Punkt umowy o pracę nie spełnia tych wymogów, zatem możnaby sie pokusić o tezę: nie ma Pani skutecznie zawartej umowy o zakazie konkurencji a możliwość dorozumienia zawarcia takiej umowy została wyraźnie wykluczona przez wyrok SN I PK 592/2003 "Umowa o zakazie konkurencji nie może być zawarta w sposób dorozumiany".