konto usunięte

Temat: porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę

Witam,

Intryguje mnie sytuacja,która niestety ostatnio mnie dotknęła.Pracowałem w jednym z dużych przedsiębiorstw i ponad rok nie było do mnie zastrzeżeń,uzyskałem nawet od głównej szefowej informacje,że od października zostanę awansowany na stanowisko zgodne, z moim zainteresowaniem i kompetencjami.Jednak po około 2tygodniach od tej informacji w połowie dnia pracy zostałem zaproszony przed szersze gremium zwierzchników i "zaatakowany"danymi mówiącymi o tym,że moja praca mogła wpływać szkodliwie na rzecz firmy.Straszono mnie rozwiązaniem dyscyplinarnym, a ja jako osoba emocjonalna,angażująca się w to co robie po próbach wyjaśnienia-ciężko w stresie pod groźbą się bronić dostałem do podpisania ostatecznie porozumienie stron.Nurtuje mnie zatem co jeśli ja po uspokojeniu poszedłem do prawnika,który potwierdza że mogę napisać uchylenie się od skutków prawnych takiego kroku.Tym samym skoro firma przyjęła moje pismo dalej widnieje jako pracownik i ne natychmiastowy tryb a okres wypowiedzenia mnie chyba obowiązuje?

konto usunięte

Temat: porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę

Tomasz J.:
a okres wypowiedzenia mnie chyba obowiązuje?

Jeżeli obydwie strony zgodziły się - to nie ma wypowiedzenia.

Teoretycznie można uchylić się od oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (np. że nieprawdą jest jakoby dałeś podstawę do rozwiązania umowy dyscyplinarnie jak twierdził pracodawca) czy grób karalnych. Pozostaje jednak kwestia udowodnienia jak rozmowa przebiegała. I to "druga" strona ma świadków którzy pewnie nie będą świadczyć na Twoją korzyść. Znając jednak stronniczość sądów pracy nie jesteś bez szans.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę

uchylenie się od skutków oświadczenia woli w tym przypadku bardzo mało realne. z wad wchodzić może ew. groźba ale groźba dyscyplinarnego zwolnienia nie jest groźba bezprawną w rozumieniu KP (nawet jeżeli ew. dyscyplinarka byłaby bezzasadna) - sądy pracy bardzo rzadko zezwalają na uchylenie się od skutków oświadczenia woli.
jeżeli nie uda się uchylić - oświadczenia o porozumieniu stron pozostają w mocy więc okres wypowiedzenia nie będzie miał racji bytu



Wyślij zaproszenie do