Justyna Broniecka-Klim

Justyna Broniecka-Klim HR Manager/ Trener
Biznesu

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

witam,

Piszę, aby się upewnić- ponieważ źródła w internecie trochę zamieszały w mojej głowie.
Jeżeli mam pracownika zatrudnionego od 10 października i idzie na zwolnienie lekaskie od 23 listopada. Przepracował 30 dni- więc należy mu się wypłata. Pytanie: Czy podstawą będzię jego wynagrodzenie miesięczne z umowy? Mój zwariowany program kadrowy policzył podstawę jako wynagrodzenie otrzymane za październik , a nie pełne wynagrodzenie. I ten fakt zachwiał pewność mojej wiedzy:)

Z góry dziekuję za pomoc:)
Małgosia K.

Małgosia K. Specjalista ds.
personalnych

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
"Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu."

Czyli jeśli ubezpieczony nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego, to do podstawy liczy się w tym wypadku tylko październik. W przypadku, jeśli nie przepracował jeszcze pełnego miesiąca, to nawet kwotę wynikająca z umowy o pracę.
Monika K.

Monika K. kadry, płace, HR,
rękodzieło

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

Art. 37. 1. (USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

1) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości;

2) wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby 1 dzień;

3) kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.
Tomasz Czerkies

Tomasz Czerkies prawnik, aplikant
radcowski, ADP
Polska sp. z o.o.

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

W świetle stanowiska ZUS, http://www.zus.pl/pliki/poradniki/Swiadczeniapieniezne...

podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowić będzie wynagrodzenie za pełny kalendarzowy miesiąc, ale po uzupełnieniu.
W tym wypadku, zgodnie z poglądem Centrali ZUS, będzie to wynagrodzenie za listopad, po uzupełnieniu do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc.
Z pewnością podstawy wymiaru świadczeń nie będzie stanowić wynagrodzenie za październik, bo ten miesiąc, nie może zostać uwzględniony, z mocy art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej
Kamil Rogowski

Kamil Rogowski Jestem
zainteresowany
rozwojem w obszarze
obsługi klienta...

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

Mam pytanie odnośnie art 41, który mówi o nieuwzględnianiu składników wynagrodzenia przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Wiem, że jeszcze chyba rok temu składniki mogły być uwzględniane, jeżeli postanowienia układu zbiorowego pracy lub przepisy o wynagradzaniu przewidywały ich zmniejszenie w okresie pobierania zasiłku.
Teraz w ustawie jest tylko mowa o nie uwzględnianiu składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania zasiłku.
Czy to oznacza, że nie ma już w ogóle mowy o możliwości zmniejszenia składników wynagrodzenia jeżeli przepisy układów zbiorowych tak stanowią?? czy jest to jeszcze praktykowane??
Prosiłbym o odp ludzi którzy na co dzień w swojej pracy zmagają się z tym zagadnieniem.
Ela Poźniak

Ela Poźniak Certyfikowany Trener
Biznesu
/Akredytowany Coach
ICF/ACC

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

Witam,
tak tylko zapisy w regulaminie bądź układach zawierające zapisy o pomniejszaniu dają możliwość włączania składnika do podstawy chorobowego. Do tego jeszcze dochodzi fakt, że jeśli nie jest to zapisane a z charakteru składnika wynika jasno, że jest wypłacany za pracę i jego wyokość można odnieść do czasu przepracowanego - też się go wlicza.
Nie jest prostym ogólnikowo na ten temat odpowiedzieć. Chcąc podać rozwiązanie należy przeanalizować " funkcjonowanie" danego składnika, jego charakter ( uznaniowo bądź liczony od efektów), pomniejszanie za nieobecności ( jakie?) i w jaki sposób pomniejszanie ( kwoty, procent).
Kamil Rogowski

Kamil Rogowski Jestem
zainteresowany
rozwojem w obszarze
obsługi klienta...

Temat: PODSTAWA DO WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO

dziękuje za odp. chciałem się upewnić tylko, że brak słowa "zmniejszenie" w przepisie ustawy nie oznacza, że stosowanie tej reguły już nie obowiązuje. a czy może mi ktoś polecić jakiś aktualny artykuł ten temat?? wszystkie jakie udało mi się znaleźć zostały napisane przed wydaniem wyroku TK, który nakazywał zmienić ten przepis.

Następna dyskusja:

podstawa wynagrodzenia chor...




Wyślij zaproszenie do