Agnieszka S.

Agnieszka S. Starszy specjalista
ds. kontroli
projektów, psycholog

Temat: Podatek - darowizna

Wiem, że od stycznia 2007 roku zmieniła sie ustawa mówiąca o opodatkowaniu darowizn i spadków, ale jakoś z ustawy nie mogę wyczytać tego, co mnie zastanawia: jaką kwotę może przekazać mi brat oraz rodzice, aby to było wolne od podatku? jest jakiś limit kwotowy, czy może byc to zupełnie dowolna suma, byle to ktoś z najbliżeszj rodziny (I grupa podatkowa) był darczyńcą? Wiem o warunkach: zgloszenie do US na odpowiednim formularzu i przekaz na konto bankowe lub przekaz pocztowy.
Pytanie: ile, aby nie placić podatku???:)
Tomasz S.

Tomasz S. Ius est ars boni et
aequi

Temat: Podatek - darowizna

Ja zastanawiam się tylko kiedy darowizna na cele charytatywne będzie wolna od podatku.
Anna B.

Anna B. HR Business Partner

Temat: Podatek - darowizna

Od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (tzn. małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa) są zwolnione od podatku.
Aby nie zapłacić podatku od darowizny:
- darowizny i spadki przekraczające 9637 zł (od jednej osoby w ciągu pięciu lat), trzeba w terminie miesiąca zgłosić "właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego", czyli naczelnikowi urzędu, w którym się rozliczasz z podatków. Przy spadku - termin na zawiadomienie naczelnika liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
- darowizny pieniężne trzeba przekazywać obdarowanemu na konto bankowe lub przekazem pocztowym.
To ważne, jeśli te nie zostaną spełnione, darowizna będzie opodatkowana na dotychczasowych zasadach. Opodatkowane pozostają darowizny od synowej, zięcia, teścia i teściowej, a także od dalszej rodziny i osób niespokrewnionych. Podatek płaci się tu według specjalnej skali , a jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa łączącego spadkobiercę ze spadkodawcą i obdarowanego z darczyńcą.
Kwoty wolne od podatku (skala):
grupa podatkowa kwota wolna od podatku
I 9637 zł
II 7276 zł
III 4902 zł
Serafina O.

Serafina O. Doradca Techniczny,
Sp. z o.o.

Temat: Podatek - darowizna

.Serafina O. edytował(a) ten post dnia 25.01.09 o godzinie 20:52

konto usunięte

Temat: Podatek - darowizna

jezeli zdecudujecie sie na darowizne (pierwsza grupa - siostra męza) i zgłosicie to w ciagu miesiaca w odpowidnim US to bedziecie zwolnieni z podatku to raz, cały koszt zamknie sie w opłatach natarialnych a to...hm zalezy juz od rejenta u którego zdecydujecie sie spisac akt notarialny ...
Joanna W.

Joanna W. aplikantka
notarialna, prawnik,
Kancelaria
Notarialna

Temat: Podatek - darowizna

Serafina Otkińska-Gajek:
Mam pewną zagwostke, mianowicie:
Wraz z mężem i jego siostrą jesteśmy wspólwłaścicielami domku mamy po 50% udzałów we własności. Od 2 lat ja i mąż jestśmy we dwoje właśicielami domku jednak formalnie jest nas troje. Chciałabym zmienić tę formę i zastanawiam się czy darowizna ze strony siosry męża to dobry pomysł i jakie poniosę koszty związne z taką operacją??

Witam,

Rozumiem, że są Państwo współwłaścicielami działki zabudowanej domem mieszkalnym?

Jeśli tak, to wysokość podatku zależy od:
- wartości darowanego udziału (która to wartość będzie odpowiadać połowie wartości zabudowanej działki);
- tego, na czyją rzecz siostra podaruje swój udział.

Widzę tutaj następujące możliwości:

1) jeżeli siostra podaruje swój udział do majątku wspólnego Pani i męża (zakładam, że między państwem występuje współwłasność małżeńska), opodatkowana będzie połowa wartości darowanego udziału, (czyli w tym wypadku 1/4 wartości całej zabudowanej działki), a dokładnej nadwyżka tej wartości ponad kwotę wolną od podatku w II grupie podatkowej (czyli nadwyżka powyżej kwoty 7.276 zł).

Co istotne,jeśli darowizna będzie następowała do państwa majątku wspólnego, Urząd Skarbowy może zweryfikować wartość darowanego udziału, co może się wiązać z wyższym podatkiem. Dlatego trzeba się jak najszybciej upewnić, czy Urząd Skarbowy nie "przyczepił" się do wartości podanej w akcie notarialnym, ponieważ ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie należnego podatku płyną już od daty sporządzenia aktu notarialnego, a nie od daty wydania decyzji przez Urząd Skarbowy.

2) jeżeli siostra podaruje swój udział tylko do majątku osobistego Pani męża (a jej brata), to niezależnie od wartości darowanego udziału- podatku nie będzie wcale.

Wartość udziału Państwo określacie sami. Darowizny udziału w nieruchomości nie trzeba zgłaszać w Urzędzie Skarbowym, ponieważ notariusz jest z urzędu obowiązany do przesłania odpisu aktu notarialnego do właściwego Urzędu Skarbowego.

Jeśli chodzi o wysokość opłaty notarialnej, to również zależy ona od wartości przedmiotu darowizny. Nie znając tej wartości, trudno mi operować konkretnymi kwotami. Ważne jest, że notariusz nie może swobodnie kształtować wysokości opłaty notarialnej, gdyż górne granice taksy notarialnej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

W grę będą wchodziły również opłaty sądowe, które będą się kształtowały różnie, w zależności od tego, czy jest już założona księga wieczysta na działkę, czy stan ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistym stanem faktycznym itp.

Zdaję sobie sprawę, że moja odpowiedź jest dość ogólna, co jednak wynika z nieznajomości dokładnego stanu faktycznego...
Mam nadzieję, że choć troszkę udało mi się rozwiać wątpliwości:-)

Serdecznie pozdrawiam:-)

Następna dyskusja:

darowizna




Wyślij zaproszenie do