Marcin Chiliński

Marcin Chiliński Grafik, Pracownik
fizyczny

Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności

Hej,

Pisze do Was z zapytaniem, które jak dla mnie jest ciekawe, lecz nie znam odpowiedzi. Jeżeli osoba pracowała na umowę (prawdopodobnie zleceniówka) w sklepie spożywczym i przepracowała około dwóch tygodni i zarobiła nie mniej niż 600 złotych. Była chwalona i w ogóle, jednak dzisiaj w czasie pracy wypiła alkohol. Szef zadzwonił na policję i ta osoba wylądowała na izbie wytrzeźwień. Czy należą się jej pieniądze za przepracowane dni ? Jakie to są artykuły prawne ? Co powinna ta osoba zrobić w tej sprawie ?

Proszę o pomoc, bowiem nie wiem co mam powiedzieć córce sąsiadki.
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności

Pracodawca nie może karać pracownika wedle własnego widzimisię. Dobrze że za karę nie kazał oddać roweru z Komunii...

Mały cytat:

"Pracownik może być ukarany upomnieniem lub naganą za każde przewinienie porządkowe natomiast karę pieniężną może mu wymierzyć tylko za:

- nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych;
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia;
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożycie alkoholu w czasie pracy.

Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika oraz dotychczasowy stosunek pracownika do pracy. Wymiar kary pieniężnej za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może przewyższyć jednodniowego wynagrodzenia. Kary pieniężne za przekroczenie popełnione w okresie, za który przysługuje wynagrodzenie, nie mogą przekraczać łącznie 1/10 wynagrodzenia. Ponadto pracownik ukarany karą porządkową nie może ponosić dodatkowych ujemnych konsekwencji, takich jak utrata świadczeń typu premia czy nagroda z zysku. (...)"
Źródło: http://www.prawo.egospodarka.pl/1265,Kary-porzadkowe,1...

Zatem wygląda na to, że nie można pracownikowi odebrać wynagrodzenia za całość okresu pracy. A co najwyżej za dzień w którym był w pracy pijany.

Możliwe że umowa zlecenie wprowadza tu dodatkowe/inne obostrzenia odnośnie stosowania tego typu kar. Zapisy w umowie też nie mogą przekraczać powyższych warunków.

Pomijam kwestię że określenie "jednak dzisiaj w czasie pracy wypiła alkohol" brzmi zbyt łagodnie w porównaniu do głupoty takiego zachowania...

EDYTA:

Wycinek z KP:
Art. 108. § 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na cele socjalne.Jacek Straszak edytował(a) ten post dnia 31.07.10 o godzinie 21:13
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności

A gdyby co to:

Art. 112. § 1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
§ 2. Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
§ 3. W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.
Małgosia K.

Małgosia K. Specjalista ds.
personalnych

Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności

Tylko, że prawdopodobna umowa zlecenie nie podlega przepisom Kodeksu pracy, a jedynie Kodeksowi cywilnemu. Chyba była to gruba przesada z odwiezieniem na izbę wytrzeźwień i naruszeniem dóbr osobistych. Jeśli nie chcą mu wypłacić wynagrodzenia zgodnie z umową za przepracowany czas, to najlepiej podać sprawę do Sądu cywilnego i przy okazji do PIP oraz Sądu pracy o ustalenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę i zasądzenie związanych z nim roszczeń.
Kodeks pracy mówi:

"Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy
określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym
przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 11
. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy,
bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 12
. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu
warunków wykonywania pracy, określonych w § 1. "

konto usunięte

Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności

Jeśli nie chcą mu wypłacić wynagrodzenia zgodnie z umową za przepracowany czas, to najlepiej podać sprawę do Sądu cywilnego i przy okazji do PIP oraz Sądu pracy o ustalenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę i zasądzenie związanych z nim roszczeń.

Jeśli ta osoba w rzeczywistości spożyła alkohol w czasie pracy, to ja osobiście odradzałbym powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. W przypadku ustalenia stosunku pracy, osoba taka uzyska przecież status pracownika i możliwe będzie zastosowanie wobec niej sankcji z Kodeksu Pracy skrótowo omówionych powyżej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, spożycie alkoholu w czasie pracy może stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i wtedy na świadectwie pracy, jako tryb ustania stosunku pracy mógłby zostać wskazany art. 52 Kodeksu Pracy. Kolejnym argumentem przeciwko oddaniu sporu pod sąd pracy jest zbyt krótki okres zatrudnienia. W analizowanej sprawie wynosił on około dwóch tygodni, co powoduje niemożliwość sformułowania wysokich roszczeń związanych z ustaniem stosunku pracy.

Natomiast, skoro ta osoba [cyt.] "była chwalona i w ogóle" to rozumiem że do momentu owej wpadki wszystko było OK. Nie widzę zatem podstaw, aby nie wypłacić wynagrodzenia za dotychczas przepracowany okres.Piotr Rożański edytował(a) ten post dnia 01.08.10 o godzinie 22:09
Katarzyna P.

Katarzyna P. Najmłodsza księgowa
w Polsce

Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności

Marcin Chiliński:
Czy należą się jej pieniądze za przepracowane dni ? Jakie to są artykuły prawne ? Co powinna ta osoba zrobić w tej sprawie ?

Umowa zlecenie jest z kodeksu cywilnego. Na temat wynagrodzenia jest art. 735:
§1 Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

Z drugiej strony zastanawiam się, czy w takim razie pracodawca nie będzie miał możliwości wystąpienia o niezachowanie należytej staranności przy wykonywaniu przedmiotu zlecenia, ale że prawnikiem nie jestem, to nie wiem ;)



Wyślij zaproszenie do