Temat: Osoba pijana w pracy, a wypłata należności
Pracodawca nie może karać pracownika wedle własnego widzimisię. Dobrze że za karę nie kazał oddać roweru z Komunii...
Mały cytat:
"Pracownik może być ukarany upomnieniem lub naganą za każde przewinienie porządkowe natomiast karę pieniężną może mu wymierzyć tylko za:
- nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych;
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia;
-
stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożycie alkoholu w czasie pracy.
Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika oraz dotychczasowy stosunek pracownika do pracy. Wymiar kary pieniężnej za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może przewyższyć jednodniowego wynagrodzenia. Kary pieniężne za przekroczenie popełnione w okresie, za który przysługuje wynagrodzenie, nie mogą przekraczać łącznie 1/10 wynagrodzenia. Ponadto pracownik ukarany karą porządkową nie może ponosić dodatkowych ujemnych konsekwencji, takich jak utrata świadczeń typu premia czy nagroda z zysku. (...)"
Źródło:
http://www.prawo.egospodarka.pl/1265,Kary-porzadkowe,1...
Zatem wygląda na to, że nie można pracownikowi odebrać wynagrodzenia za całość okresu pracy. A co najwyżej za dzień w którym był w pracy pijany.
Możliwe że umowa zlecenie wprowadza tu dodatkowe/inne obostrzenia odnośnie stosowania tego typu kar. Zapisy w umowie też nie mogą przekraczać powyższych warunków.
Pomijam kwestię że określenie "jednak dzisiaj w czasie pracy wypiła alkohol" brzmi zbyt łagodnie w porównaniu do głupoty takiego zachowania...
EDYTA:
Wycinek z KP:
Art. 108. § 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na cele socjalne.
Jacek Straszak edytował(a) ten post dnia 31.07.10 o godzinie 21:13