Jadwiga
S.
Dyrektor
Controllingu, PPKMiL
Sp. z o.o.
Ola
Ż.
Poszukująca własnej
drogi :-)
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
Chyba wypowiezdenie zminiające, skoro pogorszenie warunków, ale tak czy inaczej nie moznaTomasz Z. HR
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
Na podstawie art. 42 kodeksu pracy w wypadku wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z umowy stosuje się odpowiednio przepisy o definitywnym wypowiedzeniu umowy o pracę. Tak więc jedną z zasad wypowiedzenia zmieniającego jest szczególna ochrona pracownika przed takim wypowiedzeniem podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Stosownie do art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej, usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.Reguły te są jednak modyfikowane przepisami ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownkami stosunków pracy z przczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z tą ustawą wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy i płacy w sytacjach, o których mowa w at. 41 k.p. jest dopuszczalne niezależnie od okresu trwania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecnośći pracownika w pracy (o ile zachodzą przesłanki do zwolnień grupowych).
W przypadku „zwolnienień indywidualnych” z przczyn niedotyczących praconików, jeżeli nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku pracodawca może pracownikowi w każdym przypadku zmienić warunki pracy i płacy (art. 10 ust. 4 ustawy). W takich przypadkach pracownikowi przysługuje przysługuje dodatek wyrównawczy.Tomasz Z. edytował(a) ten post dnia 02.08.07 o godzinie 11:18
konto usunięte
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
W pytaniu była mowa o porozumieniu zmieniającym (czynność dwustronna), a nie wypowiedzeniu. Jeżeli było to zamierzone, to...Jeżeli pracownik podpisze porozumienie zmieniające, to fakt, że w tym czasie był na zwolnieniu lekarskim nie ma znaczenia. Skutki następują w dacie uzgodnionej między stronami.
Jeżeli porozumienie nie zostanie zawarte, nie powoduje to żadnych skutków (stosunek pracy trwa na dotychczasowych warunkach).
Nie ma niestety regulacji porozumienia zmieniającego w kodeksie pracy. Jego stosowanie wynika z praktyki.
Nika B. Rise and fall
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
nie ma w prawie pracy takiegopojęcia jak porozumienie zmieniające-to praktyki stosowane przez pracodawców.Należy odróznic porozumienie od wypowiedzenia.Z praktyki wieloletniej wiem ze pracodawcy stosuja tzw.zmianę warunków umowy o pracę za porozumieniem stron,ale jesli pracownik sie nie zgadza wtedy dostaje wypowiedzenie warunków pracy.W K.p.uregulowane jest tylko tzw wypowiedzenie zmieniające.Jesli porozumienie nie zostaje zawarte skutkiem jego jest wręczenie pracownikowi wypowiedzenia warunków pracy najczesciej wiec nie mozesz mówic ze nie przyjecie porozumienia nie ma zadnych skutków prawnych.Pracodawcy zawsze najpierw próbuja z pracownikiem w tych kwestiach dogadac sie za porozumieniem stron a jesli sie nie da to wreczaja wypowiedzenie warunków pracy.
Renata
M.
prawnik, HR, ekspert
- prawo pracy
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
zgadzam się z wypowiedzią Anny Topolskiej. Jeżeli pracownik podpisze takie porozumienie, to nie będzie miał tutaj znaczenia fakt, że był na zwolnieniu lekarskim. Ważne by pracownika nie zmuszać do podpisania takiego porozumienia i zostawić mu możliwość swobodnej decyzji. Jeżeli odmówi, wówczas dopiero po powrocie do pracy można dać mu wypowiedzenie zmieniające (o ile nie ma innych okoliczności uniemożliwiających to działanie - np. pracownik jest SIP).Tomasz Z. HR
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
Renata M.:Pani Renatko ....ale chyba takie porozumienie trzeba by wysłać pocztą, bo jak ZUS się dowie,że ktoś na chorobowym podpisuje "kwity" w pracy to raczej nie będzie dobrze:). No chyba, że ma zwolnienie na którym nie jest "obowiązany do leżenia w łóżeczku".
zgadzam się z wypowiedzią Anny Topolskiej. Jeżeli pracownik podpisze takie porozumienie, to nie będzie miał tutaj znaczenia fakt, że był na zwolnieniu lekarskim. Ważne by pracownika nie zmuszać do podpisania takiego porozumienia i zostawić mu możliwość swobodnej decyzji. Jeżeli odmówi, wówczas dopiero po powrocie do pracy można dać mu wypowiedzenie zmieniające (o ile nie ma innych okoliczności uniemożliwiających to działanie - np. pracownik jest SIP).
Izabela
F.
Specjalista
ds.wsparcia
sprzedaży
Temat: orozumienie zmieniające a choroba pracownika
...Izabela F. edytował(a) ten post dnia 21.09.09 o godzinie 14:20Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » choroba dziecka w okresie trwania urlopu macierzyńskiego -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » "zatrzymanie" pracownika w pracy -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » jaka umowa odpowiedzialności pracownika za powierzone mienie -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » wypowiedzenie przez pracownika umowy o pracę w 183 dniu... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Odprawa pracownika -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do urlopu... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » wypowiedzenie pracownika -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zwolnienie tuz przed ochronka - od strony pracownika -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Tajemnica wynagrodzenia pracownika -
Następna dyskusja: