Temat: Opóźnienie wypłaty zasiłku przez ZUS z powodu działań...
I UK 191/05 wyrok SN 2006-02-07
OSP 2007/4/38
Art. 64 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że płatnicy składek wypłacają zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, a ZUS od razu po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień.
Jeżeli ZUS w terminie nie wypłacił świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek (ustawowych), chyba że opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności (art. 85 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
(tekst jednolity)
Art. 85. 1. Jeżeli Zakład - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych - nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności.
1a. Do odsetek, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów o finansach publicznych.
2. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady wypłacania odsetek.
2a. Przepis ust. 1 stosuje się również do płatników składek zobowiązanych z mocy odrębnych przepisów do wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych.
Autor:
Agnieszka Rzetecka-Gil
Tytuł:
Komentarz do art.64 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Stan prawny:
2009.04.15
[Opóźnienie ZUS-u w wypłacie zasiłku]Artykuł 64 ust. 1 stanowi, że płatnicy składek wypłacają zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, a ZUS od razu po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień. Jeżeli ZUS w terminie nie wypłacił świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek (ustawowych), chyba że opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności (art. 85 u.s.u.s.) - teza wyroku SN z dnia 7 lutego 2006 r., I UK 191/05, OSP 2007, z. 4, poz. 38. Jednocześnie Sąd Najwyższy stwierdził, że w przypadku, gdy ZUS nie sprawdził w postępowaniu kontrolnym rzetelności zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, uzasadnione jest przyznanie odsetek od 30 dnia po przedstawieniu przez ubezpieczonego tych zaświadczeń, a nie od daty wyroku sądu ustalającego prawo do zasiłku chorobowego (art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) - teza wyroku SN z dnia 7 lutego 2006 r., I UK 191/05, OSNP 2007, nr 1-2, poz. 28. W glosie do tego wyroku podniesiono, że prawo do odsetek od niewypłaconego w terminie zasiłku chorobowego za dany okres niezdolności do pracy powstaje nie (wbrew poglądowi SN) po upływie 30 dni od dnia przedłożenia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ten okres niezdolności, lecz po upływie 30 dni od ostatniego dnia owego okresu czasowej niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 59 ustawy organ rentowy do ostatniego dnia okresu wskazanego w zaświadczeniu lekarskim jako okres czasowej niezdolności do pracy zachowuje kompetencję do kontroli tego zaświadczenia w drodze badania przez lekarza orzecznika. Natomiast po upływie ostatniego dnia okresu, na jaki orzeczono niezdolność do pracy, zaświadczenie lekarskie nabiera cech "dokumentu niezbędnego do stwierdzenia uprawnienia" w rozumieniu art. 64 ust. 1 zd. 2 ustawy, mimo że przedłożone jest wcześniej (J. Jankowiak, glosa do wyroku SN z dnia 7 lutego 2006 r., I UK 191/05, OSP 2007, z. 4, poz. 243).