Paweł B.

Paweł B. Kontroler Finansowy

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Niestety nie mogę znaleźć nic na forach w temacie opieki medycznej i interpretacji Urzędów skarbowych w kwestii dopisywania wartości tej opieki do ich przychodów i oczywiście opodatkowania i ozusowania.

Czy ktoś może poradzić co trzeba by było zrobić żeby uchronić pracowników i pracodawców przed wzrostem kosztów z tytułu nowych interpretacji?

Czy jeżeli firma ma podpisaną umowę na ogólną opiekę medyczną nad pracownikami np. z uwagi na obcowanie z żywnością, i w ramach tej umowy pracownicy mogą również korzystać z opiekli medycznej, ale usługi tej nie da się wprost przypisać do pracownika, to także konieczne jest wyliczenie przypadającego podatku i zusu?

konto usunięte

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Właśnie tak, jeśli nie da się przypisać konkretnej kwoty do konkretnego pracownika to nie ma potrzeby doliczania do przychodów
pracownika kwoty dofinansowania.Najlepiej zawrzeć umowę z na ogólną opiekę medyczną z opłatą ryczałtową,prywatne przychodnie mają już w tym względzie duże doświadczenie i nie powinno być problemów ze sformułowaniem takiej umowy.Proszę zresztą przeczytać:

Ministerstwo Finansów
PO 3-7301/722-770/WK/97

Zwrot kosztów badań lekarskich.
Za przychód ze stosunku pracy, nie uznaje się również świadczeń związanych z innymi usługami leczniczymi, o ile określenie ich wysokości na poszczególnego pracownika nie jest możliwe, np. w przypadku gdy pracodawca wydatki te pokrywa w formie ryczałtu bez względu na to, czy pracownik korzysta ze świadczeń leczniczych, czy też z nich nie korzysta.Aleksandra Szafran edytował(a) ten post dnia 02.12.07 o godzinie 17:17
Paweł B.

Paweł B. Kontroler Finansowy

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

tak, tak, te interpretacje znam, aczkolwiek po 1.01.2007 zgodnie z artykułem w gazecie prawnej z dnia 9.11 US przestały respektować te wytyczne i zaczynamy mieć do czynienia jak zwykle z samowolą US.

I tak korzystne stanowisko w tym temacie organów podatkowych zawartej jest w interpretacji Podkarpackiego US PUS.I/415/29/06, a niekorzystne II Mazowiecki 1472/DPC/415-24/07/PK.

Sam nie wiem już do czego się odnosić. Czy składać do US zapytanie o interpretacje, czy iść w zaparte i postepować jak dotychczas

konto usunięte

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Ze względu na różne interpretacje US radziłabym wysłać takie pismo z prośbą o interpretację(choć napisanie go wymaga dużego wysiłku,ponieważ musi posiadać określoną formę i należy wskazać podstawę prawną)ale ja tak zrobiłam,mam odpowiedź (wskazaną powyżej) i mogę "spać spokojnie"
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Ukazała się już oficjalna odpowiedź na zapytanie "Gazety Prawnej" .
http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/62718,Pakiet-med...

konto usunięte

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Szkoda tylko że jest to artykuł Gazety Prawnej, brak nawet sygnatury pisma MF.I czy takie wytyczne mają również Urzędy Skarbowe, które w końcu same wydały już wiele decyzji w tej sprawie. Czy te decyzje są w takim razie wiążące dla pracodawcców.
Piotr Jędraszek

Piotr Jędraszek kierownik ZZL ZEC
Sp.zo.o./gł.księgowy
,PPUH ABBUD Sp.zo.o.

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Z ostatnich przeczytanych materiałów niestety wynika że US-y zaczęły traktować opiekę medyczną dla pracownika jako przychody do opodatkowania i ozusowania oczywiście w zakresie wykraczającym poza te badania niezbędne do wykonywania zawodu. Nawet jeżeli firma płaci stały ryczałt to urzędu dochodzą do daleko posuniętych wniosków że jest możliwe ustalenie przychodu na pracownika chociaż może zdażyć się sytuacja że jeden skrzysta 5 razy inny wcale. Z tego wynika że chociaż firmy przejmowały na siebie dbanie o zdrowia pracowników-obywateli bo służba zdrowia jest jaka jest to niestety atrakcyjność tego rozwiązania się kończy. Ciekaw jestem postawy urzędników w czasie ewentualnych kontroli w firmach gdzie takie rozwiązania się stosuje. Pozdrawiam
Katarzyna  Banasiuk-Krysick a

Katarzyna
Banasiuk-Krysick
a
kierownik ds.
administracji,
MITSUBOSHI POLAND
Sp. z o.o.

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Firma wykupiła pakiety medyczne pracownikom. Płacimy ryczałt, w umowie nie ma rozbicia na koszt medycyny pracy i dodatkowych badań/wizyt lekarskich. Po długich konsultacjach z księgową wysłaliśmy pismo do firmy medycznej o podanie jaka część kwoty płaconej za pracownika to medycyna pracy a jaka przypada na dodatkowe usługi. Minęły dwa tygodnie i nie mam odpowiedzi z firmy medycznej.

Urząd Skarbowy upiera się, że to co jest dodatkowe podlega opodatkowaniu.Katarzyna Banasiuk-Krysicka edytował(a) ten post dnia 05.12.07 o godzinie 14:20
Wojciech S.

Wojciech S. Sprzedaż, doradztwo,
marketing dla
placówek medycznych

Temat: Opieka medyczna, a przychód pracownika

Medycyna pracy (MP)- koszt dla pracodawcy - TAK, obowiązek podatkowy po stronie pracownika NIE

Dodatkowa opieka medyczna DOM (poza MP) - koszt dla pracodawcy - TAK, obowiązek podatkowy po stronie pracownika TAK. Podatek jak i ZUS (jest jednak wyłączenie w przypadku ZUS, jeśli pracownik dokonuje współpłacenia do składki....... pytać w ZUSie)

Jeśli umowa na opiekę medyczną zawieta MP i DOM i brak jest wyróżnienia w/w usług i ich cen - koszt dla pracodawcy MP i DOM - TAK. Przychód pracownika - zaróno MP i DOM.

Ryczałtowe opłacanie opieki medycznej - metoda aptekarska - cena na fakturze za ryczałt podzielone przez ilość osób na liście osób objętych. Koszt dla pracodawcy - TAK, przychód pracownika - TAK.

Pytania nadal problemowe w niektórych urzędach skarbowych:
- a co z członkami zarządu zatrudnionymi na kontraktach menedżerskich?
- pakiety rodzinne - czy koszt dla firmy czy nie? Czy przychód pracownika, który otrzymuje kartę rodzinną czy też nie?

W tych przypadkach indywidualne podejście każdego US w PL czyli "wolna amerykanka"

Coś o tym wiem - przerabiałem to już setki razy...

Następna dyskusja:

Opieka medyczna dla firm i ...




Wyślij zaproszenie do