Ania Nowak

Ania Nowak grafik komputerowy

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

Witam,
chcialabym sie upewnic, jak dlugi bedzie okres wypowiedzenia umowy na czas okreslony przez pracownika. Bylam zatrudniona od polowy stycznia 2013 do konca kwietnia na okres probny. Kolejna umowa byla podpisana na okres od maja 2013 do konca marca 2015. W kwietniu podpisalam umowe na czas nieokreslony. Jesli wypowiedzenie zloze w sierpniu to czy okres wypowiedzenia bedzie wynosic 1 mies? Rozumiem, ze obojetnie w jakim dniu sierpnia zloze wypowiedzenie, to i tak bede musiala pracowac do konca wrzesnia?
Rafał Bober

Rafał Bober "Łatwiej wygrać
wojnę, niż wychować
córkę"

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

Według mnie będziesz miał 2tyg. Musisz przepracować 6 miesięcy na umowę na czas nieokreślony aby mieć miesiąc wypowiedzenia. W sierpniu będzie to dopiero 5 miesiąc. Poprzednie umowy nie wliczają się w ten czas i tam też pewnie miałem 2 tygodnie wypowiedzenia.
Ja to tak tak widzę.

konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

Ania N.:Jesli wypowiedzenie zloze w sierpniu to czy okres wypowiedzenia bedzie wynosic 1 mies?

Tak, okres wypowiedzenia jeden miesiąc
art. 36 KP
Rozumiem, ze obojetnie w jakim dniu sierpnia zloze wypowiedzenie, to i tak bede musiala pracowac do konca
wrzesnia?

Masz rację, nie ma znaczenia to, czy złożysz wypowiedzenie 1 dnia miesiąca, czy 15 dnia – okres wypowiedzenia zawsze obejmie cały kolejny miesiąc.
art. 30 § 21 KP

edyt.
Rafał B.:
Ustalając zakładowy staż do określenia długości wypowiedzenia, przyjmuje się wszystkie okresy zatrudnienia..
Obecna umowa oraz umowy wcześniejsze tworzące z nią ciąg (np. na okres próbny, bezpośrednio po niej na czas określony, a następnie na czas nieokreślony)

PozdrawiamTen post został edytowany przez Autora dnia 11.05.15 o godzinie 14:36
Rafał Bober

Rafał Bober "Łatwiej wygrać
wojnę, niż wychować
córkę"

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

Dobrze wiedzieć, człowiek uczy się całe życie.

konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

Kodeks pracy
Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Autor:
Zbigniew Góral
Tytuł:
Komentarz do art.36 Kodeksu pracy
Stan prawny:
2012.04.15

Brak jednoznaczności stanowiska ustawodawcy co do przyjętej koncepcji pracodawcy jest na gruncie komentowanego przepisu powodem niejednolitego orzecznictwa sądowego. I tak, w wyroku z dnia 28 marca 2002 r. (I PKN 81/01)369 Sąd Najwyższy przyjął, że w świetle art. 36 § 1 k.p. "okres zatrudnienia u danego pracodawcy" to z pewnością okres zatrudnienia na podstawie wypowiadanej umowy o pracę na czas nieokreślony, a nadto nieprzerwane okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy na podstawie kilku kolejno nawiązywanych stosunków pracy (np. następujących po sobie umowy na okres próbny i umowy na czas nieokreślony). Jeśli jednak między jednym stosunkiem pracy a drugim jest przerwa, to okres zatrudnienia w ramach tego pierwszego stosunku pracy, mimo że nawiązanego z tym samym pracodawcą, staje się "zamkniętym okresem historycznym" i należy traktować go jako "okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy". Taki okres może być zaś zaliczony do stażu warunkującego długość okresu wypowiedzenia tylko wtedy, gdy nastąpiła zmiana pracodawcy na zasadach określonych w art. 23(1) k.p. lub w odrębnych przepisach. Do innych konkluzji dochodzi Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02) , twierdząc, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Oznacza to, że wliczeniu podlegają także okresy zatrudnienia przedzielone przerwą. Jak wskazano w motywach tej uchwały, wydłużenie okresu wypowiedzenia w następstwie dłuższego okresu zatrudnienia (nawet jeśli nie było to zatrudnienie nieprzerwane) u danego pracodawcy ma swoje uzasadnienie we wkładzie pracy pracownika na rzecz tego pracodawcy w określonym zakładzie pracy.

Tutaj takiego problemu nie ma a okres wypowiedzenia to 1 mce.

konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

Rafał B.:
człowiek uczy się całe życie.

z całą pewnością :)
Ania Nowak

Ania Nowak grafik komputerowy

Temat: okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony

wszystko jasne, dzekuje za odpowiedzi :)



Wyślij zaproszenie do